Test Samsung Galaxy Note 2

Recenzje
Opinie: 2

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy Note 2 to najszybszy, największy, najbardziej skomplikowany i najbardziej zaawansowany telefon dostępny teraz na polskim rynku. Już niebawem pod względem szybkości mogą go wyprzedzić produkty LG (Nexus 4 i G), ale na razie to właśnie Note 2 jest smartfonowym liderem. W pewnym sensie jest to także najbardziej stresogenny produkt nawet dla doświadczonych gadżeciarzy – jak już się nam wydaje, że potrafimy na nim zrobić wszystko to odkrywamy kolejną funkcję i wychodzimy na totalnych laików. A tak naprawdę to sprzedaż Note 2 powinna zostać w ogóle zakazana – ten telefon jest jak narkotyk - zjada nam czas, ciągle chcemy go „rozgryzać” i nim bawić. Dla mnie Note 2 nie przebija iPhone 5, ale jest na pewno moim numerem 2.

Główne wady i zalety smartfonu Samsung Galaxy Note 2

Zalety:

  • bardzo stabilny system

  • bardzo dobre wykonanie

  • dobry sklep z aplikacjami

  • bezpłatna nawigacja

  • NFC

  • wygodny rysik

  • świetny, duży ekran

  • niska waga

  • dodatkowe usługi i aplikacje seryjne

  • bardzo dojrzały produkt

  • bardzo dobre urządzenie do zabawy z dzieckiem

Wady:

  • duże rozmiary

  • wysoka cena

  • skomplikowana obsługa zaawansowanych funkcji

Zestaw – ocena 5

Pudełko z Samsung Galaxy Note 2 wcale nie szokuje swoją wielkością. Jest mniejsze od pudełka od Nokii Lumii 920. W komplecie nie znajdziemy nic ponad standard, czyli oprócz telefonu widzimy w nim mały zasilacz, kabel USB oraz bardzo ładne słuchawki z pilotem. Pilot ma regulację głośności oraz przycisk do odbierania połączeń. Słuchawki do głęboko wciskane pchełki – są wygodne, ale ich jakość nie jest porywająca. Jak zwykle zalecamy zakup dużych słuchawek, które przydadzą się do słuchania muzyki i podczas oglądania filmów.

Obudowa – ocena 5

Obudowa Samsung Galaxy Note 2 jest wykonana z tworzywa sztucznego. Tylna klapka jest naprawdę cienka i podobnie jak w S III wydaje się, że można ją w prosty sposób uszkodzić. Nie jest to jednak prawda i jakościowo jest to bardzo dobry produkt. Pomimo rekordowych rozmiarów (80.5 x 151.1 x 9.4 mm) prawie nic w Note 2 nie skrzypi, a cały telefon jest wystarczająco sztywny. Samsung mógłby stworzyć kloca ważącego 300 g, ale wybrał dużo lepszą opcję – lekkie tworzywa, trochę mniejszy prestiż wyglądu, ale dużo większa ergonomia i wygoda na co dzień. Telefon waży 182.5 g, czyli tyle samo co dużo mniejsza Nokia Lumia 920.

Obudowa jest bardzo przemyślana. Nie ma w niej chaosu. Wszystko jest na swoim miejscu. Gniazdo mikro USB jest na dole, z boku jest wyłącznik, po drugiej stronie regulacja głośności. Pod ekranem są trzy przyciski – jeden duży „fizyczny” i dwa „sensoryczne”. W opcjach można regulować ich podświetlenie.

Rysik wysuwa się z dołu. Jego wysuwanie i wsuwanie nie sprawie problemów, choć należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu jego końcówki, bo tylko w jednej pozycji da się go wsunąć do obudowy. Rysik jest chroniony przez fajny patent – gdy go zostawimy na stole i odejdziemy na pewną odległość to telefon wyświetl nam komunikat, że rysik został i należy po niego wrócić. Funkcję tę nazwano S Pen Keeper.

Co nam się w obudowie nie podoba – obiektyw kamery nie jest niestety niczym chroniony, więc trzeba go często przecierać. Także głośnik umieszczony na dole z tyłu obudowy często jest zasłaniany palcem. Głośnik jest monofoniczny. Poza tymi drobnymi ułomnościami obudowa Note 2 jest naprawdę niemal doskonała.

