Test Asus Zenfone 2

Recenzje
Opinie: 11
Asus Zenfone 2 ZE551ML

Klasa smartfonu C (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-5 (5 - bardzo dobry)

Wstęp

Asus dziarsko wszedł na rynek smartfonów za sprawą serii urządzeń Zenfone. Zenfony wyposażone w procesory Intela prezentowały bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Tańsze modele można było śmiało określić mianem jednych z najlepszych smartfonów poniżej tysiąca złotych. W naszej recenzji doceniliśmy Zenfone 6, choć dostrzegliśmy też wiele rzeczy, które mogłoby ulec poprawie. 

Asus wprowadza do Polski jego następcę w postaci modelu Zenfone 2. Nowy Asus nadal posiada atrakcyjną cenę, choć już wyraźnie wyższą od poprzednika. Ma za to znacznie lepsze podzespoły, w tym aż 32 GB wbudowanej pamięci i niespotykane dotąd 4 GB RAM. Samo urządzenie zaskakuje również dopracowaniem. Dlatego warto zapoznać się z nim bliżej. Zapraszamy do naszej recenzji.

Główne wady i zalety smartfonu Asus Zenfone 2 ZE551ML

Zalety:

  • Poprawiony wygląd obudowy, która mniej wyślizguje się z ręki - telefon może się podobać
  • Dual SIM
  • Obsługa kart pamięci
  • 4 GB RAM - wydajność na najwyższym poziomie, konkuruje z najlepszymi
  • Telefon działa szybko, ale również responsywnie, co dodatkowo poprawia komfort
  • Świeża, spójna nakładka systemowa, która oferuje multum dodatkowych opcji za sprawą aplikacji producenta
  • Android 5.0
  • LTE Cat.4 oraz Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Całkiem niezły ekran
  • Klawiatura ekranowa działa jak należy
  • Bardzo rozbudowana aplikacja aparatu
  • Szybkie ładowanie baterii
  • Wybudzanie za pomocą dwukrotnego stuknięcia w ekran

Wady

  • Przycisk zasilania praktycznie bezużyteczny na górnej krawędzi
  • Niewymienna bateria
  • Ekran mógłby być jaśniejszy i trochę bardziej kontrastowy
  • Jedno gniazdo SIM tylko 2G
  • Słaba jakość nagrywanego wideo i brak jakichkolwiek dodatkowych trybów wideo
  • Brak pełnoprawnej stabilizacji obrazu
  • Przeciętny czas pracy na baterii ogranicza komfort użytkowania

Zestaw - 5-

Zenfone 2 posiada standardowy, kompletny zestaw. Oznacza to ładowarkę z odłączanym kablem USB, która ładuje telefon prądem 2A oraz słuchawki dokanałowe, z mikrofonem i pojedynczym przyciskiem do odbierania połączeń. Nie są to akcesoria z „górnej półki” - ładowarka jest trochę duża, a słuchawki mogłyby mieć jeszcze wbudowaną regulację głośności, ale przynajmniej niczego nie brakuje. Coraz częściej w zestawach cechujących się dobrym stosunkiem jakości do ceny producent dołącza samą ładowarkę.

Budowa - 4+

Jakość wykonania poprawiła się względem poprzedniego Zenfona, którego testowaliśmy, chociaż design pozostał bardzo zbliżony do pierwowzoru. Z przodu telefonu znajdziemy niewielkie logo Asusa, przednią kamerę oraz trzy przyciski sensoryczne pod ekranem: wstecz, dom i przełączanie aplikacji. Przyciski nie są podświetlane, co jest pewnym minusem, ale z drugiej strony są i tak lepiej widoczne niż te, które są podświetlane, ale słabo. Pod przyciskami jest element charakterystyczny Asusa, czyli pasek z bardzo subtelnym wzorem okręgów Zen. Dodaje to smartfonowi elegancji, ale też powiększa nieznacznie jego rozmiary - stosunek powierzchni ekranu do powierzchni obudowy jest taki jak w Samsungu Galaxy S6, czyli bardzo dobry.

