Test Samsung Galaxy Note

Recenzje
Opinie: 14

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy Note to według nas najciekawszy i najważniejszy telefon zaprezentowany w 2011 r. Jest on już dostępny w Polsce w cenie 2599 zł netto bez promocji. Mogliśmy go testować zaledwie kilka dni, ale już po tak krótkim czasie po prostu się w nim zakochaliśmy. Dlaczego? Bo on wyznacza trendy, wzbudza emocje – niektórym się nie podoba, bo jest za duży, ale większość z podziwem patrzy i po prostu zazdrości takiego „cacka”. Nawet kobiety były zachwycone i zastanawiały się, czy to przypadkiem nie jest lepszy wybór niż iPhone. Najgorsze dla konkurentów jest to, że po paru dniach zabawy Note inne topowe smartfony wydają się zabawkami, które należą do zupełnie innej klasy urządzeń. Jakie wady ma Note? Samsung nie ma najnowszej wersji Androida obecnej już w Galaxy Nexus i ma baterię, która wystarcza na dzień wyczerpującej pracy.

Samsung Galaxy Note to także po prostu największy i chyba najszybszy smartfon na świecie!

Zestaw – ocena ?

Telefon otrzymaliśmy od sieci Orange – na razie bez pudełka, ładowarki i kabla to transmisji danych. Wczesne testy rządzą się swoim prawami ;-)

Obudowa – ocena 6

Obudowa jest oczywiście ogromna, ale także zaskakująco cienka i lekka. Telefon ma grubość zaledwie 9.65 mm i waży 178g. Note przypomina Galaxy S II, choć trudno te dwa modele pomylić ze względu na wielki ekran 5.3 cala HD Super AMOLED. Ma on rozdzielczość WXGA 1280x800 pikseli i „gęstość” 285 ppi. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Że ekran jest po prostu genialny i „miażdży” konkurentów. Samsung Galaxy Note wygląda z tym ekranem trochę jak terminal znany z filmów science fiction, a przecież jest on dostępny na polskich półkach sklepowych.

 

Obudowa jest doskonale spasowana, choć jest plastikowa. Z tyłu oprócz kamery znajdziemy ukryty rysik nazwany S Pen. To rozwiązanie znane z telefonów z Windows Mobile wróciło i w tym akurat przypadku jest to dobra informacja.

Na dole telefonu jest port mini USB z opcją HOST. Telefon podobno można podłączyć do telewizora, ale trzeba mieć do tego celu specjalny kabel, bo na obudowie brakuje dedykowanego portu mini HDMI.

Obudowa mieści się w kieszeni każdych spodni, choć już zgięcie się, aby zawiązać sznurówki jest niemożliwe i wymusza wcześniejsze wyjęcie telefonu z kieszeni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

Samsung Galaxy Note jest napędzany jednym z najszybszych na rynku procesorów dual core taktowanych zegarem 1.4 GHz. Ten procesor zapewne mógłby napędzać w miarę szybkiego laptopa, a został zainstalowany w „małym” telefonie. Producentem chipsetu A9 jest Samsung. RAM urządzenia to 1 GB, a ROM ma pojemność 16 GB i można go rozszerzyć kartą pamięci. W czasie testów tylko raz telefon zwolnił (podczas robienia zdjęć), ale wyglądało to na klasyczną niedoróbkę oprogramowania.

System/ustawienia – ocena 6

Samsung Galaxy Note GT-N7000 pracuje pod kontrolą Androida 2.3.5. Należy się spodziewać, że już niebawem otrzymamy także uaktualnienie do wersji 4.0. System ma dołożony autorski interfejs Samsunga, czyli Samsung TouchWiz/ Samsung L!ve Panel UX.

Android 2.3.5 to obok iOS 5 najlepszy obecnie system mobilny, więc czekanie na wersję 4.0 nie będzie nam się dłużyć.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

Samsung TouchWiz/ Samsung L!ve Panel UX jest mniej inwazyjny niż nakładka HTC Sense firmy HTC. Nakładka jest widoczna, ale nie spowalnia w żaden sposób systemu, bo zostały zaimplementowane w niej tylko małe ułatwienia. Pierwsza zmiana to sposób odblokowywania ekranu – jest on podobny do rozwiązania znanego z HTC. Gdy otrzymamy SMS lub nie odbierzemy połączenia to klikając na ikonie wiadomości lub na słuchawce i rozszerzając „balonik” przechodzimy z ekranu blokady bezpośrednio do danej funkcji. Podobnie odbiera się lub odrzuca połączenie – rozszerzamy balonik z zieloną lub czerwoną słuchawką. Ekran można odblokować bardzo szybko, inaczej niż np. w przypadku systemu Windows Phone 7.5 w telefonie Mozart.

Do dyspozycji użytkownika jest maksymalnie 7 pulpitów – na szczęście ich liczbę możemy dowolnie redukować. Oprócz skrótów na pulpitach możemy rozkładać także widżety – kilka z nich ma regulowaną wielkość, a kilka jest po prostu ogromnych. Dzięki temu są naprawdę przydatne – widżet kalendarza w widoku miesięcznym lub agendy dają nadzieję, że w ogóle pomysł widżetów ma jakiś sens.

       
       
       

Wprowadzanie tekstu – ocena 6

Gdy mamy do dyspozycji ekran o przekątnej 5.3 cala to klawiatura pionowa ma rozmiar klawiatur poziomych ze zwykłych smartfonów. Lepiej wpisuje się już tylko tekst na ekranach tabletów. Należy także podkreślić, że osoby, które twierdzą, że najlepszą klawiaturą jest klawiatura fizyczna w smartfonie np. w Blackberry są w dużym błędzie.

W czasie spotkań tekst możemy wprowadzać także rysikiem. Będą to jednak krótsze notatki oraz proste rysunki.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 6

Galaxy Note jako telefon sprawdza się znakomicie, choć rzeczywiście przy mniejszej głowie może wyglądać nieco kosmicznie. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Sama aplikacja telefonu nie została zmieniona w stosunku do standardu Androida – jest synchronizowana lista Favorits oraz speed dialing.

Kamera – ocena 5

Galaxy Note jak przystało na telefon należący do najwyższej klasy został wyposażony w dwie kamery: 8 i 2 megapiksele. Kamera 8 mega potrafi nagrywać materiał FULL HD. Telefon lepiej radzi sobie w bardzo dobrym oświetleniu. W przypadku gorszego, jesiennego światła urządzenie zwiększa wskaźnik ISO i materiały tracą na ostrości. Nie znaczy to oczywiście, że Note robie kiepskie zdjęcia lub nagrywa kiepskie filmy – po prostu nadal nie należy się spodziewać, że telefon całkowicie zastąpi nam dobry aparat kompaktowy lub lustrzankę.

Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 

Przeglądarka – ocena 6

Przeglądarka w Note miażdży konkurencję i to także tę tabletową i netbookową – strony w zasięgu sieci WLAN i HSPA+ wczytują się niemal szybciej niż podamy ich adres ;-). Chyba nikt nie wierzył parę miesięcy temu, że serfowanie w smartfonie stanie się aż tak przyjemne. Jakie można mieć zarzuty – tylko takie, że jeszcze nie ma w Note nowej przeglądarki z Ice Cream Sandwich z zakładkami synchronizowanymi ze stacjonarną przeglądarką CHROME. Wówczas przeglądarkowa nirwana zostanie osiągnięta.

Przeglądarka Note sprawdza się także znakomicie jako odtwarzacz telewizji TVN24 na portalu Orange.pl, co skrzętnie wykorzystaliśmy np. podczas awaryjnego lądowania Boeinga na warszawskim lotnisku.

 
   

Odtwarzacz wideo – ocena 6

Odtwarzacz wideo w Note to narzędzie, które radzi sobie bez problemu z materiałem FULL HD 1080p. Co więcej, player potrafił także odtworzyć plik zakodowany Matroską, choć tutaj przewijanie do dowolnego momentu filmu było już niemożliwe. Filmy na ekranie 5.3 cala o rozdzielczości 1280x800 wyglądają znakomicie. Niektórzy zarzucają Samsungowi, że barwy na wyświetlaczu są „zbyt agresywne”, ale większości osób takie podkręcone kolory się podobają.

   
 

Nawigacja i mapy – ocena 5

Nadal na Androida nie ma dostępnej naszej ulubionej nawigacji w Polsce, czyli Automapy. Na razie do dyspozycji pozostaje więc słaba nawigacja Google oraz całkiem dobra platforma Naviexpert. Wadą naszego Note jest to, że żadne uniwersalne trzymadełka do samochodu nie będą do niego pasować – jest po prostu za duży. Trzeba będzie zainwestować w profesjonalny uchwyt samochodowy firmy Samsung. Duży ekran i moduł GSM sprawia, że Note jest chyba najlepszym telefonem służącym do nawigacji w samochodzie.

Ciekawostką jest to, że Note oprócz A-GPS potrafi skorzystać także z rosyjskiego systemu satelitów GLONASS.

Serwisy społecznościowe – ocena 6

Samsung przygotował w Note aplikację Social Hub. Przy dużej liczbie znajomych lepszym rozwiązaniem jest natywny klient Facebooka, LinkedIn i Twittera. Aplikacje te mają pełną funkcjonalność, działają bardzo szybko i są dużo wygodniejsze przy rozbudowanym „streamie”.

Obsługa plików Office – ocena 6

Polaris Office to znany pakiet dla Androida, w którym można podglądać i/lub edytować dokumenty. Note jest do tego celu stworzony – osoby, które muszą nanosić poprawki do dokumentów w biegu będą zachwyceni. Skomplikowane pliki otwierają się bardzo szybko, na ekranie widać ich dużą część, a sama edycja jest prawie tak wygodna jak na tablecie. To na pewno najlepszy smartfon na rynku pod względem obsługi plików Office. Oprócz tego oczywiście sam Android ma aplikację do obsługi coraz popularniejszych dokumentów Google w chmurze.

   

Bateria – ocena 4

Bateria w Samsungu Galaxy Note ma pojemność 2500 mAh. To chyba rekord w smartfonie, ale przy tak dużym ekranie nie należy spodziewać się cudów. Przy ostrej „zażynce” i bez włączonych trybów oszczędzania energii telefon nie dotrwa do wieczora. Przy zwykłym użytkowaniu wytrzyma zapewne ponad dobę. Telefon ma wiele opcji optymalizowania zużycia energii. Możemy także monitorować, która aplikacja najbardziej korzysta z ogniwa.

       

Sklep z aplikacjami – ocena 5

W związku z tym, że Android Market nie jest sklepem dostępnym wyłącznie dla klientów Samsung to koreański producent próbuje się wyróżnić udostępniając użytkownikom Androida własną, niezależną platformę do sprzedaży programów. W Samsung Apps znajdziemy sporo ciekawych aplikacji, które w pełni wykorzystują naszego Note z rysikiem. Bardzo dużo aplikacji jest bezpłatnych.

Bajery – ocena 6

S-Pen

Największym bajerem Samsunga Galaxy Note jest oczywiście rysik S Pen. Pozwala on na rysowanie, pisanie, podkreślanie, zaznaczanie, co znacznie rozszerza funkcjonalność smartfonu. Jest duża szansa, że posiadając Note na spotkanie nie zabierzemy małego notatnika Moleskine i ołówka. Standardowy S Pen jest trochę zbyt miękki (trochę przypomina pisanie to samym wkładem) – dużo lepszy jest specjalny długopis do Note, który został pokazany w Londynie. Zapewne będzie on dostępny jako akcesorium. S Pen ma specjalny przycisk, który pozwala na wykonywanie screenshotów z dowolnej aplikacji. Następnie taki obrazek z dodatkowym opisem możemy wysłać mailem, MMS-em lub opublikować na Facebooku. Specjalnie do robienia notatek rysikem przygotowano aplikację S Memo.

Precyzja pisania nie dorównuje jeszcze ołówkowi, ale na pewno S Pen to najlepszy rysik spotkany dotychczas w urządzeniu mobilnym.

     

Video maker

Video maker to prosta w obsłudze aplikacja pozwalająca na montowanie filmów wideo. Program ma kilka schematów filmów do wyboru. Poszczególne fragmenty filmów, zdjęcia ustawiamy w wybranej kolejności, dołączamy dźwięk i zapisujemy jako nowy film.

Voice talk

Voice talk to aplikacja pozwalająca na głosową obsługę telefonu. Głosowo możemy wybierać numery, dyktować SMS-y, notatki, ustalać terminy spotkań, zmieniać statusy w serwisach społecznościowych, podawać cele w nawigacji i uruchamiać aplikacje. To trochę taka androidowa Siri.

Podsumowanie

Samsung ma w swojej ofercie Note, S II, Galaxy NEXUS – to niesamowite urządzenia, o których śnią gadżeciaże na całym świecie. Note jest z nich największy i najważniejszy – realizuje strategię marketingową „wyróżnij się albo zgiń”. Można się założyć, że tak będą wyglądały smartfony za rok, dwa lata – a Note jest już, można go kupić i szpanować na ulicy. Nikt nie pozostanie wobec niego obojętny. Na pewno więcej osób zwróci na niego uwagę niż na iPhone 4S, no chyba, że wcześniej uruchomimy na cały regulator Siri ;-)

Galaxy Note nie jest dla każdego, ale na pewno można go polecić osobom, które dużo notują w pracy, które muszą zdalnie nanosić poprawki na dokumenty, które korzystają w telefonie z nawigacji, które lubią oglądać filmy w komórce, które lubią serfować po mobilnym Internecie, które lubią piękne gadżety i które lubią się po prostu wyróżnić.

Zalety:

  • Same zalety

Wady:

  • Brak NFC

  • Brak Androida 4.0 Ice Cream Sandwich

  • Tylko poprawna bateria

 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (14):

Komentuj

Komentarze / 14

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    robo pisze: 2011-11-06 22:09
    obudowe oceniacie na 6? to jakis zart, plastik na 6, jak to sie ma do obudowy iphona i jej jakosci? Po drugie ze niby najszybszy smartfon? wystarczy pobawic sie jego rysikiem zeby sie przekonac ze nie ejst to prawda, sledzac opoznienie rysując, procesor galaxy note w porownaniu do iphone 4s jest slabiutki i iphone tutaj przewyzsza go poteznie swoja wydajnoscia.
    0
  • Users Avatars Mini
    22222 pisze: 2011-11-06 22:21
    A co z barometrem, który jest podobno wbudowany?
    0
  • Users Avatars Mini
    Tomek pisze: 2011-11-06 23:28
    Niestety nie będzie. Został zastąpiony przez zegar z kukułką...
    0
  • Users Avatars Mini
    WojtekX pisze: 2011-11-06 23:52
    Iphone go przewyższa? Hehehe, dobre:D
    0
  • Users Avatars Mini
    Olek pisze: 2011-11-07 01:27
    ocena obudowy na 6 jest sporą przesadą, czy nie zauwazyliscie ze jest zbyt obła, nie da się jej trzymać wygodnie podobnie jak galaxy s (wer.1) telefon po prostu łatwo wypada - wyslizguje sie z dłoni, zato galaxy s2 trzyma sie rewelacyjnie w dloni bo ma kanciatą obudowę. Chociaż do pełni szczęscia brakuje podgumowanej obudowy, lub brzegów przynajmniej, wtedy problem wypadnięcia z reki prawie by nie istniał
    0
  • Users Avatars Mini
    GG pisze: 2011-11-07 02:43
    Tak, tak iPhone na pewno lepszy mysle że Nokai N95 też - litości to jak porównać Forda do Mercedesa. Ja ktoś lubio iPhona to do niczego się go nie przekona i tyle. A kolega co to wydaje opinie na temat rysika to chyba sie z koniami na rozumy zamienił, a może po prostu wystarcdzy spojrzeć na IP komputera i już wszystko jasne. Jednym podoba się obła obudowa innym nie, to jakl z kobietami i tyle w temacie obudowy
    0
  • Users Avatars Mini
    Andrzej pisze: 2011-11-07 04:04
    Wykonanie telefonu i obudowa, jest rewelacyjna. Spasowanie na najwyższym poziomie. Już od co najmniej roku wiadome jest to, że SAMSUNG nie tylko jest mistrzem w konstrukcji serca smatrfonów, ale również produkuje najlepsze obudowy. Szlachetne tworzywo, okazało się znacznie lepsze niż metal. A już całkowicie deklasuje szkło, z którego jest obudowa iPhone 4S. To Apple chcąc zaoszczędzić w konstrukcji smartfonów, używa najtańszego materiału- szkła.
    0
  • Users Avatars Mini
    Colo pisze: 2011-11-07 09:19
    JUż od iPhona 4 wyleczyłem się z produktów Apple. Teraz zrobiłem przesiadkę z SGS II na Galaxy Note i jestem pod olbrzymim wrażeniem. Na tak cudownym ekranie aż chce się działać przez cały dzień. Bateria 2500 mAh wytrzymuje prawie 2 pełne dni więc jest dobrze bo intensywnie wykorzystuję smartfona. Nawet nie zdawałem sobie wcześniej sprawy z tego, że taki wielki smartfon może być aż tak cudowny :) Mam średniej wielkości dłonie ale z obsługą sobie radzę bez problemu.
    0
  • Users Avatars Mini
    Colo pisze: 2011-11-07 09:20
    Wbudowany sensor barometru pozwala odczytywać w aplikacjach ciśnienie atmosferyczne, a także wpływa na udoskonaloną pracę GPS-u.
    0
  • Users Avatars Mini
    lov pisze: 2011-11-07 13:02
    brak ISC jako wada ? przeciez nie ma oficjalnie od googla tego systemu na inne telefony wiec nie sadze, ze to wada a jedynie fakt. Ekran z PENTILE jest zaleta czy wada? nic o tym nie napisaliście. Test jest dosłownie jak sponsorowany przez Samsunga.
    0
  • Users Avatars Mini
    chipcio pisze: 2011-11-15 21:54
    Ipnone się nie umywa nie wiem dlaczego iphone 4 kosztuje o tysiak więcej jak śąmsung ma więcej aplikacji jest większy i wydajniejszy
    0
  • Users Avatars Mini
    hrhr pisze: 2011-12-12 09:23
    nie oszukujmy sie android to system dla "hardware whore's", czyli dzieci jarajacych sie benchamrkami :) trzeba dodac, ze 90% uzytkownikow iphona w polsce miala cos na androidzie, ale nie dziala to w druga strone, dlatego "znafcy" najczesciej wypowiadaja sie zle o iOs. Gdyby nie spiki, wildfiajery i blejdy w zyciu byscie androida nie mieli :< dla mnie nie ma dobrych urzadzen na androidzie, bo system nie nadaje sie do codziennego uzytkowania, a raczej do zabawy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Darecki pisze: 2011-12-12 11:04
    Niezły ARTYKUŁ REKLAMOWY napisany na zamówienie Samsunga.
    0
  • Users Avatars Mini
    mariola pisze: 2012-01-17 17:07
    Ogólnie to nie wiem ludzie co wy się wogóle ośmieszacie miałam iphona 4s teraz mam galaxy note. Note jest 10000 razy lepszy iphon się do niego chowa
    0