Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
5s to kolejny już iPhone, który wzbudził wśród komentatorów ogromne emocje. Fani Apple jak zwykle są zachwyceni, a krytycy jak zwykle śmieją się z braku innowacji w nowym modelu. Wielbiciele marki pobiegli już do sklepów, sceptycy wybiorą smartfony Sony i Samsunga.
Apple nadal nie bierze udziału w wyścigu na wodotryski, bierze udział w wyścigu na jakość wykonania obudowy i jakość/stabilność oprogramowania i ten wyścig wygrywa. iPhone 5s to stabilny wół roboczy, na którym możemy polegać – nie resetuje się, nie ma na nim wirusów itd. Gdy ktoś potrzebuje najnowszych usług, smartfonowej wizji niedalekiej przyszłości to wówczas powinien wybrać Samsunga Galaxy Note 3. W iPhone 5s ich nie znajdzie.
Należy także postawić pytanie, czy iPhone 5s powinni kupować posiadacze poprzednich smartfonów tego producenta. Odpowiedź brzmi "tak", choć w przypadku modelu „5” nie zauważą znaczącej różnicy. W przypadku wcześniejszych modeli skok szybkości będzie niesamowity.
Nadal największą zaletą iPhone pozostaje system operacyjny, jakość aplikacji i jakość wykonania samego telefonu. Wadą jest mały ekran i bardzo wysoka cena. Sprawy ceny nie załatwia także wybór modelu 5c, bo on też jest w Polsce maksymalnie drogi.
Co więc ulepszono w 5s:
Główne wady i zalety smartfonu iPhone 5s
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 6
W zestawie z iPhone 5s otrzymujemy ładne, białe akcesoria. Są to: niewielki zasilacz, kabel USB z końcówką Lightning oraz naprawdę boskie słuchawki. Wszystko jest zapakowane w bardzo małe pudełko. Osoby, które nie posiadają zwykłego spinacza w pudełku znajdą także specjalny „kluczyk” do otwierania pojemnika na kartę nano SIM.
Obudowa/wyświetlacz – ocena 6
iPhone 5s jest wykonany perfekcyjnie i wygląda naprawdę genialnie. Waży 112 g, czyli tyle ile powinien ważyć smartfon. Metalowa obudowa podkreśla wysoką jakość produktu. Niestety w iPhone bardzo łatwo zbić przednią szybkę, więc chyba dobrym wyjściem jest zakup i korzystanie z gumowego etui, które choć trochę będzie chronić nasz telefon.
Tylna szybka kamery jest pokryta szafirowym szkłem i to samo szkło pokrywa przycisk home, który jest także czytnikiem linii papilarnych. Na dole obudowy jest gniazdo słuchawek (powinno być raczej na górze obudowy) oraz dwie „kratki”. Jedna z nich to otwór głośnika, a druga kryje mikrofon. Nad ekranem kryje się przednia kamera oraz czujnik zbliżeniowy i czujnik światła. Przednia kamera ma matrycę 1.2 megapikseli (1280 x 960). Pozwala jej to np. na nagrywanie w jakości HD 720p. Przednia kamera nie można nagrywać materiału slow-mo oraz nie może robić panoram. Funkcje te są dostępne wyłącznie w tylnej kamerze.
Dużo radości hejterom dostarczyła wersja obudowy w złotym kolorze. Właśnie nasz iPhone ma taką barwę obudowy i twierdzimy, że naprawdę trzeba się bardzo w niego wpatrywać, aby ten złoty kolor dostrzec. Z daleka wygląda po prostu jak srebrny, a z bliska ma kolor szampana.