Krawędzie i tył obudowy zostały wykonane z tworzywa. Tył prezentuje się jednak znacznie lepiej niż w starszym i większym bracie. To zasługa faktury szczotkowanego metalu i ciemnoszarego, tytanowego koloru. Nie mamy nic przeciwko takiej imitacji metalu. Wygląda dobrze i jest praktyczna, bo telefon mniej wyślizguje się z ręki.

Górna krawędź 5,5 calowego smartfonu to najmniej wygodne miejsce na umieszczenie przycisku zasilania, który służy również do wybudzania ekranu. Trzymając telefonu u dołu, gdzie znajdują się przyciski sensoryczne nie ma możliwości, aby go sięgnąć jedną ręką. Sytuację częściowo ratuje wybudzanie przez podwójne stuknięcie ekranu, ale zdecydowanie wolelibyśmy wygodniejszy przycisk zasilania, choćby jak w LG umieszczony z tyłu. Brak dodatkowego przycisku pomiędzy zwiększaniem i zmniejszaniem głośności również odrobinę utrudnia wyczucie, który przycisk jest który.

Tylna część obudowy w Zenfone 2 zdejmuje się i kryje pod sobą dwa gniazda na karty micro SIM i jedno gniazdo na kartę pamięci. Gniazda na karty SIM, chociaż wsuwane są wygodne. Karata nano SIM w adapterze nie miała tendencji do blokowania się czy wypadania, a poprawne włożenie karty SIM potwierdza satysfakcjonujące kliknięcie. Niestety bateria nie jest wymienna, za to karty SIM można włożyć i wyjąć bez wyłączania telefonu. Nie ma również mowy o wodo czy pyłoszczelności.

Podsumowując kwestie wykonania, choć Zenfone 2 nie ma tak zwartej obudowy jak choćby Galaxy S6, jest większy i cięższy, bo ma prawie 11 mm grubości i wazy 170 gramów, choć nie ustrzegł się kilku błędów to podoba nam się jako telefon, zwłaszcza w swoim przedziale cenowym. Dodanie efektu szczotkowanego metalu było strzałem w dziesiątkę.

Wyświetlacz - 4+

Zenfony dotąd oferowały ekrany o rozdzielczości HD, co wskazywało, że są to raczej telefony z początku średniej półki. Sytuacja uległa zmianie w przypadku Zenfone 2, który otrzymał 5,5 calowy ekran Full HD, co skutkuje gęstością pikseli na poziomie 403 PPI. Ekran w nowym smartfonie Asusa jest po prostu dobry. Wykonany w technologii IPS, posiada dobre kąty widzenia, odpowiednio nasycone kolory. Ekran mógłby co prawda być trochę jaśniejszy i czytelniejszy w ostrym słońcu, ale naprawdę ciężko narzekać. Ciężko również oczekiwać, żeby konkurował on z wyświetlaczami montowanymi w topowych smartfonach kosztujących dwa razy więcej. Za to telefon Asusa położony obok zeszłorocznego flagowca zupełnie nie ma się czego wstydzić.

Asus mocno stawia na oprogramowanie i jego praktyczne funkcje, a tego rodzaju działanie możemy zobaczyć już na etapie oceniania ekranu. Dołączona jest aplikacja Splendid, która odpowiada za regulację kolorystki wyświetlanego obrazu. W ustawieniach można znaleźć pozycję "Tryb kolorów ekranu". Można tu regulować temperaturę kolorów, a także wybrać jedno z trzech predefiniowanych ustawień: 

  • zrównoważony - tryb włączony domyślnie
  • czytanie - przyciemnia obraz i czyni go znacznie cieplejszym, bardziej przyjaznym dla oczu
  • żywe kolory - poprawia kontrast i nasycenie, czyniąc obraz również trochę zimniejszym
  • niestandardowy - czwarty, dodatkowy tryb, który dodatkowo pozwala swobodnie regulować odcień i nasycenie; wyświetlany obraz można zrobić dosłownie czarno-biały

Elastyczność ustawień jest większa niż rozsądek nakazuje, a regulacje mają faktyczny wpływ na przyjazność ekranu dla naszych oczu. Co ciekawe, regulacje są wykonywane na poziomie sprzętowym, bo kolorystyka zrzutów ekranu się nie zmienia. 

   

Procesor/pamięć/parametry techniczne - 5

Asus Zenfone 2 występuje w kilku różnych konfiguracjach, z czego sam model Asus Zenfone 2 ZE551ML występuje w dwóch - z mocniejszym i słabszym procesorem, z większą i mniejszą ilością RAM. Z jednej strony daje to użytkownikowi dużo większą swobodę wyboru, niemal jak w laptopach. Z drugiej strony powoduje dodatkowe zamieszanie, gdy nawet symbol umieszczony po nazwie nie identyfikuje jednoznacznie urządzenia i jego specyfikacji. Po polskiej premierze dowiedzieliśmy się, że słabsza wersja nie będzie u nas dostępna i będzie można wybierać tylko pomiędzy 32 i 64 GB pamięci na pliki.

Do redakcji trafił mocniejszy model z czterordzeniowym 64 bitowym procesorem Intel Atom Z3580, taktowanym zegarem 2,3 GHz, wspomaganym przez rekordowe 4 GB RAM. To największa ilość pamięci RAM w telefonie z jaką mieliśmy dotąd do czynienia. Układ graficzny to PowerVR G6430.

W benchmarku Antutu nowy Asus wypada fenomenalnie, plasując się na trzecim miejscu, zaraz poniżej Meizu MX4 oraz Samsungu Note 4, a ponad takimi telefonami jak OnePlus One, HTC One M8, czy Samsungiem Galaxy S5. Jak na telefon konkurujący z telefonami za półtora tysiąca złotych to bardzo dobry wynik.

Warto dodać, że tę moc czuć podczas korzystania z telefonu. Wszystko działa bez zająknięcia z bezbłędną płynnością. Tanie telefony od jakiegoś czasu udowadniają, że mogą zaoferować płynne, przyjemne działanie, ale Asus Zenfone 2 wyznacza tutaj nowe standardy, choć za odczuwalnie wyższą cenę.

Układ graficzny nie jest równie rewelacyjny i generuje około 7 klatek mniej w benchmarku Epic Citadel na najwyższych ustawieniach grafiki niż topowe modele... ale wciąż jest to wydajność wystarczająca do dowolnej rozrywki, w najbardziej wymagających grach..

Wisienką na torcie jest wbudowana pamięć na system i pliki użytkownika, która oferuje 32 GB miejsca wraz z możliwością rozszerzenia jej za pomocą karty micro SD o pojemności do 64 GB. Mając 32 GB do dyspozycji nie musimy już w dniu zakupu smartfona myśleć o dodatkowym wydatku na kartę pamięci. Dodatkowo, wbudowana pamięć jest z założenia szybsza niż zewnętrzna. Naszym zdaniem 32 GB powinno być standardem we wszystkich dzisiejszych smartfonach i powoli się nim staje.

Jeśli dorzucimy do tego WiFi 802.11ac oraz LTE Cat4+ 150Mbps to mamy telefon o korzystnym stosunku jakości do ceny.

     

System, ekran główny/nakładka - 5-

Asus Zenfone 2 trafił na rynek od razu z Androidem w najnowszej odsłonie 5.0, za co należy się producentowi uznanie. 

W przypadku Asusa telefon posiada autorską nakładkę producenta o nazwie ZenUI, która modyfikuje wygląd systemu, dodając mu różne funkcje. Aplikacji od producenta jest w przypadku Zenfone 2 mnóstwo i większość znamy jeszcze z poprzednika. Opinie co do takiego zabiegu są podzielone. Jedni powiedzą, że to niepotrzebne zapychanie telefonu bloatwarem i preferują maksymalnie czysty i pusty system, który sami sobie wyposażą w dodatkowe aplikacje. Inni docenią to co załącza producent, a w większości przypadków faktycznie jest co docenić, dlatego skłaniamy się raczej ku tej drugiej grupie bardziej zadowolonych. Trzeba przyznać, że jak na tak młodego producenta smartfonów, jakim jest Asus, nakładka jest wyjątkowo dojrzała i dopracowana, a dodatkowe aplikacje w większości są wysokiej jakości i oferują przydatne funkcje.