 
 
 

Wyświetlacz – ocena 5

W tym telefonie większość elementów jest genialnych, więc ekran także musi być genialny. Rozdzielczość to 5.5 pikseli, a rozdzielczość to 1280x720, czyli tzw. standard HD 720p. Kolory ekranu są „samsungowe", czyli bardzo nasycone i dynamiczne. Trzeba sobie życzyć, żeby za rok takie ekrany pojawiły się także w tańszych smartfonach.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

W Note 2 jest procesor quad core z zegarem 1.6 Ghz. Co to oznacza? Że np. na podzielonym ekranie możemy jednocześnie oglądać film na Youtube oraz film HD MKV. Quad core pozwala także na okupowanie samych szczytów większości benchmarków dla systemu Android. Note 2 to potężna maszyna z 2 GB RAM oraz pamięcią dla użytkownika 16 GB. Są też wersje z większą pamięcią 32 oraz 64 GB.

Oto pozostałe moduły i funkcje, które wspiera nasz testowy Samsung Galaxy Note 2:

  • USB 2.0 Host

  • A-GPS

  • Glonass

  • WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4 & 5 GHz)

  • Wi-Fi Direct

  • NFC

  • HSDPA 21Mbps / HSUPA 5.76Mbps

Niedługo w Plusie może pojawić się także wersja obsługująca 4G LTE: 100Mbps / 50Mbps.

System – ocena 6

W Note 2 pracuje aktualnie Android 4.1.1. Jest to świetny system, ale akurat w przypadku Galaxy Note II to nie on jest najważniejszy. W tym smartfonie chyba ważniejsza od samego systemu, który działa w wielu smartfonach na świecie, jest nakładka oraz usługi, które są rozwinięciem usług oferowanych w Note I. Co więc znajdziemy w naszym smartfonie, co go aż tak wyróżnia na rynku i sprawia, że w tym segmencie smartfonów z największym ekranem po prostu miażdży konkurentów.

Oto próba odpowiedzi na to pytanie:

Ciekawe funkcje smartfonu Samsung Galaxy Note II:

Konfigurator na początku – ocena 6

O konfiguratorze przy pierwszym starcie Note 2 warto wspomnieć, bo jest to naprawdę przydatny w tak skomplikowanym urządzeniu. Oprócz definicji wszystkich kont (Facebook, Google, Samsung) mamy także proste tutoriale zapoznające nas z możliwościami tego „potwora”. Najważniejszym ustawieniem jest jednak wybór menu: basic mode i easy mode. Wersja easy sprawia, że Note staje się niemal telefonem dla seniora. Ekran domowy ma wówczas bardzo duże ikony, automatycznie uruchomione są widżety z ustawianiem alarmu, z kontaktami, ze skrótami do ustawień i ulubionych aplikacji. To fajny i prosty w sumie pomysł, ale żaden producent do tej pory go nie wprowadził.

W obu trybach mamy także dowolność, co do układu ikon aplikacji – może to być standardowa siatka lub lista z dostępem alfabetycznym.

Ekran blokady – ocena 6

Ekran blokady w Samsungu Galaxy Note 2 może być rozbudowany o zegarek, prognozę pogody, skróty do najczęściej używanych aplikacji. Wyświetla nam także ostatnie wiadomości z serwisu Yahoo. Ma także inne ukryte funkcje – gdy go przytrzymamy palcem i obrócimy to telefon włączy nam aparat fotograficzny.

Samsung Dive – ocena 6

Po rejestracji w serwisie Samsung Dive możemy namierzać nasz telefon na mapie, blokować go, uruchamiać w nim dzwonek zdalnie, przekierowywać z niego połączenia i SMS-y, sprawdzać spis połączeń, czyścić i odblokowywać ekran. Ta ostatnia funkcja u nas nie chciała zadziałać. Świetna usługa.

 

Motion – ocena 4

Motion to zestaw gestów, które przyspieszają niektóre funkcje w Note 2. Oto kilka wybranych przykładów:

  • gdy przesuniemy pionowo dłoń nad ekranem to telefon zrobi screenshot ekranu

  • gdy potrząśniemy nim to dokonamy aktualizacji listy wyszukanych przez telefon urządzeń

  • obrócenie telefonu powoduje jego wyciszenie

  • telefon przyłożony do ucha (Direct Call) wybierze numer, który jest w danej chwili wyświetlony na ekranie

  • zoomowanie ekranu przez przytrzymanie go dwoma palcami i pochylanie urządzenia

Nie są to wszystkie dostępne gesty. Ich przydatność jest różna, ale na pewno warto uruchomić Motion i z czasem korzystać z coraz większej ilości gestów. Należy jednak pamiętać, że czasami gesty nie działają zbyt precyzyjnie – szczególnie Direct Call lubi płatać figle.

All Share (All Share Play) – ocena 6

Funkcja All Share jest już dostępna w większości nowych urządzeń Samsunga. Jest to marka tej firmy, która dotyczy pełnej obsługi standardu DLNA. Pliki multimedialne z telefonu możemy bez problemu wyświetlać na ekranie telewizora lub komputera z oprogramowaniem All Share. All Share daje radę z muzyką, filmami (także MKV) oraz zdjęciami. Sam Note 2 może także sam korzystać z zewnętrznych serwerów DLNA. Sama aplikacja All Share Play to także przeglądarka plików z serwerów DLNA oraz plików w chmurze, czyli w Dropbox, SkyDrive oraz w SugarSync. W Google Play jest również dodatkowa aplikacja All Share Control, które pozwala z Note 2 zrobić rozbudowanego pilota do Smart TV Samsunga. Co ciekawe ta sama aplikacja może zarządzać także pralką i klimatyzacją. Program ten jest bardzo przydatny, bo jest m.in. wyposażony w klawiaturę, z której można korzystać w telewizorze.

 

Blocking Mode – ocena 6

Blocking Mode to przydatny tryb wyłączania wybranych funkcji telefonu w określonym czasie. Do Blocking Mode jest skrót w górnym pasku. Możemy włączyć go ad hoc lub zaprogramować, że od tej do tej godziny telefon przestanie odbierać połączenia, wyświetlać powiadomienia, włączać alarmy lub świecić swoją kolorową diodą. Ta funkcja szczególnie ma sens w nocy. Możemy także podać numery, które pomimo aktywacji Blocking Mode i tak się do nas dodzwonią.

Notatki – ocena 6

Notatki w żadnym smartfonie nie są tak ważne, jak w Samsungu Galaxy Note II. Do dyspozycji są dwa główne rodzaje notatek: Popup Note oraz rozbudowane S Note. Popup Note to notatki przypominające trochę karteczki Post it. S Note to natomiast najpotężniejsza aplikacja do robienia notatek jaką można spotkać w smartfonie. Mają one tylko jeden problem – są kompatybilne jedynie same ze sobą. Eksport notatek jest możliwy do formatu JPEG lub PDF, którego już nie można edytować na komputerze np. w Outlooku lub innym programie z pakietu Office. Same notatki mają rozszerzenie (.snb). Sam tekst w notatkach można zapisać wyłącznie do pliku txt.

Jakie funkcje znajdziemy w S Note:

  • pisanie na klawiaturze QWERTY

  • pisanie odręczne

  • rysowanie

  • rozpoznawanie odręcznego tekstu – działa bardzo dobrze także po polsku – Handwriting-to-text

  • wklejanie gotowych clipartów

  • nagrywanie głosu

  • nagrywanie wideo

  • wklejanie map

  • wklejanie dowolnych wycinków ekranu

  • wklejanie obrazków Idea Sketch

  • wklejanie gotowych kształtów

  • wklejanie formuł matematycznych i rozwiązywanie równań – Formula match

  • Shape match – jedna z ciekawszych funkcji – odręcznie rysujemy strzałki, koła, prostokąty, a Note 2 przerabia je już na profesjonalnie wyglądające kształty, które można wykorzystać w schematach i prezentacjach

Najfajniejsze w S Note jest to, że zaawansowane funkcje notatek po prostu działają – pomimo tego, że oferują tak wiele możliwości to wszystko działa bez zająknięcia i nie wiesza się.

