Test czujników Fibaro i platformy Apple HomeKit

Recenzje
Opinie: 4

Klasa urządzeń S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Inteligentny dom to ciekawa wizja, która jest przedstawiana od lat, ale dopiero teraz nabiera realnych kształtów dla zwykłego zjadacza chleba. Pozwala wyposażyć mieszkanie bądź dom w zestawy czujników i innych urządzeń, które będzie można obsłużyć wprost ze smartfona lub tabletu. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, żeby zapalić bądź zgasić światło nie wstając z fotela. Obietnica inteligentnego domu polega na łączeniu w zestawy wszystkich elementów, tworzeniu automatyzacji i gotowych scen. Wówczas samo przyjście do domu i otworzenie drzwi, spowoduje zasunięcie żaluzji i zapalenie światła, ale tylko pod warunkiem, że słońce już zaszło. Jedna komenda do asystenta głosowego „Oglądanie filmu” przygasi światła i uruchomi projektor. Pozwoli również monitorować mieszkanie zdalnie. 

Apple weszło na rynek inteligentnych domów za pomocą swojego rozwiązania HomeKit, a Fibaro to polska firma, która ma do zaoferowania produkty zgodne z tym standardem. Współpraca pomiędzy Apple a Fibaro jest na tyle bliska, że polska firma dwukrotnie pojawiła się na keynote Apple. Sprawdźmy zatem wybrane trzy produkty tej firmy.

Główne wady i zalety czujników Fibaro

Zalety

  • Bardzo prosta konfiguracja, nie wymagająca żadnego doświadczenia czy wiedzy
  • Nie wymagają zakupu dedykowanej centralki, wystarczą urządzenia z iOS
  • Dwa lata działania na baterii
  • Estetyczny wygląd
  • Każdy czujnik mierzy temperaturę
  • Każdy czujnik jest zabezpieczony przed nieautoryzowanym przemieszczeniem
  • W trakcie testów były niezawodne
  • Wsparcie Apple daje komfort i wymusza odpowiedni poziom całego ekosystemu
  • Pewność, że ekosystem nie straci nagle wsparcia

Wady

  • Bez Apple TV lub iPada niemożliwy zdalny dostęp i automatyzacja
  • Czujniki to tylko fragment infrastruktury inteligentnego domu
  • Apple Home wymaga iOS 10
  • Przy większej ilości czujników cena inteligentnego domu szybko wzrasta

Czym jest inteligentny dom i Apple HomeKit

Fibaro oferuje rozwiązania dla inteligentnego domu od 7 lat. Większość akcesoriów było dotąd opartych o protokół Z-Wave i wymagało domowej centralki do działania i budowania własnej infrastruktury domowej, często przy pomocy kwalifikowanych monterów. Dwa lata temu Apple uruchomiło własny standard HomeKit. W iOS 10 można znaleźć fabrycznie zainstalowaną aplikację Dom. Ma ona służyć za centrum dowodzenia inteligentnym domem. Aby uruchomić podstawowe funkcje czujników, wystarczy dowolne urządzenie Apple z iOS 10. Aby mieć dostęp do statusu czujników, gdy jesteśmy poza domem, konieczne jest urządzenie znajdujące się w domu, odbierające sygnały z akcesoriów i dające do nich dostęp przez internet. Zamiast dedykowanej centralki, jak w przypadku Z-Wave, jej rolę spełnia Apple TV 4 generacji. Oprócz zdalnego dostępu pozwala także na projektowanie automatycznych zachowań oraz udostępnianie dostępu dla zaufanych osób, czyli innych domowników.

Jeśli nie mamy Apple TV, jego rolę może zastępczo spełnić iPad, pod warunkiem, że zostaje zawsze w domu.

Apple narzuca producentom akcesoriów określone standardy. Dotyczą one zarówno sposobu komunikacji za pomocą Bletooth, określonego protokołu, ale także sposobu pakowania akcesoriów i procesu parowania z urządzeniami działającymi pod kontrolą iOS. Jak to w przypadku Apple bywa, oznacza to spójne odczucia, rozpoczynające się od prezentacji akcesoriów HomeKit na półce w sklepie, przez rozpakowanie, na samym działaniu kończąc. Daje to użytkownikowi gwarancję prostoty obsługi i odpowiedniej jakości. Wszystkie te warunki spełniła polska firma Fibaro z Poznania, która swoje urządzenia produkuje w Polsce. Spełniła na tyle dobrze, że pojawia się przy okazji oficjalnych prezentacji rozwiązań HomeKit.

Zestaw – 5

Do redakcji trafiły trzy czujniki Fibaro zgodne ze standardem Apple HomeKit. Każdy znalazł się w identycznym, niewielkim opakowaniu o takich samych wymiarach.

W środku pudełka znajduje się czujnik oraz instrukcja, Quick Start Guide z ilustracjami oraz kodem koniecznym do sparowania oraz ulotka Fibaro Devices. Urządzenia zawierają baterie, a więc są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka. Podstawowe elementy montażowe znajdują się w zestawie.

Budowa, uruchomienie i funkcje - 5

Flood Sensor jest płaski i zaokrąglony, zainspirowany kroplą wody. Od spodu ma trzy metalowe nóżki, będące czujnikami zalania. Oprócz tego ma czujnik temperatury, żyroskop wykrywający czy czujnik nie został poruszony, alarm dźwiękowy, diodę oraz jeden przycisk służący przywróceniu ustawień fabrycznych. Czujnik zalania kładziemy tam, gdzie może pojawić się woda, czyli na podłodze w łazience, w pralni lub w kuchni.

Motion Sensor wykrywa ruch, ma czujnik siły światła, czujnik temperatury oraz akcelerometr, wykrywający, czy czujnik był przemieszczany. Ma także diodę i przycisk resetowania ustawień. Czujnik ruchu jest okrągły i można go dowolnie obracać w uchwycie, przykręcanym do ściany, a także swobodnie go z niego wyjąć.

Door/Windows sensor ma czujnik zbliżeniowy i czujnik temperatury. Podobnie jak pozostałe czujniki ma jeden przycisk i diodę informująca o jego stanie. Składa się z dwóch elementów – części zasilanej baterią oraz magnesu, pozwalającego określić czy drzwi lub okno są zamknięte czy też nie. Ma również zabezpieczenie przed sabotażem.

Aby uruchomić każdy z tych czujników, wystarczy wyjąc go z pudełka, otworzyć obudowę i wyjąć tekturkę, która blokuje przepływ prądu z baterii i gotowe – czujnik działa i czeka na sparowanie z aplikacją.

Aby sparować czujnik, wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację Fibaro. Włączony czujnik zostanie automatycznie wykryty. Aby został na stałe powiązany z urządzeniem iOS trzeba podać 8 cyfrowy kod znajdujący się z tyłu Quick Start Guide. Aby przebiegło to szybko i prosto, aplikacja potrafi samodzielnie odczytać kod – wystarczy umieścić go przed aparatem telefonu i kod zostanie automatycznie wprowadzony. Niepotrzebne są nawet żadne kody QR. Można także przepisać 8 cyfr ręcznie, jeśli jest taka potrzeba.

Powiązane raz urządzenia będą synchronizowane automatycznie między wszystkimi urządzeniami iOS z tym samym kontem iTunes i korzystające z iCloud Drive. Nie ma konieczności parowania czujników ponownie.

W czasie testów czujniki działały stabilnie. Nie było konieczności ich ponownego parowania lub restartowania. 

         

Aplikacje i zarządzanie - 4

Aplikacja Fibaro służy głównie do wygodnego parowania nowych czujników oraz podglądania ich stanu. Czujnikom przypisuje się także pokoje. Jednak główną aplikacją do obsługi już podłączonych czujników jest aplikacja Dom.

Na głównym ekranie domu widać ulubione akcesoria, informacje o temperaturze i ewentualne powiadomienia. Na tym panelu można na pierwszy rzut oka ocenić stan mieszkania – np. czy okna i drzwi są pozamykane. Ikony sensorów można przesuwać, podobnie jak ikony aplikacji na pulpicie.

Sąsiedni ekran to pokoje. Można podejrzeć jakie czujniki znajdują się w obrębie jednego pomieszczenia, nadać mu nazwę, a także zmienić obraz tła, również na samodzielnie wykonane zdjęcie danego pokoju. W ten sposób można się bardzo łatwo zorientować, na który pokój aktualnie patrzymy.

Same czujniki pozwalają podejrzeć stan i alarmują o ruchu, bądź zalaniu. Kluczową funkcją jest jednak budowanie scen i tworzenie automatycznych scenariuszy. W ten sposób otworzenie drzwi lub wykrycie ruchu może automatycznie zapalić światło, a wykrycie zalania podłogi wodą może odciąć dopływ wody. Można też utworzyć sceny, dopasowane do swoich potrzeb i wywoływać je za pomocą Siri i prostych poleceń głosowych. Do oglądania filmu jednym poleceniem można zasłonić rolety i przygasić światło. W tym celu jednak trzeba mieć urządzenie spełniające rolę centralki, czyli iPada lub Apple TV, oraz więcej akcesoriów - do sterowania oświetleniem czy roletami. Czujniki mogą jedynie monitorować otoczenie i dostarczać dodatkowych informacji. Czujnik ruchu i światła może uznać, że do oglądania filmu należy zasłonić rolety tylko wówczas, gdy na dworze jest jasne słońce.