  • Do It Later - nasza ulubiona aplikacja Asusa, która pozwala zapisywać z najróżniejszych miejsc systemu zadania do zrobienia później. Może to być strona internetowa, wiadomość SMS, czy e-mail na którą trzeba odpisać, telefon, który trzeba wykonać itp.
  • Funkcja oszczędzania energii - pozwala sprawdzić zużycie energii, a także włączyć jej oszczędzanie
  • Kreator audio - pozwala wybrać jeden z trybów audio: inteligentny, muzyka, film, nagrywanie, gry, mowa. Jest to forma korektora graficznego z predefiniowanymi ustawieniami
  • Latarka - posiada kilka dodatkowych funkcji - stroboskop o regulowanej w trzech krokach częstotliwości błysku, nadawany automatycznie sygnał SOS
  • Lustro - wyświetla na ekranie obraz z przedniej kamery
  • Menadżer uruchamiania - pozwala na automatyczne uruchamianie i działanie aplikacji w tle, lub blokuje je przed uruchamianiem, co pozwoli zaoszczędzić baterię i pamięć
  • Menadżer plików
  • MiniMovie - proste tworzenie pokazu slajdów, składające się z trzech kroków: wybrania zdjęć, wybrania motywu filmowego, udostępnienia gotowego efektu
  • Muzyka - systemowy odtwarzacz muzyczny
  • Party Link - wspomniana w akapicie dotyczącym aparatu aplikacja, która pozwala automatycznie przesyłać zrobione zdjęcia innym urządzeniom znajdującym się w pobliżu
  • PC Link - łączy komputer z telefonem w taki sposób, że powiadomienia pojawiające się na telefonie, można również wyświetlić na ekranie komputera. Można również kopiować tekst pomiędzy komputerem a telefonem, czy wysyłać za pośrednictwem komputera SMS-y
  • PhotoCollage - aplikacja służąca do tworzenia kolaży z kilku zdjęć, a także układania zdjęć w magazyny i edytowania obrazów poprzez dodatnie efektów specjalnych
  • Pogoda – aplikacja z prognozą
  • Radio FM
  • Rejestrator dźwięku
  • Remote Link - pozwala połączyć telefon z komputerem za pomocą specjalnej aplikacji, która przekształci smartfon i jego ekran w myszkę typu touchpad, klawiaturę czy pilot do zdalnej obsługi. Przydatne w momencie, gdy nie mamy bezprzewodowej myszki, a chcemy sterować komputerem z większej odległości
  • Share Link - aplikacja do bezpośredniego udostępniania plików pomiędzy dwoma urządzeniami, z pominięciem lokalnej sieci WiFi, internetu czy sieci GSM.
  • Splendid - wspomniany w akapicie dotyczącym ekranu program do regulacji wyświetlanych przez ekran barw
  • SuperNote - aplikacja do notatek wykonywanych palcem
  • Szybka notatka - tradycyjna aplikacja do robienia notatek z klawiatury ekranowej
  • Tryb dla dzieci - pozwala określić do jakich aplikacji zainstalowanych na telefonie dziecko będzie maiło dostęp, a do jakich nie. Możliwe jest również zablokowanie połączeń przychodzących. Wyjście z tego trybu zabezpieczone jest kodem PIN
  • WebStorage - aplikacja do synchronizacji i trzymania pików w chmurze
  • What's Next - zbiera zaplanowane zdarzenia z kalendarza i innych aplikacji systemowych, a następnie układa je chronologicznie, pozwalając łatwo przejrzeć co czeka użytkownika w nadchodzących godzinach i dniach. Na podobnej zasadzie działa nowy kalendarz Google.

Doszły nas słuchy o problemach ze stabilnym działaniem Zenfone 2, ale albo mieliśmy szczęście albo to kwestia konkretnego urządzenia lub specyficznej konfiguracji zainstalowanych aplikacji. Zainstalowaliśmy ponad 30 aplikacji, których używamy, a mimo to telefon ani razu samoczynnie się nie zrestartował, ani nie zawiesił. Jest to wyjątkowo szybki i responsywny smartfon. Może to także mieć związek z ekranem dotykowym o czasie reakcji poniżej 60 milisekund.