Pod ekranem znajduje się największa „rewolucja”, czyli czytnik linii papilarnych. Jest on związany z funkcją Touch ID. Zastępuje ona konieczność wpisywania kodu służącego do odblokowania ekranu i weryfikuje użytkownika podczas zakupów w App Store. Ja akurat nie blokuje ekranu kodem, więc Touch ID w ogóle mi się nie przydał. W ramach testów zdefiniowałem dwa palce prawej dłoni w usłudze i rzeczywiście czytnik w 100% działał bezbłędnie. Żałuje, że Touch ID nie może być włączone w opcji tylko do zakupów w sklepie z aplikacjami, bo wówczas na pewno byśmy z tej usługi korzystali.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
iPhone 5s ma w środku najnowszy procesor A7 o architekturze 64-bitowej. Wspomaga go koprocesor M7. Taki sam „napęd” mają nowe iPady (Air i mini). Kooprocesor został zastosowany, aby odciążyć główny procesor smartfonu. M7 zbiera dane z wbudowanych w niego czujników: akcelerometra, żyroskopu i kompasu. W przyszłości kooprocesor, który działa także po „uśpieniu” smartfonu, będzie informował zewnętrzne aplikacje o tym co dokładnie robimy – czy biegniemy, siedzimy, czy jedziemy samochodem. Sam procesor jest taktowany zegarem 1.3 GHz. Pamięć w iPhone 5s nadal ma pojemność jedynie 1 GB. W Note 3 pamięć jest już trzy razy większa. Nie oznacza to jednak tego, że 5S ma kłopoty z prędkością działania. Wszystko działa naprawdę genialnie i super szybko. Gry z rozbudowaną grafiką pracują jak na najmocniejszym PC-ecie zbudowanym do gier. Trzeba jednak pamiętać, że 5s nie musi wyświetlać obrazu na ekranie FULL HD.
Nie polecam natomiast zakupu 5s z pamięcią 16 GB (taki właśnie mam). Jest on sporo tańszy, ale naprawdę trzeba na nim bardzo oszczędnie instalować aplikacje. Także pliki wideo i zdjęcia dobrze radzą sobie z szybkim zapychaniem pamięci.
iPhone 5s, podobnie jak poprzednik, wspiera technologię LTE i podobnie jak poprzednik nie korzysta z niej w Polsce, bo ma zablokowane LTE przez Apple. PLAY planuje dopiero w grudniu zdjąć tę blokadę i smartfony Apple będą mogły korzystać z transmisji 4G.
System – ocena 5
iPhone 5s od początku jest sprzedawany z systemem iOS w wersji 7. Pełna lista zmian w tym systemie jest dostępna tutaj:
iOS 7 - lista zmian i nowości
Obecnie w naszym smartfonie działa już wersja 7.0.4.
iOS 7 był szokiem dla większości dotychczasowych użytkowników smartfonów i tabletów Apple, bo całkowicie się zmieniła kolorystyka i wygląd ikon. Teraz jest bardzo cukierkowo i „płasko”. Do nowego wyglądu łatwo się przyzwyczaić, więc tak naprawdę nie jest to bardzo duża i radykalna zmiana.
Oprócz kolorystyki główne zmiany to:
1. powstało specjalne centrum sterowania dostępne po przesunięciu palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę – uruchamia latarkę, Bluetooth, WLAN, tryb lotniczy itd.
2. przygotowano całkowicie nowe centrum powiadomień
3. zmieniono aplikację aparatu
4. stworzono nową wyszukiwarkę treści w telefonie
5. jest nowa galeria zdjęć i wideo
6. mamy nową przeglądarkę Safari, która wreszcie pozwala na wyszukiwanie z paska adresu oraz ładniej prezentuje otwarte zakładki
Zmiany są spore, ale nadal iOS to iOS i myślę, że niektóre mniej zaawansowane osoby mogą nie zauważyć, że korzystają już z wersji nr 7.
System nadal jest bardzo stabilny, choć jedna z aplikacji dodatkowo zainstalowanych zawiesiła nasz smartfon i konieczny był jego twardy reset. Był to jednak tylko jeden taki przypadek przez już prawie miesiąc korzystania z urządzenia. W porównaniu z Androidem, iOS jest dużo bardziej dopieszczonym systemem jeśli chodzi o stabilność.
Jeśli chodzi o szybkość to iOS działa tak szybko jak Android na najszybszych topowych. Różnice pomiędzy tymi systemami już się trochę zniwelowały. Nadal jednak można powiedzieć jedno – iOS na iPhone 5s działa genialnie szybko. Chwilę musimy czekać jedynie na uruchomienie najpotężniejszych gier, które zajmują w pamięci ponad 1 GB.
Co nam się bardzo w iOS 7 i iPhone 5s podoba:
Wprowadzanie tekstu – ocena 3
Sama klawiatura nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej wersji systemu. Ograniczeniem jest oczywiście wielkość ekranu. Nadal nie ma więc w iPhone w widoku podstawowym klawiatury rzędu klawiszy z cyframi, nie ma też klawiszy z przecinkiem, znakiem zapytania lub wykrzyknikiem. Aby wstawić kropkę można natomiast skorzystać ze skrótu podwójnej spacji. Należy mieć nadzieję, że iPhone 6 będzie miał już większy ekran i wygodniejszą klawiaturę podobną do tych znanych z najlepszych Androidów.
Kamera – ocena 5
Apple goniąc za bardzo zaawansowaną fotograficzno-smartfonową konkurencją wprowadził kilka nowości do kamery w 5s - są to zmiany dostępne także dla innych urządzeń z iOS 7. Główną nowością jest wprowadzenie zdjęć kwadratowych i panoramicznych. Jest też bezpośredni skrót do 9 filtrów fotograficznych. Największą nowością w przypadku kamery jest możliwość nagrywania wideo w trybie slow-mo. Oczywiście podczas takiego nagrania zniekształceniu ulega głos. Kamera nadal pozostała prosta i nie można jej porównywać z kombajnami znanymi z topowych smartfonów LG i Samsung. Dzięki zastosowaniu matrycy 8 megapikseli i obiektywu o jasności 2.2 iPhone 5s może jednak nadal walczyć jakością z zdjęć z najmocniejszymi smartfonami. Szczególnie w przypadku zdjęć przy dobrym oświetleniu jest bardzo, bardzo dobrze. Jak jest ciemniej to już automatyka aparatu i „postprodukcja” czasami zaskakują pozytywnie, a czasami na zdjęciu widać już bardzo duże szumy.
W iPhone 5s znajdziemy także wprowadzoną już wcześniej funkcję HDR.
Zdjęcia później można edytować dodatkowo w bardzo rozbudowanej, ale szybko działającej galerii. Gdy funkcji będzie nam za mało to pozostaje nam jeszcze dopieszczanie fotki w rozbudowanym programie iPhoto.
Nagrania wideo mają bardzo dobrą jakość. Wydaje się, że są bardziej stabilne od konkurentów. Autofocus mniej pływa, choć czasami widać, że ostrzy z delikatnym opóźnieniem. Fajną zabawą jest także nagrywanie slow-mo.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Bateria – ocena 5
Bateria w iPhone 5s nieznacznie zwiększyła swoją pojemność z 1440 do 1560 mAh. W Note 3 bateria ma już pojemność 3200 mAh. 5s podobnie jak konkurencji działa bez problemu całą dobę przy intensywnym korzystaniu z funkcji smartfonu. Gdy będziemy częściej pozostawiać go w trybie oczekiwania to iPhone 5s na pewno będzie działał 2 dni. To ani dobre, ani złe wyniki, bo z jednej strony 5s jest bardzo mocny, a z drugiej ma niewielki ekran, a to właśnie wyświetlacz zużywa tej energii najwięcej. Telefon testowaliśmy w sieci 3G Orange w Warszawie przy 100% podświetleniu ekranu.
Podsumowanie
Według mnie, iPhone 5s to najlepszy smartfon na świecie. Nie jest tak nowoczesny jak LG G2, Note 3, czy Z1, ale jest od nich prostszy w obsłudze, stabilniejszy i daje dostęp do naprawdę genialnych aplikacji i gier. To one sprawiają, że system iOS ma nadal stabilną przewagę nad Androidem.
iPhone 5s jest szybszy od poprzednika, robi trochę lepsze zdjęcia, ale szczerze mówiąc poważnych zmian jest niewiele. iPhone 5 także otrzymał aktualizację do iOS 7, więc posiadacze starszego modelu również cieszą się nowymi funkcjami.
5s kupuje się trochę dla lansu – dla złotego koloru, dla czytnika linii papilarnych, czy filmów slow-mo. Apple o tym wie i oszczędnie dawkuje w kolejnych wersjach nowości. Już za parę miesięcy Internet będzie huczał od plotek o iPhone 6.