Test Sony Xperia E

Recenzje
Opinie: 22

Klasa smartfonu A (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Sony Xperia E to najtańszy z ostatnio testowanych przez nas smartfonów. Jego głównymi zaletami jest właśnie niska cena oraz w naszym przypadku obsługa dwóch kart SIM, bo otrzymaliśmy do testów wersję dual SIM. Telefon w tej wersji kosztuje na Ceneo poniżej 600 zł. Na co trzeba się przygotować? Na kompromis. W tej cenie nie otrzymamy najnowszych komponentów, ale też przy niższych wymaganiach na starcie powinniśmy być bardzo zadowoleni z tego, że otrzymaliśmy całkiem porządnego smartfona.

Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia E

Zalety:

  • stabilny system
  • obietnica aktualizacji systemu do 4.1 Jelly Bean
  • obsługa dwóch kart SIM z rozbudowaną funkcjonalnością
  • dobre wykonanie
  • słuchawki w komplecie
  • dobra marka

Wady:

  • słaba jakość nagrywania wideo w formacie VGA
  • kiepska jakość zdjęć
  • jedna karta aktywna w czasie połączenia
  • brak lampy błyskowej
  • Android w wersji 4.0.4

Zestaw – ocena 5

W pudełku z Sony otrzymujemy nasz niewielki smartfon, kabel USB, zasilacz wykorzystujący ten kabel oraz słuchawki z jednym przyciskiem i mikrofonem. Szczególnie słuchawki bardzo rzadko spotyka się w najtańszych telefonach.

Obudowa/wyświetlacz – ocena 3

Obudowa Xperii E pozytywnie zaskakuje jakością wykonania. Telefon jest ładny, obudowa jest dosyć sztywna, choć trochę za bardzo skrzypi. Szczególnie tylna chropowata klapka jest bardziej ekskluzywna niż w wielu droższych modelach smartfonów. Wokół obudowy biegnie „chromowana” ramka, która pod ekranem jest podświetlona kolorową diodą. Dioda działa w czasie przeglądania zdjęć lub odtwarzania muzyki. Wygląda to naprawdę dobrze.

Pod ekranem są trzy klawisze dotykowe. Głośnik wbudowany na dobrą jakość, ale jego wylot jest z tyłu, więc często przykrywamy go dłonią.

Telefon jest bardzo zgrabny i waży tylko 115 g. Jego małe wymiary i niska waga wynikają z tego, że jest wyposażony w niewielki ekran 3.5 cala. Mniejszych ekranów w smartfonach z dotykowym ekranem już się nie powinno instalować. Ekran niestety ma bardzo niską rozdzielczość 320x480 pikseli. Gęstość pikseli jest więc również niewielka i wynosi 164 ppi.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4

Sony Xperia E to jeden z wolniejszych telefonów z Androidem. W środku znajdziemy procesor 1 GHz i RAM o wielkości 512 MB. Pamięć na aplikacje teoretycznie ma wielkość 4GB, a w praktyce trochę poniżej 3 GB. Pamięć można rozszerzyć kartą microSD. Nasze 16 GB działało bez najmniejszego problemu.

Na Xperii E zagramy bez problemu w mniej wymagające gry – kultowy Subway Surf działa na nim całkiem sprawnie.

Inne dane techniczne tego modelu:

  • HSDPA 7.2
  • HSUPA 5.76
  • DLNA
  • Sony xLOUD
  • HD Voice
  • radio FM
  • Bluetooth 2.1

Pozostałe dane techniczne, zdjęcia, wideo znajdują się tutaj

System – ocena 4

Smartfon Sony Xperia E dual został do nas dostarczony z systemem Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich). Ma ona obiecane uaktualnienie do Android 4.1 (Jelly Bean). Pomimo, że RAM-u nie jest zbyt dużo to system działa stabilnie i nie wiesza się. W benchmarkach nie jest jednak już tak różowo i Xperia E wypada w nich delikatnie mówiąc słabo.

  

Sony do seryjnego Androida dołączyło fajne widżety do obsługi dual SIM, mierzenia ilości wysłanych SMS-ów. Są też fajne zegary i widżety pogodowe. Górny pasek, jak to w Androidzie ICS jest bardzo prosty i daleko mu do rozbudowanych pasków z Jelly Bean.

  

Obsługa dual SIM – ocena 6

W Sony Xperia E znajdziemy rozbudowaną obsługę dwóch kart SIM. Oprócz zwykłego wyboru karty przed samym wybraniem numeru mamy także dodatkowe opcje w menu ustawień:

  • wybór domyślnej karty do głosu i wiadomości
  • wybór domyślnej karty do transmisji danych
  • automatyczne przełączanie aktywnych kart o określonej godzinie w tygodniu i w czasie weekendu

Ustawień SIM jest więc dużo więcej niż w dwa razy droższym HTC Desire SV.