     

Wprowadzanie tekstu - 4+

Asus zdecydował się nie pójść na skróty i nie nawiązał współpracy z producentem klawiatury ekranowej takim jak Swype czy SwiftKey. Zamiast tego opracował własną klawiaturę ekranową, nazwaną po prostu ASUS Keyboard. Często klawiatury ekranowe producentów, zwłaszcza tych stosunkowo nowych w branży smartfonów, potrafią kuleć, ale Asusowi udało się ustrzec błędów wieku dziecięcego. Klawiatura posiada pełen zakres funkcji, takich jak wprowadzanie słów za pomocą przeciągnięć palca, czy przewidywanie następnych słów.  Klawiatura ma dodatkowy rząd numeryczny, oraz pozwala wprowadzać symbole po dłuższym przytrzymaniu przycisków. Słownik również spisywał się na bardzo dobrze. Stopień autokorekty można regulować na suwaku. Jest nawet ciekawa funkcja, którą można uaktywnić w ustawieniach. Pozwala ona wprowadzać duże litery dotykając klawisza i wykonując gest przesunięcia do góry, a symbole pod daną literą ukryte przeciągnięciem w dół. Eliminuje to konieczność dłuższego przytrzymywania przycisków, czy stosowania shifta. 

W zasadzie jedyną i dość powszechną uwagą do klawiatury jest wymieszanie polskich znaków diakrytycznych z innymi symbolami. W efekcie przytrzymanie przycisku zmusza użytkownika do uważnego wybierania spośród obszernej listy znaków, niekoniecznie przydatnych dla polskiego użytkownika. Poza tym właściciel Zenfone 2 może z powodzeniem korzystać z fabrycznej klawiatury ekranowej, bez potrzeby pilnej zmiany na coś lepszego.

     

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń - 5-

Asus Zenfone 2 posiada dialer, który jest częścią ZenUI. Wspiera on inteligentne dopasowywanie kontaktów, zarówno po numerach telefonów, jak i po przyporządkowanych im literach. Aplikacja telefonu ma wszystkie standardowe zakładki, to znaczy:

  • Klawiaturę numeryczną
  • Ulubione kontakty
  • Wszystkie kontakty
  • Grupy kontaktów

oraz dodatkową kategorię kontaktów VIP, które mogą być wyróżniane w historii połączeń, oraz dzwonić, gdy włączony jest tryb wyciszenia dla wszystkich pozostałych kontaktów.

Istotne jest, że Zenfone 2 jest smartfonem dual SIM. Jedno gniazdo obsługuje wszystkie technologie łączności włącznie z 4G LTE, drugie jest ograniczone do łączności 2G. Jest to pewien minus, ale taka konfiguracja wystarcza, aby obsłużyć dwa różne numery, albo rozdzielić pakiet danych od pakietu minut, czy nielimitowanych rozmów. Gdy w smartfonie włożone są dwie karty SIM, w aplikacji dialera pojawiają się dwa przyciski służące do dzwonienia, podpisane jako SIM1 i SIM 2. Podczas wysyłania wiadomości każdorazowo pojawia się pytanie, z którego numeru ma zostać wysłana wiadomość SMS. Co istotne, oba numery są podpisane operatorem i numerem telefonu, a więc łatwo je rozpoznać, w przeciwieństwie do Oppo N3, gdzie było to po prostu niemożliwe.

ZenUI pozwala zdefiniować również Przerwy - to niewiele mówiące tłumaczenie dotyczy momentów, kiedy wiadomości czy połączenia nie będą generowały dzwonka. Można ustalić jakie zdarzenia mają być blokowane a jakie nie. Można na przykład zdefiniować, że drugie połączenie od tej samej osoby w ciągu 2 minut zostanie przepuszczone przez filtr. Można również zautomatyzować blokowanie połączeń, np. w nocy, o innych porach w ciągu tygodnia, o innych porach w weekendy, a także powiązać wyciszenia z wydarzeniami zaplanowanymi w kalendarzu. Jak widać, kontrola nad funkcjami telefonicznymi jest rozbudowana.

