LG V30 - nasze pierwsze wrażenia

Recenzje
Opinie: 5
LG V30

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

LG V30 był najciekawszym smartfonem zaprezentowanym na wrześniowych targach IFA w Berlinie. Premiera była o tyle ważna, że w tym roku brakowało w ofercie koreańskiego producenta naprawdę mocnego uderzenia i stał się nim bez wątpienia V30. Smartfon ma wiele ciekawych cech, ale największy nacisk LG położyło na zaawansowane funkcje nagrywania wideo, których nie oferuje żaden inny telefon na rynku.

 

Główne wady i zalety smartfonu LG V30

Zalety

  • Ekran z super wąskimi ramkami, świetną jasnością i kontrastem
  • Estetyczne i solidne wykonanie
  • Uszczelnienie
  • Topowa specyfikacja
  • Wyjątkowa jakość audio w przypadku słuchawek przewodowych za sprawą Hi-Fi Quad DAC
  • Przyjazna, elegancka i konfigurowalna nakładka systemowa
  • Bardzo dopracowany system wibracji, zintegrowany z obsługą telefonu
  • Wygodny, dobrze działający czytnik linii papilarnych
  • Połączenie standardowego aparatu z aparatem szerokokątnym
  • Poprawione parametry obu aparatów względem G6
  • Najwygodniejszy na rynku tryb manualny
  • Najbardziej wszechstronne i profesjonalne nagrywanie wideo
  • LG Cine Log dla profesjonalistów, Cine Video dla łatwego użycia
  • Bardzo dobry czas działania na baterii
  • Głośny tryb głośnomówiący
  • Wygodne, dobrej jakości słuchawki
  • Szybka ładowarka w zestawie

Wady

  • Efekt zmiany odcienia bieli na niebieski przy zmianie kąta patrzenia na ekran
  • Monofoniczny, łatwy do zasłonięcia głośnik na dolnej krawędzi
  • Android 7.1.2
  • Przedni aparat nie wyróżnia się ani rozdzielczością, ani jasnością

 

Budowa – 6

LG V30 jest urządzeniem solidnym i atrakcyjnym wizualnie. Krawędź została wykonana z polerowanego metalu. Srebrny tył mieni się, ale dzięki temu, że ma drobną fakturę, całkiem skutecznie ukrywa odciski palców. Przycisk zasilania, połączony z czytnikiem linii papilarnych znajduje się w charakterystycznym dla LG miejscu – na środku tylnej części obudowy, tam gdzie naturalnie układa się palec wskazujący podpierający telefon. Z jednej strony takie położenie czytnika utrudnia skorzystanie z niego, gdy telefon leży na biurku lub znajduje się w uchwycie samochodowym, z drugiej jest w najwygodniejszym możliwym miejscu, gdy trzymamy telefon w ręku. 

LG V30 ma gniazdo słuchawkowe, a do tego specjalny wzmacniacz słuchawkowy oraz wysokiej jakości słuchawki w zestawie. Pod tym względem to jeden z najlepiej wyposażonych smartfonów na rynku. Jeśli lubimy korzystać z przewodowych słuchawek to LG V30 jest świetnym wyborem.

Na dolnej krawędzi mieści się USB C z kontrolerem USB 3.1 oraz głośnik. Głośnik oferuje głośniejszy i pełniejszy dźwięk niż zazwyczaj mają to w zwyczaju smartfony z pojedynczym głośnikiem. Spokojnie nadaje się do słuchania podcastów w trybie głośnomówiącym, nawet jeśli otoczenie nie jest całkowicie ciche. Z drugiej strony położenie głośnika ułatwia jego zasłonięcie, gdy trzymamy telefon poziomo.

Telefon jest też uszczelniony według normy IP68 i dodatkowo ma wojskowy certyfikat wytrzymałości MIL-STD-810G.

To co jednak robi największe wrażenie to waga smartfonu. Po wzięciu do ręki wydaje się jakby był pusty w środku. To jeden z najlżejszych flagowców. Jego wymiary to 151,7 x 75,4 x 7,3 mm, a waga przy 6 calowym ekranie to zaledwie 158 gramów. V30 dobrze leży w dłoni, co jest głównie zasługą proporcji 18:9 i optymalnej szerokości.

Wyświetlacz – 5-

Ekran w LG V30 ma przekątną 6 cali i rozdzielczość 2880 x 1440 pikseli, co skutkuje gęstością pikseli na poziomie 537 PPI. Ekran został wykonany w technologii P-OLED. Podobnie jak AMOLED pozwala na selektywne zapalanie pikseli, co skutkuje najlepszym osiągalnym kontrastem oraz lepszą energooszczędnością. Z tego powodu domyślnie aktywowana jest funkcja Always-on display, która wyświetla godzinę, datę i poziom naładowania baterii, a także podstawowe ikony powiadomień.

Ekran ma jeszcze węższe ramki niż LG G6, dzięki czemu w V30 zajmuje ponad 81% powierzchni telefonu, a nie 78% jak miało to miejsce w G6. Wyświetlacz jest zgodny z standardami Dolby Vision i HDR10. Z powodu delikatnych zakrzywień przy krawędziach LG V30 jest podobny do Samsunga Galaxy S8 i S8+.

P-OLED sprawił, że kolory są przyjemnie nasycone, a obraz cieszy oczy. Niestety ekran w LG V30 jest podatny na zmianę balansu bieli, gdy patrzymy na niego pod kątem. Ekrany AMOLED i OLED  mają ten problem nie od dzisiaj, jednak w przypadku LG V30 efekt jest widoczny i nie trzeba patrzeć na niego pod dużym kątem. Wystarczy odchylić ekran o 15 – 20 stopni, aby zyskał zimniejszy, niebieskawy odcień. W przypadku LG G6 ten efekt nie występuje, bo ma on ekran IPS, a nie OLED.

W ustawieniach znajdziemy tryb czytania, eliminujący światło niebieskie, tutaj nazwany filtrem światła ultrafioletowego. Możliwe jest nawet włączenie czarno-białego obrazu. Jest też pełen zestaw ustawień koloru ekranu, uwzględniający 4 predefiniowanie profile - dla filmów, zdjęć, Internetu, domyślny i dodatkowo tryb niestandardowy z 4 suwakami regulacji. Jest też specjalny tryb poprawy kolorów w wideo.

 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 6

Tym razem LG nie poszło na kompromis pod względem specyfikacji. Mamy topowy procesor Snapdragon 835 z ośmioma rdzeniami, których połowa taktowana jest zegarem 2,45 GHz, a druga połowa zegarem 1,9 GHz. Układ graficzny to Adreno 540. Procesor wspomaga 4 GB RAM i 64 GB na system i pliki. Pamięć można dodatkowo rozszerzyć kartą micro SD.

Podczas testów LG V30 uzyskał wynik niecałych 149 tysięcy punktów w benchmarku Antutu. W Geekbench 4 V30 otrzymało 1914 punktów dla jednego rdzenia i 6480 dla wszystkich rdzeni. Różnice względem G6 nie są duże - dla Antutu wynoszą niecałe 5%, dla Geekbench odpowiednio 7% dla jednego rdzenia i 94% dla sumy rdzeni.

Najnowszy procesor oznacza również najnowsze „zaplecze komunikacyjne” - LTE kat. 16 1024/150 Mbps, dwuzakresowe WiFi ac, Bluetooth 5.0, NFC oraz pełen pakiet lokalizacyjny GPS, GLONASS, GALILEO. Co ciekawe, w V30 jest nawet radio FM.

Wśród czujników znalazł się akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas cyfrowy, barometr, czujnik spektrum kolorów i czytnik linii papilarnych.

Istotnym dodatkiem jest Hi-Fi Quad DAC, czyli wzmacniacz słuchawkowy. Pozwala on zasilić słuchawki wymagające więcej mocy. Oferuje ustawienia dźwięku, które nie są możliwe do zreplikowana na zwykłym equalizerze, a także trzy filtry cyfrowe wpływające na charakterystykę przetwarzanego dźwięku. Możliwe jest także regulowanie siły dźwięku osobno dla lewego i prawego kanału. W efekcie LG V30 jest dobrym wyborem dla mobilnych audiofili.

W zestawie znajdziemy słuchawki renomowanej firmy B&O.

 

System – 5-

LG V30 trafił do testów z Androidem 7.1.2, a nie jak można było się spodziewać, z Androidem Oreo. Trochę szkoda, choć z punktu widzenia użytkownika różnice nie są duże.

Nakładka LG UX 6.0+ jest jedną z bardziej udanych na rynku. Łączy minimalizm i prostotę z możliwością konfiguracji wielu aspektów działania i wyglądu przez użytkownika.

Użytkownik może zdecydować czy ikony aplikacji mają domyślnie trafiać na pulpit, czy chcemy aktywować szufladę na aplikacje. Kolejność przycisków systemowych można ustawić dowolnie według własnego uznania, a także dodać trzy dodatkowe guziki – rozwijające powiadomienia, Capture+ i QSlide.

Nowością, której nie było w LG G6 jest Floating Bar. Floating Bar aktywujemy w ustawieniach, wówczas pojawia się przy krawędzi ekranu mała strzałka. Po rozwinięciu wyświetlane są skróty:

  • Nowa notatka
  • Nowe wydarzenie
  • Zrób selfie
  • Dostosuj pasek
  • Miejsce na dowolną aplikację
  • Zrzut ekranu z możliwością adnotacji
  • Zrzut ekranu przewijanego
  • Wycinanie fragmentu ekranu
  • GIF trwający do 15 sekund
  • Sterowanie odtwarzaczem audio
  • Miejsce na 5 kontaktów

​Praktycznym dodatkiem charakterystycznym dla LG jest Smart Doctor, który pozwala zarządzać telefonem i użyciem energii, czyścić pamięć ze zbędnych plików, a także, co jest rzadkością, przetestować działanie wszelkich wewnętrznych czujników.

W systemie zostały również bardzo pomysłowo zintegrowane wibracje, które aktywują się podczas przestawiania wielu parametrów i elementów interfejsu, sprawiając wrażenie jakbyśmy mieli do czynienia z fizycznym przełącznikami i pokrętłami. Da się wyczuć przeskok wskazówki zegara podczas ustawiania godziny budzika, czy regulację przybliżenia w aparacie.

 

Kamera – 6

Zdjęcia i filmy to z pewnością najbardziej wyróżniająca cecha LG V30 na tle konkurencji. Z tyłu znajdują się dwa aparaty. Standardowy o rozdzielczości 16 megapikseli i jasności F/1.6, z stabilizacją optyczną i ustawianiem ostrości za pomocą pomiarów laserowych i detekcji fazy. Drugi aparat ma rozdzielczość 13 megapikseli, jasność F/1.9 i ma ostrość ustawioną na stałe. Parametry w sposób istotny poprawiły się względem LG G6. Jasność obu aparatów wynosiła wcześniej F/1.8 i F/2.4, a obiektyw szerokokątny miał większe zniekształcenie beczkowate niż obecnie.

Producenci smartfonów stosują połączenie dwóch aparatów z różnych powodów. Łączą matryce kolorowe z czarno-białymi, a także standardową ogniskową z podwójnym przybliżeniem. Jedynie LG stosuje połączenie aparatu klasycznego z szerokokątnym. Moim zdaniem jest to połącznie najciekawsze. Przede wszystkim dlatego, że zdjęcia portretowe z dłuższej ogniskowej w telefonie nigdy nie dościgną efektów pełnoprawnego aparatu. Za to LG osiąga w pełni efekt taki jak w kamerach sportowych. Pozwala to uwiecznić pewne ujęcia, które inaczej byłby niemożliwe do uchwycenia. Szeroki kąt można również wykorzystać bardziej kreatywnie niż większy zoom, używając go w pomieszczeniach, podczas uprawiania sportów i paradoksalnie przy zbliżeniach, tam gdzie można podejść z telefonem.

