Streżyńska: rejestracja kart zaprojektowana przez MSWiA to "mechanizm o niskiej efektywności"

Newsy
Opinie: 33
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, w odpowiedzi na interpelację sejmową, źle oceniła skuteczność zasad dotyczących obowiązku rejestracji kart prepaid. Jej pełna odpowiedź, głównie dotycząca wtórnego obrotu już zarejestrowanymi kartami, znajduje się poniżej:

Szanowny Panie Marszałku, zmiany ustawy – Prawo telekomunikacyjne w zakresie obowiązku rejestracji kart przedpłaconych (pre-paid) zostały wprowadzone ustawą o działaniach antyterrorystycznych . Jej gospodarzem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialne między innymi za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Kwestia wtórnego obrotu kartami przedpłaconymi była sygnalizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji już na etapie przygotowywania przepisów ustawy. Ministerstwo Cyfryzacji wskazywało, że rejestracja kart przedpłaconych, jako sposób realizacji celów ustawy, jest mechanizmem o niskiej efektywności. Jednocześnie wymaga dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego po stronie przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Co więcej, resort cyfryzacji podnosił, że rejestracja kart przedpłaconych może skutkować rozwojem wtórnego obrotu kartami tak, aby niejako obejść przepisy ustawy.

Niektóre państwa członkowskie (np. Czechy) właśnie ze względu na identyfikowane konsekwencje i problemy wynikające z obowiązkowej rejestracji kart przedpłaconych, nie zdecydowały się na wprowadzenie takiego obowiązku. Wszystkie argumenty przemawiające za niską efektywnością rozwiązania były kierowane przez przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji do gospodarza procesu legislacyjnego, tj. 1 ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1489, z późn. zm.), dalej „Pt” 2 ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. poz. 904, z późn. zm.), dalej „ustawa” Ministerstwo Cyfryzacji ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa resortu spraw wewnętrznych i administracji, w trakcie prac roboczych nad projektem ustawy.

W świetle obowiązujących przepisów, sprzedaż kart pre-paid zarejestrowanych na inne osoby jest działaniem dopuszczalnym i w pełni legalnym. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu wtórnego obrotu kartami dostawców funkcjonujących na polskim rynku, nie ma aktualnie możliwości wyeliminowania obrotu kartami dostawców zagranicznych, w szczególności ze względu na gwarantowane swobody traktatowe.

Pt nie reguluje natomiast kwestii informowania dostawców usług o śmierci użytkownika karty pre-paid, pozostawiając to zagadnienie ogólnym zasadom dziedziczenia. Zgodnie z nimi prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. W interesie spadkobiercy jest więc zabezpieczenie składników majątkowych po zmarłym, w tym również karty pre-paid tak, aby nie korzystały z niej osoby nieuprawnione. Należy wskazać, że aktywność nieużywanej karty przedpłaconej, która nie została odpowiednio i terminowo doładowywana, wygasa z upływem okresu wskazanego w regulaminie dostawcy usług. Mając powyższe na uwadze, nie wydaje się konieczne informowanie dostawcy o śmierci abonenta karty pre-paid, chyba że spadkobierca chce korzystać z dotychczasowego numeru telefonu spadkodawcy lub obawia się tego, że karta mogłaby zostać wykorzystana przez osoby nieuprawnione.

Z wyrazami szacunku, Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji