Test Neffos X1

Recenzje
Opinie: 1

Klasa smartfonu B (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6 - celujący)

Wstęp

Neffos to marka należąca do TP-Link, znanego na polskim rynku producenta sprzętu sieciowego. TP-Link oferuje dziesiątki routerów, kart sieciowych, ale na jego stronie można znaleźć tylko 6 modeli smartfonów, a jednym z nich jest recenzowany Neffos X1. X1 pozytywnie zaskoczył nas swoją dojrzałością i dopracowaniem, której nie powstydziłby się renomowany producent smartfonów. Brak zgrzytów i cena poniżej 700 zł to główne filary potencjalnego sukcesu smartfona na naszym rynku. Sprawdźmy zatem, gdzie mogą kryć się kompromisy wynikające z niskiej ceny.

Główne wady i zalety smartfonu Neffos X1

Zalety

  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
  • Zaskakująco dobra jakość wykonania i elegancki wygląd
  • Czytnik linii papilarnych, który działa
  • Fizyczny przełącznik wyciszania dzwonka
  • Ekran HD o dobrej jasności
  • Satysfakcjonująca wydajność, spotykana w droższych smartfonach
  • LTE
  • 16 GB pamięci, plus obsługa karty pamięci
  • Żyroskop i akcelerometr – działają filmy 360
  • Stabilny system, bez śmieci i błędów
  • Dobra jakość zdjęć
  • Sensowne aplikacje aparatu, pogody etc.
  • Bateria wytrzymuje dwa dni normalnego użycia
  • Ładne opakowanie z kompletną zawartością akcesoriów
  • Rzadko trafia się smartfon tak tani, na którym można polegać

Wady

  • Słabe kąty widzenia wyświetlacza
  • Blisko 20% zdjęć była nieostra bez winy użytkownika
  • Jakość wideo pozostawia sporo do życzenia
  • Słabo widoczne przyciski sensoryczne
  • Brak NFC

Zestaw – 5

Neffos X1 jest zapakowany w zaskakująco "dopieszczone" pudełko. Można by go pomylić z niejednym urządzeniem z wyższej półki. Zawartość pudełka jest także kompletna. Oprócz ładowarki z odłączanym kablem, znajdziemy w nim także słuchawki dokanałowe, wraz z końcówkami o różnych rozmiarach. Słuchawki posiadają wbudowany mikrofon, regulację głośności oraz przycisk odbierania połączeń, spełniający funkcję play i pauzy. Są też podstawowe dokumenty i przyrząd do wysuwania szufladki na kartę SIM i kartę pamięci. Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Dla porządku trzeba wspomnieć, że ładowarka ładuje prądem 1A dla 5V, a więc nie jest tzw. „szybka” ładowarka.

Budowa – 5-

Pod względem wykonania Neffos również pozytywnie zaskakuje. Tył smartfona został wykonany w większości z aluminium, nie licząc wąskich pasków tworzywa przy górnej i dolnej krawędzi. Elementy zostały dobrze spasowane – nie ma szpar na łączeniach, nic nie trzeszczy ani się nie ugina.

Neffos X1 jest smukły i dobrze leży w dłoni. Ma niecałe 8 mm grubości i wazy jedynie 135 gramów. Wymiary urządzenia to 142 x 71 x 7,9 i po przesiadce z 5,5 calowego smartfona, Neffos wydaje się wyjątkowo poręczny. Wysokiej jakości są również przyciski, które można rozróżnić po fakturze i mają wyraźne kliknięcie. Jest też coś ekstra – fizyczny przełącznik, pozwalający wyciszyć dzwonek i włączyć same wibracje.

Jakby tego było mało, Neffos X1 ma czytnik linii papilarnych, który jest rzadkością w tym przedziale cenowym, oraz dwutonowa lampę doświetlającą. Co prawda czytnik ma niewielkie rozmiary i ma dookoła wystającą ramkę, co czasami może odrobine przeszkadzać, to jednak działa na tyle dobrze, że nie irytuje podczas wielkokrotnego odblokowywania telefonu w ciągu całego dnia.

Przyciski do obsługi systemu znajdują się pod ekranem. Na plus można policzyć, że nie zajmują przestrzeni na wyświetlaczu. Można też w ustawieniach ustalić, czy przycisk wstecz ma się znajdować z lewej czy prawej strony przycisku domowego. Niestety przyciski nie są podświetlane i słabo widoczne. Jeśli ktoś polega na zerkaniu na obudowę, może mieć problem z obsługą. Przyciski sensoryczne można zastąpić pływającym przyciskiem na ekranie, jeśli ktoś tego potrzebuje.

Głośnik znajduje się na dolnej krawędzi i stosunkowo łatwo go zasłonić, całkowicie tłumiąc dźwięki. Na maksymalnej głośności, która jest na dobrym poziomie, często słyszalne są zniekształcenia. Innymi słowy głośnik mógłby być lepszy, ale jest wystarczający, aby spełniać swoją funkcję.

Wyświetlacz – 4-

Ekran Neffosa ma przekątną 5 cali i rozdzielczość HD 1280 x x720p. Gęstość pikseli to 293 PPI. Ekran został przykryty szkłem 2,5D, chociaż zaokrąglenie na rogach jest mniej widoczne niż w innych smartfonach wykorzystujących podobną technologię.

Ekran posiada dobrą powłokę oleofobową, dzięki czemu nie brudzi się i nie sprawią tępego wrażenia podczas przesuwania palcem po ekranie, jak zwykłe szkło bez powłoki, które czasami bywa stosowane w niedrogich telefonach.

Wyświetlacz ma szeroki zakres regulacji jasności. Kolory są trochę mniej jaskrawe, niż w droższych smartfonach. Kąty widzenia są dobre w przypadku odchylenia do siebie i od siebie, ale przy odchylaniu na boki obraz szybko staje się mniej czytelny – w jedną stronę staje się zbyt jasny, w drugą zbyt ciemny. Nie są to jednak rzeczy, które są trudne do wybaczenia w tym przedziale cenowym. W stosunku do ceny, ekran można śmiało określić mianem dobrego i nie uprzykrzającego korzystania z telefonu.

W ustawieniach można zmienić temperaturę kolorów na zimniejsza bądź cieplejszą.

 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – 5

Neffos X1 został wyposażony w procesor MediaTek MT6755 Helio P10. Jest to jednostka 8 rdzeniowa, w której 4 rdzenie taktowane są zegarem 1,8 GHz, a pozostałe 4 rdzenie zegarem 1,0 GHz. Układ graficzny to Mali-T860. Procesor wspomaga 2 GB RAM oraz 16 GB ROM, na system i pliki. Pamięć ROM można rozszerzyć za pomocą karty micro SD o pojemności do 128 GB.

Telefon uzyskał 45 tysięcy punktów w benchmarku Antutu i 51 klatek na sekundę w teście Epic Citadel. Oczywiście nie jest to wydajność mogąca konkurować z dużo droższym sprzętem, ale Neffos X1 spełnia oczekiwania. Nawet wymagające gry, takie jak Asphalt 8 działają całkowicie płynnie.

W trakcie używania systemu nie widać braków w wydajności, które mogłyby prowadzić do irytujących sytuacji. Telefonu można używać bez problemów.

W kwestii łączności to Neffos ma do dyspozycji LTE Cat 4 150/50 Mbps, WiFi n dwuzakresowe, Bluetooth 4.1. W smartfonie zabrakło NFC. Lokalizacja odbywa się za pomocą GPS i GLONASS. Neffos jest telefonem dual SIM i jest wyposażony w radio FM.

Producent nie wyszczególnia rodzajów czujników które zostały zastosowane. Z testów wynika, że telefon ma żyroskop i akcelerometr. Filmy 360 VR działają na telefonie bez problemu, a testowałem smartfony dwukrotnie droższe, które miały z tym problemy.

W trakcie testów nie miałem problemów z jakością rozmów czy działaniem GPS.

System – 5-

System zastosowany w Neffosie to Android 6 z nakładką NFUI 1.1.0. Obecnie Android 7.1 jest najbardziej aktualną wersją, a więc Neffos jest tutaj trochę opóźniony.

Najczęstszym grzechem producentów wchodzących na rynek smartfonów, jest chęć wyróżnienia się nakładką systemową, która ma być piękna i funkcjonalnie, ale zawiera mnóstwo błędów. TP-Linkowi udało się uniknąć tej pułapki. Nakładka jest prosta i minimalistyczna. Najbardziej przypomina czystego Androida z nowymi ikonami i bez szuflady na aplikacje – te trafiają prosto na pulpity.

Nie znalazłem błędów w tłumaczeniach systemu, niestabilności, zawieszania się czy zamulania. System działał bardzo dobrze i bezproblemowo. W X1 jest niewiele dodatkowych aplikacji - te co są, są czytelne i ładne..