 
 

Multitasking (Multi Window) – ocena 6

Multitasking to rewolucyjna usługa w smartfonach. Na jednym ekranie możemy podglądać jednocześnie dwie aplikacje. Ekran możemy dzielić w dowolnych proporcjach. Drugą aplikację „dołączamy” ze specjalnego bocznego paska, który w ogóle jest bardzo fajny i przydatny, niezależnie od multitaskingu. Moc Note 2 pozwala bez problemu na oglądanie dwóch streamów wideo, choć sens tego jest nieco wątpliwy. Można sobie jednak wyobrazić, że biznesmen na górze będzie oglądał program telewizji biznesowej, a na dole śledził aktualne notowania na jakieś stronie internetowej.

   
   

Air View

Air View to jedna z bardziej kosmicznych funkcji naszego Note 2. Tylko zbliżając koniec rysika do ekranu mamy zdalną możliwość np. podejrzenia zdjęć w folderze lub sprawdzenia spotkań z wybranej przez nas daty w kalendarzu. Nie jest to bardzo przydatne, ale to jeden z większych tzw. bajerów.

Quick Command – ocena 3

Quick Command to natomiast trochę przekombinowany pomysł dla fanów rysika. Rysując kreskę z dołu do góry na dowolnym ekranie aktywuje się panel, który pozwala rysikiem wywoływać funkcję, którą w dane chwili chcemy uruchomić. Nowością jest jednak to, że nie klikamy na odpowiednią ikonę, a rysujemy prosty symbol przypisany do dane funkcji. Czyli @ Kate to e-mail do Kasi, # 501100100 to telefon pod ten numer, ! to skrót do Google Maps itd. Symbole te można samodzielnie definiować. Nie jestem pewien, czy ktoś z Quick Command korzysta, bo jest to dużo wolniejsze niż kliknięcie w ikonę aplikacji lub skrótu.

Easy clip – ocena 6

Easy clip to bardzo fajna funkcja, która pozwala nam na wycięcie fragmentu obrazu z dowolnego ekranu wyświetlanego przez telefon. Tak wycięty fragment ekranu (bez konieczności robienia screenshota) można zapisać w schowku lub od razu uruchomić wybraną przez nas aplikację: notatki, pamiętnik.

Idea Sketch – ocena 4

Idea Sketch to zabawny program. Wpisujemy rysikiem słowo pies i po chwili na ekranie mamy gotowy rysunek psa. Rysunek możemy wykorzystać np. w naszej prezentacji. Do dyspozycji jest parę setek gotowych prostych rysunków.

KiesCast – ocena 4

KiesCast to dostęp do podcastów. Możemy je przeszukiwać po słowach kluczowych, listach TOP10, kategoriach. Słuchanie podcastów może być dobrą rozrywką podczas podróżowania na krótszych i dłuższych dystansach.

Paper Artist – ocena 4

Paper Artist to w sumie dosyć prosty program do przerabiania rysunków i fotografii. Efektów jest naprawdę sporo, a sam wynik naszych nawet bardzo krótkich działań graficznych może się podobać.

AllShare Cast (WiFi Display)

Funkcja „mirroru” ekranu Note 2 niestety nie działała nawet na najnowszym telewizorze Samsunga Smart TV. Telefon uparcie nie mógł znaleźć go w sieci. Szkoda, bo np. granie na dużym ekranie byłoby bardzo przyjemne. Aby skorzystać z tej funkcji należy więc dokupić specjalne urządzenie zewnętrzne (kosztuje około 300-400 zł). Dopiero wówczas będziemy mogli robić prezentacje naszego telefonu na dużym ekranie.

CIĄG DALSZY „ZWYKŁEGO TESTU”

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Jaka jest główna zaleta klawiatury w Note 2? Pomijając jej wygodny rozmiar nie należy zapomnieć o jeszcze bardziej przydatnej cesze. Jest to dodatkowy rząd z cyframi. To naprawdę genialne rozwiązanie znacznie przyspieszające wprowadzanie tekstu. Fani rysika mogą wprowadzać tekst odręcznie i Note 2 go przerobi tekst komputerowy. Tekst można także dyktować. Warto też wspomnieć, że w widoku poziomym klawiatura jest już naprawdę ogromna i trochę przypomina klawiatury fizyczne znane kiedyś np. urządzeń firmy Psion.

Osoby, które chcą pisać na Note 2 jedną ręką znajdą w nim specjalne rozwiązanie – „pływającą klawiaturę, która jest dużo mniejsza od zwykłej i może zajmować pozycję blisko prawej lub lewej krawędzi ekranu. To odpowiedź na zarzuty, że Note 2 nie może być obsługiwany jedną ręką, a do tego jesteśmy przyzwyczajeni w mniejszych smartfonach.

 

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5

Telefon testowaliśmy w sieci Plus z kartą z dostępem do sieci LTE. Oczywiście nasz Note 2 tej technologii nie wspiera, ale już w przyszłym roku będzie dostępna jego specjalna wersja, którą wprowadzi do oferty Polkomtel. Jakość dźwięku podczas połączeń jest bardzo dobra. Połączenia nie są zrywane także podczas jazdy samochodem po mieście.

Kamera – ocena 5

Kamera to trochę miks „zwykłego” aparatu 8 megapikseli z fajerwerkami oprogramowania. W aparacie znajdziemy takie funkcje jak:

  • Single shot – pojedyncze zdjęcie

  • Best photo

  • Best Face

  • Face detection

  • Panorama

  • Share shot

  • HDR

  • Buddy photo share

  • Beauty

  • Smile shot

  • Low light

Niektóre z powyższych są już obecne w większości smartfonów, ale np. funkcja Best Face (wybór najlepszego ujęcia twarzy z kilku zdjęć), Share shot (natychmiastowa wysyłka zdjęcia poprzez Direct WiFi), Beauty (ulepszanie naszej cery) to bardzo ciekawe i naprawdę rzadko spotykanie funkcje. Dodatkowo aparat ma kilka trochę „ukrytych” funkcji. Dłuższe przyciśnięcie migawki to zdjęcia seryjne. W menu możemy włączyć opcję nazywania plików nazwą związaną z lokalizacją zdjęcia. W Warszawie działa to naprawdę bardzo fajnie.

Migawkę w aparacie można uruchomić poprzez wypowiedzenie słów cheese, shoot, smile lub capture. W Note 2 dobrze działa funkcja Low Light – zdjęcia w nocy wychodzą bardzo fajnie. W ciemnych pomieszczeniach jest jednak widoczne na zdjęciach bardzo duże ziarno.

Kamera jest także seryjnie wyposażona w coraz bardziej modne filtry – jednym kliknięciem może robić zdjęcia bardziej rysunkowe, nasycone, wyblakłe, prześwietlone, postarzane itd. itp.

W czasie nagrywania filmów możemy jednocześnie wykonywać zdjęcia. Oprócz zmiany jakości filmów możemy także nagrywać gotowe filmy przyspieszone lub zwolnione (funkcje Fast Motion i Slow Motion). Filmy FULL HD są nagrywane z prędkością 30 klatek/s. Stabilizacja obrazu jest sporo gorsza niż np. w Nokii Lumii 920.

 
 
 

Przykłady zdjęć (reszta zdjęć znajduje się na końcu tego testu):

 
 

Przykład wideo nagranego smartfonem:

 

Galeria zdjęć – ocena 6

Galeria zdjęć i wideo w Samsungu Galaxy Note 2 może mieć trzy rodzaje widoków: zwykły, 3D oraz spiralny 3D. Dwa ostatnie są bardzo atrakcyjne, ale tylko z pierwszego da się wygodnie korzystać. Bezpośrednio z galerii możemy korzystać z All Share, czyli wymusić na naszym telewizorze wyświetlenie danego zdjęcia, nawet wówczas gdy oglądamy na nim np. TVN24. Zdjęcia możemy segregować po albumach (katalogach), czasie, lokalizacji, osobach, grupach oraz po tzw. ulubionych.

Galeria ma także dostęp do zdjęć w Dropbox, Facebook, Picasa. Można w niej tagować znajomych oraz tworzyć nowe katarlogi i porządkować swoje zasoby.