  

Wprowadzanie tekstu – ocena 5

Klawiatura Xperii E, co trochę zaskakuje, jest całkiem wygodna. Choć ekran jak na dzisiejsze czasy jest mikroskopijny to nawet w widoku pionowym całkiem przyjemnie pisze się na Xperii nawet dłuższe wiadomości. Rozkład klawiszy jest wygodny, choć dostęp do cyfr wymaga wcześniejszego przełączenia się na symbole i klawiaturę numeryczną. Niestety Xperia E nie oferuje bezpośredniego skrótu do dyktowania tekstu, co jest dosyć dziwne, bo jest to jedna ze standardowych funkcji Androida i jest ona dostępna w ustawieniach tego telefonu. Mamy za to dostęp do zabawnie wyglądających emotikonek. Dyktowanie jest dostępne w wyszukiwarce Google.

   

Kamera – ocena 3

Kamera w Xperii E jest tylko jedna z matrycą 3.2 megapikseli. Brak przedniej kamery to problem dla wszelkich coraz popularniejszych komunikatorów. Telefon nie ma niestety lampy błyskowej. Jakość generowanych zdjęć jest naprawdę niska, bo nawet przy bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia są pozbawione szczegółów. To samo dotyczy materiału wideo, który ma rozdzielczość maksymalna na poziomie 640x480 pikseli. Cały czas należy jednak pamiętać, że jest to jeden z najtańszych smartfonów dostępnych na rynku, a więc trzeba bardzo obniżyć swoje oczekiwania.

  

W aparacie mamy dwa dodatkowe tryby Sport i sceny nocne, ale nie pomagają nam one wcale. Bardziej przydatny jest geotagging zdjęć. Mamy też do dyspozycji regulację balansu bieli, ekspozycji oraz samowyzwalacz. Wideo możemy nagrywać z dźwiękiem lub mamy opcję wyłączenia mikrofonu.

Sytuacje ratuje minimalnie całkiem fajna galeria zdjęć, która oferuje także prostą edycję fotografii oraz przeglądanie ich na mapie z wykorzystaniem geotaggingu. W galerii jest także dostęp do naszego konta Picasa.

Dobrze działa także przeglądanie zdjęć z serwerów w sieci lokalnej przez DLNA.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Przeglądarka internetowa – ocena 5

Domyślna przeglądarka internetowa z takim procesorem i pamięcią oczywiście nie może być demonem szybkości, ale wbrew pozorom działa całkiem sprawnie. Strony wczytują się poprawnie, a odtwarzacz Youtube wklejony w stronę bez problemu odtwarza filmy. Także blogi z bardzo dużą ilością grafiki wczytują się i przewijają szybko. W przeglądarce brakuje trochę trybu Reader, czyli opcji wyświetlania tekstu ze strony w wygodnym do dłuższej lektury formacie.

  

Mobilny Chrome na Xperii E działa natomiast bardzo wolno, także lepszym wyborem jest seryjna, zoptymalizowana przeglądarka.

Odtwarzacz muzyki – ocena 5

Odtwarzacz muzyczny wykorzystuje markę Walkman. Oprócz podstawowych funkcjonalności i całkiem ładnego interfejsu oferuje nam rozbudowany equalizer, funkcję surround w słuchawkach, funkcję xLoud, czyli wzmacnianie dźwięku z głośnika, funkcję clear BASS, czyli mocniejsze lub słabsze bassy. To całkiem sporo jak na telefonik za 600 zł.

  

Odtwarzacz wideo – ocena 4

Domyślny odtwarzacz wideo radzi sobie bez problemu z plikami Xvid i Dvix w rozdzielczości mniejszej od HD. Gdy zainstalujemy odtwarzacz MX Player to Xperia E odtworzy nam także materiał HD MPEG4 720p. Odtwarzanie jest płynne. Materiału FULL HD nie da się na tym telefonie płynnie odtwarzać, czego można się było spodziewać.

Obsługa plików Office – ocena 5

Sony nie zapomniało o dokumentach i już seryjnie w telefonie mamy dostęp do pakietu Office Suite 6. Pakiet nie śpiesząc się otworzył nasze testowe pliki i mogliśmy na małym ekranie telefonu zapoznać się z ich treścią. Pakiet seryjnie nie wspiera edycji plików – jest dostępny tylko ich podgląd.

  

Bateria – ocena 4

Bateria w Xperii E ma pojemność 1500 mAh. Telefon bez problemu może działać ponad dobę, a dodatkowo czas ten można wydłużyć przez włączenie specjalnego trybu wyłączania transmisji danych, gdy ekran jest wygaszony.

Podsumowanie

Sony Xperia E dual to bardzo dobry wybór dla osób poszukujących telefonu z obsługą dwóch kart SIM. Będą oni mieli dual SIM w bardzo dobrej cenie, a dodatkowo pełną funkcjonalność Androida, czyli bardzo dostęp do maila, Facebooka, dobrą przeglądarkę internetową, a także proste gry. Niestety nie możemy polecić Xperii E osobom, które chcą robić telefonem zdjęcia – do tego mała Xperia naprawdę się nie nadaje. Xperia E może być natomiast dobrym odtwarzaczem muzyki i prostym odtwarzaczem wideo. Materiały do rozdzielczości HD 720p są odtwarzane bez zająknięcia. Ekran niestety nie zachwyca, ale coś za coś. Alternatywą dla Xperii E są: Lumia 520, LG L3 i L5, najtańsze Samsungi z serii Galaxy lub HTC Desire C.