Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Sony Ericsson XPERIA PLAY to kolejny po XPERII arc bardzo udany model Sony Ericsson, który zaczęliśmy testować jeszcze przed oficjalną polską premierą sklepową. Tym razem telefon otrzymaliśmy wcześniej dzięki uprzejmości sieci PLAY/P4.
XPERIA PLAY jest reklamowana jako zaawansowany smartfon z systemem Android, który jest także świetną mobilną konsolą do gier. I tak jest w rzeczywistości, choć należy pamiętać, że wygląd XPERII PLAY nie jest tak prestiżowy jak arc, ale sama funkcjonalność już niewiele się od niej różni. Gdy jednak lubimy grać to na rynku nie znajdziemy lepszego telefonu. Największym konkurentem PLAY pod względem rozrywki jest oczywiście iPhone ze swoją przewagą w postaci ogromnej ilości gier w App Store. Sama ergonomia i sterowanie są jednak nieporównywalne na korzyść PLAY. SE ma telefon, którego konkurenci będą próbowali szybko skopiować – nie mają oni jednak wsparcia ze strony Sony i platformy Playstation. Może się więc okazać, że XPERIA PLAY i jej kolejne wersje będą przez dłuższy czas dominować wśród nowej, ale bardzo ważnej niszy zaawansowanych telefonów dla prawdziwych graczy.
Jako, że PLAY jest modelem siostrzanym do arc, a ten telefon był już przez nas testowany to w tym teście skupimy się na grach, a nie na funkcjonalności Androida 2.3, z którą można zapoznać się w teście smartfonu Sony Ericsson Xperia arc. Zapraszamy więc do lektury: http://gsmonline.pl/portal/phonetests/phoneTests.jsp?s0n_id=28283
Zestaw – ocena 5
Nasz testowy zestaw zawierał kabel USB, ładowarkę wykorzystującą ten kabel, kartę microSD 8 GB, słuchawki oraz samą XPERIĘ PLAY. Tym razem nie tęsknimy za kablem HDMI, bo PLAY po prostu nie ma takiego łącza.
Obudowa – ocena 4
Obudowa XPERII PLAY to slider, który po rozsunięciu prezentuje dodatkowe klawisze sterujące w grach. Dodatkowo na obudowie cały czas są widoczne dwa klawisze, które w padzie Playstation są oznaczone R2 i L2. Sama obudowa jest dobrze wykonana, choć w drugim egzemplarzu XPERII PLAY na parę nerwowych godzin ugrzęzła nam karta SIM. Telefon nie skrzypi i jest w miarę dobrze spasowany (może z wyjątkiem tylnej klapki). Bardzo cicho i wygodnie działa także mechanizm rozsuwania obudowy.
Sama obudowa nie jest oczywiście tak zgrabna jak we wzorcowym arc, ale nie jest to też tzw. cegła. Telefon waży 175 g. Xperia PLAY przypomina trochę model neo.
Najważniejszy w smarfonach jest obecnie ekran dotykowy. Xperia PLAY ma bardzo dobry ekran 4 cale o rozdzielczości 480x854 pikseli. Ekran najlepiej wygląda po odpaleniu „na sztywno” pełnego podświetlenia. Niektórzy testerzy narzekają, że nie jest to np. ekran AMOLED, ale w codziennym użytkowaniu naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Niuanse są widoczne tylko przy bezpośrednim porównywaniu z innymi telefonami. Pod ekranem znajdziemy 4 androidowe klawisze skrótów. Nad ekranem jest dodatkowa kamera VGA (wideo rozmowy w sieci 3G nie są obsługiwane). Z prawej strony obudowy są wspomniane, bardzo miękkie klawisze R2i L2 oraz regulacja głośności. Z lewej strony jest gniazdo jack stereo oraz port USB. Na górze telefonu jest włącznik zintegrowany z diodą sygnalizacyjną. Diody prawie nie widać i powinna zostać przeniesiona nad ekran z przodu obudowy. Karta SIM i karta pamięci są dostępne po zdjęciu tylnej klapki, ale na szczęście nie trzeba podczas ich instalacji demontować także baterii.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
Sony Ericsson Xperia PLAY jest „napędzana” tym samym procesorem co XPERIA arc, czyli Qualcomm Snapdragon MSM8255 1 Ghz. Za grafikę odpowiada Qualcomm Adreno 205. W teście Quadrant PLAY plasuje się tuż za Nexus One z wynikiem 1315. Zapewne kolejna wersja XPERIA PLAY będzie już wyposażona w procesor dualcore, ale na razie jest on zbędny – telefon działa szybko i sprawnie.
System/ustawienia – ocena 5
SE XPERIA PLAY to pod wieloma względami klon telefonu XPERIA arc. Urządzenia działają pod kontrolą tej samej wersji systemu Android, czyli najnowszego 2.3 Gingerbread. Gdy będziemy trzymać telefon w pozycji pionowej to oba urządzenia niczym nie będą się różnić. Mają te same aplikacje, widżety i ustawienia. Odsyłamy więc ponownie do testu XPERII arc, który znajduje się tutaj.
Ekran główny/nakładka – ocena 6
Aby nie powtarzać testu arc omówimy tylko różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Po rozsunięciu naszego lidera na ekranie pojawi się przewijana lista z dużymi ikonami. Jest to panel XPERIA PLAY launcher. Jest on także dostępny jako ikona w menu. Dodatkowo w XPERII PLAY znajdziemy także usługę Playstation pocket. Jest to usługa, która wygląda niemal identycznie jak panel Xperia PLAY launcher, ale służy do uruchamiania gier znanych z konsoli Playstation (pierwszej wersji). Reszta ustawień i opcji jest identyczna, jak w przypadku arc.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Jako, że ekran jest nieco mniejszy niż w przypadku arc ergonomia wprowadzania tekstu jest gorsza. Ale różnica naprawdę nie jest znacząca. Obie klawiatury (pozioma i pionowa) są nadal bardzo wygodne.
Kontakty – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Kalendarz – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Kamera – ocena 6
Sony Ericsson chciał chyba trochę zaoszczędzić i do tego celu wybrał kamerę oraz brak łącza HDMI. Kamera ma rozdzielczość 5 megapikseli, w porównaniu do 8 megapikseli w arc. Interfejs kamery również się różni. Bardzo zdziwiło nas to, że nasz PLAY nie potrafił nagrywać wideo w formacie HD, choć wiele serwisów internetowych twierdzi, że jest to możliwe. Rozdzielczość filmów wynosiła 800x480 pikseli (około 4 Mbit/s, 30 klatek/s, WVGA). Wideo nie ma najlepszej jakości. Dużo lepiej jest ze zdjęciami – mają one rozdzielczość 2592x1944 pikseli. W XPERII PLAY brakuje dedykowanego spustu migawki.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film numer 1 nagrany telefonem znajduje się tutaj.
Przykładowy film numer 2 nagrany telefonem znajduje się tutaj.
Mapy/Nawigacja – ocena 4
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Przeglądarka – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Odtwarzacz muzyczny – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Odtwarzacz wideo – ocena 4
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Przeglądarka zdjęć – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Instant messaging – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Youtube – ocena 6
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Obsługa plików Office – ocena 3
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Gry dedykowane dla Sony Ericsson Xperia PLAY– ocena 5
Na naszym smartfonie mieliśmy okazję zagrać w kilka gier przygotowanych specjalnie dla Xperii PLAY przez Gameloft i EA. Były to Asphalt 6, Bruce Lee, Fifa 10, Need For Speed HD. Bezpłatnie można także zagrać w Guns’n’Glory, Star Batalion i The Sims 3. Gry mają świetną grafikę, a dedykowane klawisze sprawiają, że nawet osoby, które nie grają codziennie na Playstation szybko się wciągną. Xperia PLAY to obecnie najlepszy smartfon dla graczy i nikt nie może w to wątpić. Jego głównym konkurentem jest iPhone, ale na pewno wygoda grania jest nieporównywalna.
Gry dedykowane są bardzo „ciężkie”. Asphalt 6 zajmuje około 0.5 GB, a nie jest to „najgrubsza” dostępna gra. Pobiera się je poprzez dedykowane strony producentów gier oraz Sony Ericsson. Niestety nie udało nam się zakupić żadnej komercyjnej dedykowanej gry. Zakup poprzez SMS Premium niestety jeszcze nie działał poprawnie.
U nas po włożeniu do telefonu karty sieci PLAY dostępne były na liście 33 gry gry (ale lista jest dynamiczna i np. NFS pojawił się dopiero po paru dniach od oficjalnej prezentacji telefonu w Polsce). Już podczas zakupów serwis Gameloft wykrywa czy korzystamy z sieci WLAN, czy z transmisji danych PLAY. W tym drugim przypadku lista gier jest bardzo ograniczona (sa tylko trzy gry na liście), ale zakup i tak jest niemożliwy. Należy jednak pamiętać, że oficjalna sprzedaż tego telefonu jeszcze się nie rozpoczęła.
Gry z Android Market – ocena 5
Oczywiście na Xperii PLAY możemy grać w gry z Android Market, czyli np. w kultowe Angry Birds, ale wówczas nie działają specjalne dedykowane klawisze. W tych grach Xperia PLAY nie różni się niczym od zwykłego telefonu z ekranem 4 cale.
Gry z Playstation – ocena 4
W telefonie można znaleźć jedną grę z platformy Playstation – Crash Bandicoot. Grafika nie poraża, ale osoby, które kiedyś grały na PS będą zapewne miały łezkę w oku. Jedno jest pewne – gry te bardzo się zestarzały, więc nie będą konkurować z najnowszymi produkcjami mobilnymi Gameloft i EA. Zaletą gier z Playstation jest to, że można w nich wykorzystać specjalne klawisze, w które jest wyposażona Xperia PLAY.
Trochę dziwne jest to, że gry z PS dostępne są poprzez Android Market, a nie dedykowany portal Playstation. Na razie ich liczba jest bardzo ograniczona. Znaleźliśmy tylko 6 tytułów.
Sklep z aplikacjami – ocena 5
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Współpraca z PC – ocena 5
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Bateria – ocena 3
Tak jak w telefonie Sony Ericsson Xperia arc.
Bajery – ocena 4
Xperia PLAY niestety nie jest wyposażona w złącze HDMI, ale jeśli chodzi o tzw. bajery to chyba należy uznać, że sam pomysł na telefon – konsolę jest niezłym bajerem. To pierwsze tak poważnej podejście do tematu gier w smartfonach.
Podsumowanie
Sony Ericsson Xperia PLAY to naprawdę rewolucyjny smartfon. Po raz pierwszy producent telefonów bezpośrednio atakuje rynek przenośnych konsol. Oczywiście jest to „kanibalizm” głównie własnych produktów firmy Sony. Każdy poważny gracz z grubym portfelem powinien w kieszeniach mieć XPERIĘ PLAY (ze względu na wygodę grania) oraz iPhone (ze względu na ilość aplikacji). To obecnie dwa najlepsze urządzenia do mobilnego grania, a także dwa bardzo zaawansowane smartfony biznesowe.
Zalety:
ładny wygląd - biała wersja
system Android w najnowszej wersji
dedykowana porcja bezpłatnych gier
Wady:
mała pamięć wewnętrzna
brak HDMI
brak nagrywania wideo HD
brak dedykowanego spustu migawki