Ponieważ HomeKit jest spójnym standardem wspieranym przez Apple, wiec wszystkie akcesoria różnych producentów powinny ze sobą bez problemów współpracować. Na tym polega główna zaleta takiej platformy.

      

Bateria – 5-

Według producenta, baterie w czujnikach starczają na dwa lata. Są to jednorazowego użytku ogniwa, które można kupić w normalnych sklepach. Stan baterii jest monitorowany i możliwy do sprawdzenia w aplikacji. Gdy żywotność baterii zbliża się do końca, pojawią się powiadomienia, które będą przypominać o jej wymianie. Nawet wówczas czujnik będzie miał do zaoferowania minimum kilka tygodni pracy. Biorąc pod uwagę pracę 24/7 oraz konieczność stałego komunikowania się z Apple TV, tabletem bądź smartfonem, to wynik jest po prostu dobry. Wystarczający, aby zapewnić użytkownikowi komfort.

Podsumowanie

Czujniki Fibaro są częścią znacznie większego ekosystemu. Same w sobie mogą tyle, ile jest opisane na ich pudełku – wszystkie mogą podawać temperaturę, stan baterii i informować, że ktoś je poruszył. Jeden specjalizuje się w wykrywaniu ruchu i mocy oświetlenia, drugi w wykrywaniu zalania wodą, trzeci monitoruje czy drzwi są otwarte. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają zakupu kosztownej centralki, dedykowanej inteligentnemu domowi, aby działały. Wystarczy połączyć je z telefonem i gotowe. Można np. kontrolować, czy garaż jest zamknięty bez wychodzenia przed dom.

Pełnię możliwości zapewnia jednak kompleksowe uzbrojenie mieszkania nie tylko w czujniki, ale w aktywatory, mogące coś uruchomić, bądź wygasić. Wówczas pojawiają się opcje automatyzacji i poleceń głosowych. Tutaj gwarantem łatwości podłączenia i bezproblemowego działania ma być siła marki Apple. Fibaro sprostało tym wymaganiom. Podłączenie było bajecznie proste, a działanie bezproblemowe. Czujniki Fibaro są doskonałym uzupełnieniem i jak na standardy, do których przyzwyczaiło nas Apple nie są przesadnie drogie - oscylują w okolicach 219 zł za sztukę. Jest to więc doskonały element inteligentnego domu, ale wciąż jeden z wielu elementów. Zarówno HomeKit jako taki, jak i oferta Fibaro z nim zgodna, są początkiem drogi do pełnej automatyzacji. Jest to jednak początek obiecujący, bo prosty i przyjazny. Bardziej rozbudowane systemy, oferowane również przez Fibaro, jak i innych producentów, wymagają znacznie więcej inwestycji i zaangażowania.

Dla kogo są akcesoria HomeKit od Fibaro

  • Dla użytkowników sprzętów Apple
  • Dla szukających prostoty użycia
  • Dla uzupełnienia inteligentnego domu o określone funkcje

Dla kogo nie są akcesoria HomeKit od Fibaro

  • Nie dla fanów Androida
  • Nie dla użytkowników rozwiązań konkurencyjnych, opartych o inne standardy

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    boleklolek pisze: 2017-03-17 11:16
    Dobre to Fibaro, w końcu jakaś nowoczesność w naszym kraju. Sprawdziłem jacy dostawcy współpracą i tu zaskoczenie, moja netia, zachęca do wypróbowania "mądrego domku"
    0
  • Users Avatars Mini
    pszemeq pisze: 2017-03-20 09:32
    Na forum instalatorów tego typu rozwiązań ocena jakości nie jest najlepsza. Zarzucano głównie brak stabilności działania i znaczące koszty sensownego systemu ( na poziomie => 10 kpln)
    0
  • Users Avatars Mini
    Krys pisze: 2017-03-24 14:44
    Ja ostatnio znalazłem fajny sklep gdzie maja własnie elementy do takiego smart domu i jest też czujnik naprawdę warto w coś takiego zainwestować dla własnego bezpieczeństwa http://www.tanie-ogrzewanie.pl/sklep/sterowanie-ogrzewaniem/smart-868/czujnik-dymu-z-alarmem-85db,,rid,12076.html
    0
  • Users Avatars Mini
    Solo pisze: 2017-05-05 11:31
    Co ciekawe elementy fibaro lepiej działają z innymi centralami niż fibaro. Mam stara Werę i o niebo lepiej działa niż HCL. Support tez mają do kitu. Prawie wszystkie zgłoszenia kończą się prośbą o odesłanie urządzenia do serwisu. Wera po gwarancji a support dzwoni ze stanów do mnie i pomaga.
    0