Przez okres testów nie zauważyliśmy problemów z utrzymaniem zasięgu, czy jego ponownym złapaniu. Bez problemu działał transfer danych oddzielony od karty telefonicznej służącej do dzwonienia. Trzeba podkreślić, że telefon ma wyjątkowo głośny dzwonek, ale głośność rozmów mogłaby być już trochę większa.

      

Kamera - 4-

Aparat w przypadku Zenfone 2 ma matrycę 13 megapikseli (4128 x 3096 pikseli). Domyślnie, w trybie 16:9 zdjęcia mają rozdzielczość 9,44 megapiksela. Można też skorzystać z trybu dużej rozdzielczości, który podbija liczbę megapikseli do blisko 40, ale nie jest to natywna rozdzielczość matrycy i dużo większej liczbie szczegółów niestety nie może być mowy.

Do obsługi aparatu służy rozbudowana i przemyślana aplikacja. Dostępne tryby fotograficzne to:

  • Domyślny tryb automatyczny, który podpowiada zastosowanie innych trybów w razie potrzeby
  • Ręczny - tryb dający kontrolę nad wszystkimi parametrami, czyli nad ISO, szybkością migawki, balansem bieli, a nawet manualnym ustawianiem ostrości. Pozwala rozdzielić punkt pomiaru ostrości i punkt pomiaru ekspozycji. Oferuje dodatkowo histogram i poziomicę. Większości telefonów na rynku brakuje takiego trybu, który byłby tak dobrze wyposażony.
  • HDR - zwiększa rozpiętość tonalną, rozjaśnia ciemne partie obrazu, ujawniając dodatkowe szczegóły. Jak to z HDR bywa, efekty nie zawsze wyglądają naturalnie.
  • Upiększenie
  • Dużo rozdzielczość - interpolacja bazująca prawdopodobnie na wielokrotnej ekspozycji, która zwiększa rozdzielczość zdjęcia czterokrotnie
  • Słabe oświetlenie - tryb do zastosowania w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Rozjaśnia zdjęcia, podbijając czułość, ale ograniczając rozdzielczość do zaledwie 3 megapikseli
  • Noc
  • Głębia ostrości - rozmywa tło fotografowanego obiektu
  • Efekt - filtry nakładane w czasie rzeczywistym
  • Selfie
  • Animacja GIF - tworzy animowany plik GIF z kilku zdjęć
  • Panorama - automatycznie skleja zdjęcia w dowolnym z czterech kierunków, wystarczy zacząć przesuwać smartfon
  • Miniatura - dodaje programowo efekt obiektywu tilt-shift, co z kolei sprawia wrażenie, że fotografowane obiekty są jedynie makietą, a nie pełnowymiarowymi budynkami i samochodami
  • Cofanie w czasie - aparat rejestruje zdjęcia cały czas, gdy użytkownik dotknie przycisku migawki, zapisuje serie zdjęć, włącznie z kilkoma ujęciami poprzedzającymi wciśnięcie migawki, co pozwala uchwycić unikalne chwile
  • Usuwanie inteligentne - usuwa niechcianych przechodniów z tła
  • Z uśmiechem - pozwala wybrać najkorzystniejszy wyraz twarzy dla każdej fotografowanej osoby na zdjęciu grupowym
  • Upływ czasu - długi czas otwarcia migawki, który przedstawia ruch w formie rozmytych barw, np. nocne zdjęcia samochodów w ruchu

Aplikacja aparatu posiada również tryb Party link, który pozwala automatycznie wymieniać się zrobionymi zdjęciami pomiędzy smartfonami Asusa lub urządzeniami z odpowiednią aplikacją.

Najistotniejsze są jednak zdjęcia i ich jakość. Zdjęcia z Asus Zenfone 2 są właściwie naświetlone i mają miłe dla oka kolory. Mają jednak dość mocno podbity kontrast. W efekcie oglądane na pełnym ekranie wydają się bardziej szczegółowe niż są w rzeczywistości. To w pewnym sensie zaleta, lepiej jednak byłoby gdyby zdjęcia były faktycznie szczegółowe, a takie do końca nie są. Nawet na najniższym ISO 50 na niebie i innych gładkich powierzchniach widać mocny szum, który ogranicza ilość detali na drobniejszych elementach, takich jak trawa czy liście. Pytanie więc czego oczekujemy? Jeśli zdjęć, które dobrze będą prezentowały się na Facebooku, czy ekranie komputera lub telefonu, to Zenfone 2 sprosta temu zadaniu. Jeśli jednak do jakości zdjęć przywiązujemy dużą uwagę, liczy się jak najbardziej neutralny efekt lub planujemy robić odbitki to są na rynku lepsze propozycje.