LG V30 posiada cały szereg trybów foto, z czego najważniejszy jest tryb manualny, który pozostaje najlepiej zaprojektowanym tego typu trybem wśród smartfonów z Androidem. Wyświetla nawet histogram i wspiera pliki RAW. Nowością jest Graphy – zestaw gotowych ustawień wykorzystanych do zrobienia określonego zdjęcia. Osoba chcąca się nauczyć usługiwać tryb manualny może wykorzystać Graphy, aby wiedzieć na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kiedy chcemy uzyskać określony efekt widoczny na miniaturze. Z trybami Jedzenie, Popout, Dopasuj zdjęcie, Wg wzoru, Migawka i Siatka mieliśmy do czynienia już wcześniej. Warto podkreślić, że w LG V30 oprócz świetnego trybu panoramy jest również zdjęcie sferyczne. Bardzo wygodne jest nowe połączenie przycisku spustu migawki z regulacją zoom. 

Jakość zdjęć jest bardzo dobra. Główny aparat oferuje trochę lepszą jakość od aparatu szerokokątnego (czego można się było spodziewać). Nawet zdjęcia nocne wychodzą atrakcyjnie i nie przypominają kolorowej kaszy.

Za to tryb wideo po prostu nie ma konkurencji. V30 oferuje standardowy zestaw rozdzielczości, obejmujący 4K 2160p, 1080p oraz 720p slow motion. Diabeł tkwi w szczegółach oprogramowania. Zaprezentowany już we wcześniejszych modelach z serii V, a także w G6 manualny tryb nagrywania wideo w dalszym ciągu nie ma sobie równych. Pozwala w przejrzysty i wygodny sposób regulować wszystkie parametry, a także umożliwia monitorowanie siły sygnału audio. Dodatkowo umożliwia wybór w szerszym zakresie liczby klatek na sekundę, czy nawet przepływności (kompresji). Możliwe jest nagrywanie dźwięku z kompresją bezstratną.  Już te opcje robią wrażenie, a pojawiły się jeszcze 3 istotne nowości.

Pierwszą jest możliwość zapisu wideo w płaskim profilu kolorystycznym LG Cine Log, który oferuje szerszy zakres tonalny i większą swobodę w ustawieniu kolorystyki i kontrastu w postprodukcji. Tej funkcji nie ma większość aparatów fotograficznych ze średniej półki i kamer konsumenckich, a co dopiero smartfonów. Co prawda skorzystają z niej tylko najbardziej wymagający użytkownicy, ale ci którzy to zrobią, z pewnością docenią V30.

Znacznie łatwiejszy w użyciu jest tryb Cine Video. Oferuje zestaw 15 filtrów kolorystycznych, naśladujących klasyczne produkcje kinowe. Przykładowe filtry to Thriller, Klasyczna, Film Noir, Historycznie etc. Siłę każdego z tych efektów można regulować, jak i dodać winietę.

Równie przyjazny jest Point zoom, który pozwala wskazać dowolne miejsce na ekranie, a następnie wykonać całkowicie płynny najazd, powiększając fragment kadru. Użytkownik ma do dyspozycji trzy prędkości, a całość jest pomyślana tak, aby zaoferować bardzo naturalny efekt.

Sama jakość wideo 4K jest bardzo dobra. Nagrania są ostre i szczegółowe. Nie ma problemów z ostrością czy ekspozycją. Jeżeli ktoś lubi nagrywać wideo swoim smartfonem to nie ma w tej chwili lepszego wyboru niż LG V30.

Jeśli cokolwiek może odrobinę w V30 rozczarowywać, to przedni aparat, który ma matrycę 5 megapikseli i jasność F/2.2. Nie wyróżnia się niczym szczególnym, a pamiętajmy, że selfie nadal rządzą :)

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

 

Bateria – 5+

LG V30 ma baterię o dokładnie tej samej pojemności co G6, jednak działa zdecydowanie dłużej. Jedną z największych korzyści korzystania z nowoczesnych procesorów jest nie tylko większa wydajność, ale też poprawiona energooszczędność. Pokazał to test porównawczy Moto G5S i G5S Plus. Tutaj jest podobnie.

Podczas strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na komfortową wartość trochę powyżej połowy, po 8 godzinach i 41 minutach smartfon miał jeszcze 33% baterii i prognozował kolejne 4 godziny działania. W efekcie mówimy o niemal 13 godzinach odtwarzania wideo z sieci non stop. Jeśli odtwarzanie odbywałoby się lokalnie, z pamięci urządzenia wynik byłby lepszy jeszcze o kilka godzin. LG V30 spokojnie poradzi sobie z dwoma dość intensywnymi dniami użytkowania.

Ładowarka dołączona w zestawie ładuje prądem 1,8A zarówno dla napięcia 5V i 9V. Smartfon wspiera standard Quick Charge 3.0.

 

Podsumowanie

LG V30 to smartfon, który wyróżnia się na rynku swoim zaawansowanym trybem nagrywania filmów. To też jeden z najciekawszych flagowców oferujących najlepszą dostępną wydajność, dobry czas działania na baterii, świetną jakość audio i duży ekran z wąskimi ramkami. Chciało by się powiedzieć, że LG G6 od początku powinien być taki jak V30, a tak przyszło nam czekać na LG V30 prawie do końca roku 2017. Smartfon jest dostępny teraz w przedsprzedaży z dobrymi słuchawkami – jego cena nie jest może zbyt atrakcyjna, ale należy mieć nadzieję, że może już za kilka tygodni trochę spadnie. 

Dla kogo jest LG V30

  • Najlepszy wybór dla miłośników nagrywania wideo
  • Dla szukających bardzo dobrego aparatu
  • Dla ceniących nowy design bez ramek
  • Dla fanów dobrego audio
  • Dla szukających dobrego czasu działania na baterii

Dla kogo nie jest LG V30

  • Nie dla oszczędnych
  • Nie dla miłośników małych smartfonów

Inne informacje na temat smartfonu LG V30:

Opinie:

Opinie archiwalne (5):

Komentuj

Komentarze / 5

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    gianni_zambrotta pisze: 2017-11-17 09:34
    Ile wyniósł SoT podczas testów V30 ?
    0
  • Users Avatars Mini
    Jan Rybczyński pisze: 2017-11-17 10:14
    @gianni_zambrotta to pierwsze wrażenia, do SoT potrzeba więcej czasu na testy normalnego użytkowania. Natomiast po prawie 9 godzinach odtwarzania YouTube non stop, czyli cały czas z włączonym ekranem i aktywnym transferem WiFi zostało 33% baterii i smartfon przewidywał jeszcze 4 godziny działania. W sumie mamy więc 13 godzin strumieniowania wideo. To wszystko co udało się sprawdzić w krótkim czasie.
    0
  • Users Avatars Mini
    gianni_zambrotta pisze: 2017-11-17 11:36
    @Jan Rybczyński w takim razie czekam na zakończenie testów i info o SoT, tego najbardziej obawiam się w tym telefonie.
    0
  • Users Avatars Mini
    Harry pisze: 2017-11-17 17:32
    Hmm, najlepszy smartfon do nagrywania filmów. Pytanie tylko, na ile ten LG nagrywa płynnie filmy w jakości 4k w porównaniu do IPhone 8 z możliwością nagrywania 4k 60 kl/s?
    1
  • Users Avatars Mini
    Jan Rybczyński pisze: 2017-11-18 09:59
    @Harry Oczywiście, w tej chwili tylko iPhone potrafi nagrywać 4K/60p a do tego dodatkowo 1080/240p. To istotna techniczna przewaga. Jak wiadomo, nie ma sprzętu na rynku, który byłby najlepszy we wszystkich aspektach jednocześnie. Może mieć najwyżej więcej plusów niż inny sprzęt. Chociaż możliwości techniczne iPhone są ważne, to w ogólnym rozrachunku to co dodaje LG V30 jest bardziej wszechstronne i ważniejsze dla procesu filmowania, daje znacznie więcej środków wyrazu, niż wyższy klatkarz. Cine Log daje kontrolę nad wyglądem kolorystycznym całego materiału, Cine Video daje gotowe efekty i Point Zoom. Z punktu widzenia produkcji wideo to daleko istotniejsze, niż slow-mo, które osobiście bardzo sobie cenię.
    0