W galerii jest także bezpośrednia możliwość edycji w aplikacji Photo Editor (dość rozbudowany edytor do dodatkowego darmowego pobrania) lub Paper Artist. W galerii możemy także dodawać notatki foto (Photo Note).

 
 

Odtwarzanie plików wideo – ocena 6

Note 2 bez wątpienia jest najlepszym mobilnym odtwarzaczem plików wideo. Wszystkie nasze testowe pliki odtwarzały się na nim bez żadnego problemu. Plik MKV z dźwiękiem AC3 również. Dodatkowe funkcje odtwarzacza to:

  • żyjąca galeria (zamiast ikon odtwarzają się fragmenty filmów)

  • łapanie klatki z wideo playera

  • dzielenie filmu na rozdziały, które są widoczne jako osobne filmy

  • wideo może się samoczynnie wyłączać po zaprogramowanym czasie – timer

  • obsługa napisów w wielu językach

  • specjalne podkręcenie jasności ekranu – lepsza widoczność szczegółów w słońcu

  • obsługa All Share/DLNA – z telewizorem funkcja działała bez problemu, ale film MKV na komputerze z zainstalowaną usługą All Share już nie chciał się odtworzyć
    odtwarzanie wideo w oknie w czasie działania innych aplikacji

Podsumowując - Note 2 jako odtwarzacz filmów naprawdę nie ma wad – to genialne urządzenie.

 
 

Współpraca z komputerem – ocena 5

Za współpracę Samsunga Galaxy Note II z komputerem odpowiada pakiet Kies. Jest on stale rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Natomiast osoby, które nie lubią instalować specjalnych programów mogą skorzystać z Kies Air, czyli funkcji dostępu do telefonu poprzez przeglądarkę internetową. Przy łączeniu się z Note 2 na ekranie przeglądarki trzeba podać kod wyświetlany przez nasz telefon, co zabezpiecza nas przez nieautoryzowanym skanowaniem naszego Samsunga. Kies Air jest naprawdę zaawansowany i nie jest tylko prostą protezą natywnego Kiesa dla Windows.

Główne funkcje pełnego Kies to synchronizacja, backup, aktualizacja oprogramowania, odtwarzanie plików multimedialnych zapisanych w komputerze. Bardzo brakuje nam dostępu do sklepu Google PLAY (jest tylko Samsung Apps) oraz do sklepu z muzyką.

 
 
 

Bateria – ocena 4

Bateria, choć ma ogromną pojemność 3,100 mAh niestety nie działa np. przez cały tydzień bez ładowania . Jak każdy smartfon z najwyższej półki przy oszczędnym korzystaniu Note II będzie działał dobę. Gdy jednak zaczniemy się nim bawić na całego to niestety nie dotrwa do wieczora i będziemy go musieli prądowo reanimować, aby pozostać w zasięgu.

 

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note 2 to rewolucja w smartfonach. Takie urządzenia będziemy wszyscy nosić zapewne dopiero za dwa lata. Najbogatsi gadżeciarze mogą go sobie kupić już teraz. Note 2 zapewni im dni lub tygodnie fajnej zabawy z odkrywania nowych funkcji nakładki, rysika lub zaszytych seryjnie aplikacji. Note 2 wzbudza też zainteresowanie osób postronnych – gdy go wyciągamy z kieszeni mamy zagwarantowane zazdrosne spojrzenia….niestety głównie panów.

Note 2 to dla nas prawdziwy telefon 2012 r. – odkrywczy, bezkompromisowy i w swoim segmencie nie mający sobie równych.

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Filmy prezentujące telefon:

 
 

Ekrany z telefonu:

   

Kies:

 
 

Samsung Drive:

 
 

Zdjęcia wykonane telefonem:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    kaz pisze: 2012-12-31 12:12
    To jest smartfon moich marzeń.
    0
  • Users Avatars Mini
    mrcj pisze: 2013-02-25 21:12
    Uważam za nieodpowiednie dodawać "rozmiar" do wad telefonu. To tak jakby kupić sobie auto kombi i narzekać że jest za długie ;P To jest telefon dla lubiących duże rozmiary - jak ktoś chce mniejszy to niech wybierze SIII :D Ja uważam jego rozmiary za zaletę bo tego właśnie w telefonie szukam.
    3