Jakość wideo jest piętą achillesową tego telefonu. Kontrast wideo jest podbity jeszcze bardziej niż w przypadku zdjęć, a szczegółów jest jeszcze mniej. W efekcie nagranie Full HD prezentuje się raczej jak przeskalowane i nie do końca najlepszej jakości nagranie 720p, a nagranie HD jest również proporcjonalnie gorszej jakości. Zwykłe wideo jest więc słabej jakości. Sprawę pogarsza fakt, że telefonowi za 1500 zł brakuje również jakichkolwiek dodatkowych trybów nagrań, takich jak 4K, slow motion czy film poklatkowy. Stabilizacja wideo jest dostępna w opcjach, ale lepiej jakby jej w ogóle nie było, gdyż dramatycznie pogarsza i tak słabą jakość nagrania, jednocześnie nie stabilizując obrazu w sposób skuteczny. 

      

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria - 4-

Zenfone 2 ma dość pojemną baterię 3000 mAh. To blisko górnej granicy pojemności dla telefonów 5 calowych. Dla modelu 5,5 calowego nie jest to może coś nadzwyczajnego, ale to wciąż całkiem sporo. Mimo wszystko czas działania na baterii jest zupełnie przeciętny i raczej daleko mu do najlepszych modeli z bateriami o podobnej pojemności. Z włączonym ekranem, podczas oglądania filmów czy przeglądania internetu telefon wytrzymuje mniej niż 8 godzin, podczas gdy są na rynku telefony, które potrafią działać z włączonym ekranem kilkanaście godzin, a więc o kilka godzin więcej. Widać to w codziennym użytkowaniu. Jeśli korzystamy z telefonu intensywnie, starcza on do późnego wieczora, ale pod koniec pojedyncze procenty i podświetlona na czerwono bateria budzi pewien dyskomfort - chciałoby się mieć trochę zapasu. Dwa dni są możliwe tylko, gdy telefon używamy sporadycznie i mało intensywnie. Najwyraźniej zarządzanie energią lub ekran nie są do końca zoptymalizowane. Jednym słowem, nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

Sytuację poprawia funkcja szybkiego ładowania, która pozwala naładować 60% baterii w 40 minut. Jeśli więc siedźmy w kawiarni, jesteśmy w biurze czy gdziekolwiek, gdzie mamy dostęp do gniazdka, to możemy przywrócić znaczną część zamagazynowanej energii. Zatem nie najlepsze zarządzanie energią da się odczuć głownie tam, gdzie dostęp do elektryczności jest utrudniony albo gdy jesteśmy w nieustającym biegu.

 

Podsumowanie

Asus Zenfone 2 to zaskakująco solidna propozycja, zwłaszcza jak na dopiero drugą generację smartfonów Asusa. Wydajność robi duże wrażenie. Telefon z procesorem Intela zaczyna konkurować nie tylko ze średnią półką, ale również z samą czołówką. Wysokie miejsce w benchmarku Antutu mówi samo za siebie, a 4 GB RAM jest niespotykane wśród innych smartfonów. Poprawiony wygląd obudowy również jest mile widziany, jak i ekran o wyższej rozdzielczości. Sam system nie ma elementów ewidentnie słabych - wszystko sprawia wrażenie dopracowanego produktu - od wyglądu nakładki, aż po klawiaturę ekranową. Zenfone 2 obfituje w dodatkowe aplikacje producenta. Jedynym słabym elementem designu, jest przycisk zasilania umieszczony na górnej krawędzi. Rozczarowują filmy wideo oraz odrobinę czas działania na baterii. Cieszy za to duża ilość wbudowanej pamięci na pliki użytkownika i obsługa dual SIM. Asus Zenfone 2 to solidna propozycja. Pozostaje pytanie czy klienci są gotowi zapłacić za telefon Asusa półtora tysiąca złotych? Czas pokaże.

Dla kogo jest Asus Zenfone 2:

  • Dla osób ceniących bezkompromisową wydajność
  • Dla zaawansowanych użytkowników PC, którzy wykorzystają korzenie i doświadczenie marki Asus za pomocą takich aplikacji jak PC Link czy Remote Link
  • Dla osób lubiących większe telefony, z większym ekranem

Dla kogo nie jest Asus Zenfone 2:

  • Nie dla osób szukających możliwe małych, smukłych i lekkich telefonów
  • Nie dla osób nagrywających duże ilości wideo za pomocą smartfona
  • Nie dla osób, dla których czas pracy na baterii jest kluczowy

 

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Sebx pisze: 2015-06-10 11:20
    Jaka była wersja firmware przy tym teście?
    0
  • Users Avatars Mini
    marcoo pisze: 2015-06-20 20:33
    Wyszło nowe oprogramowanie, asus co chwile coś poprawia. Podobno ekran i zarządzanie energią się poprawiło.
    0
  • Users Avatars Mini
    sebx pisze: 2015-06-22 16:40
    Co do ekranu to nie widze róznicy ale z energią chyba jest lepiej , zanacznie lepiej ... już mam ZF2 .
    0
  • Users Avatars Mini
    Kesiko pisze: 2015-07-11 00:29
    Udało mi sie zawiesic system. Warunki: bardzo słaba jakość wifi, niknący sygnał, kilkanaście aplikacji w tle. Telefon zawiesił palyer na stronie dla dorosłych podczas włączania i wyłączania wifi;) soft był najnowszy na dzien 10 07 2015. Zenfon 64 gb z najmocniejszym prockiem. Znikneły ikomki...został obraz z playera i tapeta...nie dało rady odblokować;) a bateria....słabsza niż piszą w teście;/ ale faktycznie szybko sie laduje...grzejac telefon do ponad 45 stopni C....
    0
  • Users Avatars Mini
    Jarek pisze: 2015-08-05 23:57
    Po 2 tygodniach normalnego użytkowania ZenFone już szwankuje. Notorycznie odłącza drugą kartę SIM i prosi o podanie pinu. Na XDAdevelopers już jest nawet wątek z tym problemem. Za takie pieniądze normalny szajs !
    -1
  • Users Avatars Mini
    nowicjusz pisze: 2015-08-17 18:16
    A jak wygląda porównanie tego modelu do Alcatel Onetouch Idol 3 5.5, który też tu testowaliście???
    0
  • Users Avatars Mini
    Bax665 pisze: 2016-01-22 22:51
    Sp0ko lepszy od. SgS-ów...mam
    0
  • Users Avatars Mini
    Marcin pisze: 2016-03-08 19:38
    Ogólnie chciałbym się dopytać czy ten assu zenfone 2 ze551ml warto kupić? Proszę o odpowiedz..Zastanawiałem się nad innymi telefonami np. LG G Flex2 ale asus bardziej mi się podoba? Czekam na odp.. Pozdro !
    0
  • Users Avatars Mini
    Del pisze: 2016-03-10 14:59
    Ja mam pół roku ten telefon i jest zajebisty. Za takie pieniądze nie ma sobie równych. Problemy z softem co jeśli są to momentalnie poprawiane. Zdarza się ze aktualizuje aplikacje od Asusa 2 razy w tygodniu. Polecam.
    1
  • Users Avatars Mini
    marcin pisze: 2016-03-11 12:08
    Wydaje mi sie, że LG G Flex 2 jest lepszy.... Ale może to tylko moja opinia. Powiedźcie coś więcej. Proszęęęę. Dlaczego Asus Zenfone 2 ze551ml jest lepszy ????
    0
  • Users Avatars Mini
    Hubert pisze: 2016-03-28 09:14
    Czy ktoś wie jak w nim ustawić SWÓJ dźwięk powiadomień? bo widzę, że tylko mogę wybrać oryginalne dźwięki
    0