 

Kamera – 4

Główny aparat Neffos X1 ma rozdzielczość 13 megapikseli, a jego obiektyw jest jasności F/2.0. Zastosowana matryca to Sony IMX258, czyli dokładnie taka sama jak w LG G6, czyli we flagowym smartfonie dużego producenta, kojarzonego z wysokiej jakości zdjęciami.

Czy to znaczy, że Neffos robi zdjęcia takiej jakości LG G6? Nie, bo wiele zależy zarówno od jakości i jasności obiektywu, jak i od oprogramowania matrycy. LG osiąga bez wątpienia lepsze efekty.

Mając to na uwadze, jak na telefon kosztujący poniżej 700 zł, X1 na pewno nie ma się czego wstydzić. Zdjęcia są przyjemne dla oka i wystarczająco szczegółowe. Największym minusem zdjęć jest to, że dość często zdarzają się nieostre ujęcia. Układ ustawiania ostrości jest podatny na błędy. Trzeba ręcznie ponownie ustawić ostrość, ale patrząc na ekran smarfona nie zawsze wiadomo, że taka konieczność zaistniała. Dopiero po powiększeniu zrobionego ujęcia, bądź na komputerze widać, że część ujęć się nie nadaje. Za to ujęcia ostre są całkowicie satysfakcjonujące. W moim przypadku 18% zdjęć było nieostrych.

Dostępne w aparacie tryby to automatyczny oraz panorama. Zwolnione tempo oraz poklatkowo to tryby dotyczące wideo. Co ciekawe, w ustawieniach można zmienić interwał rejestracji obrazów trybu poklatkowego, czego nie umożliwia choćby Huawei. Dodatkowo można skorzystać z filtrów oraz HDR.

Słabiej od zdjęć wpadają filmy. Są zbyt kontrastowe i brakuje im rozpiętości tonalnej. Brakuje także szczegółów. Nagrania nie są stabilizowane. Podobnie jak w przypadku zdjęć, zdarzają się problemy z ostrością – jeden z filmów, nagrany w ładny, słoneczny dzień był nieostry od początku do końca. Zmiana ekspozycji odbywa się odczuwalnie skokowo.

Przedni aparat ma rozdzielczość 5 megapikseli i posiada tryb upiększający. Oferuje przyzwoite efekty, o ile oświetlenie jest wystarczająco dobre.

 

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Bateria – 4-

Bateria w telefonie TP-Link ma pojemność 2250 mAh. To niezbyt wiele, jak na 5 calowy smartfon. Wrażenia z działania baterii są trochę mieszane. Samo używanie telefonu nie nastręcza problemów. Zazwyczaj zbliżałem się do dwóch dni działania, co jest wynikiem bardzo dobrym. Z drugiej strony podczas ciągłego strumieniowania wideo z YouTube poziom naładowania spadł do 12% po 7 godzinach. Oznacza to, że ostateczny wynik wyniósłby niecałe 8 godzin, przy rozładowaniu do zera. Wiele dzisiejszych smartfonów z większymi ekranami oferuje 10 godzin odtwarzania wideo. W tym aspekcie wynik jest poniżej wartości przeciętnej, podobnie jak deklarowane przez producenta 10 godzin rozmów.

Wszystko więc zależy jak korzystamy ze smartfona. Może działać długo, ale w niektórych scenariuszach będzie działał krócej od konkurencji. Nie mogę jednak powiedzieć, żeby korzystanie z Neffosa było niekomfortowe pod względem czasu działania na baterii.

Dołączona w zestawie ładowarka ładuje prądem 1A, a więc nie obsługuje szybkiego ładowania.

 

Podsumowanie

Rozpoczęcie testu taniego smartfona, zwłaszcza mniej znanej marki często powoduje obawy o to, jak urządzenie będzie działać i czy będzie się w ogóle do czegoś nadawać. Neffos X1 jest jednym z nielicznych smartfonów tej kategorii, który można z czystym sumieniem polecić. Nie stwarzał praktycznie żadnych problemów podczas użytkowania. Za to zaskoczył wysoką jakością wykonania, praktycznym i działającym czytnikiem linii papilarnych, dopracowanym, stabilnym systemem i satysfakcjonującą wydajnością. Jedyne minusy dotyczą problemów z ostrością w kamerze. Reszta telefonu jest albo adekwatna do ceny, albo znacznie lepsza, niż cena sugeruje.

Dla kogo jest Neffos X1

  • Dla oszczędnych
  • Dla ceniących jakość wykonania
  • Dla potrzebujących czystego, stabilnego systemu

Dla kogo nie jest Neffos X1

  • Nie dla fanów robienia zdjęć i nagrywania filmów

Inne informacje na temat smartfonu Neffos X1:

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz