Test Samsung Galaxy Note Pro 12.2

Recenzje
Opinie: 7

Klasa tabletu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Samsung Galaxy Note Pro 12.2  nie należy do głównego strumienia tabletów. To bardzo oryginalne urządzenie, którym koreański producent próbuje testować rynkową niszę. Tak samo było z pierwszym smartfonem Note i „zaiskrzyło”. Teraz będziemy się przyglądać tym największym na rynku tabletom – mają bardzo wygodną powierzchnię roboczą, ale są nieporęczne i ciężkie. Ich głównymi konkurentami na sklepowej półce będą ultrabooki – nieco cięższe, droższe, ale z wygodną klawiaturą. Note Pro 12.2 kosztuje teraz w wersji bez LTE 2250 zł (06.2014).

Główne wady i zalety tabletu Samsung Galaxy Note Pro 12.2

Zalety:

  • Bardzo ładny wygląd zgodny z całą serią tabletów Samsunga
  • Genialny ekran 12.2 cala z rozdzielczością 2560x1600 (WQXGA) Super Clear LCD
  • Obsługa rysika S Pen
  • Przydatne dodatkowe, seryjne aplikacje
  • Możliwość pracy na czterech aplikacjach na jednym ekranie
  • Obsługa nowych standardów WiFi - 802.11a/b/g/n/ac 2,4 G + 5 GHz, VHT80 MIMO
  • MHL 2.1
  • Szybki procesor Samsung Exynos 5 Octa 5420
  • Kamera 8 megapikseli z diodą doświetlającą
  • Duża seryjna pamięć 32 GB
  • Darmowe prenumeraty np. Rzeczpospolitej, Vivy, LOGO

    

Wady:

  • Zbyt duża waga 750 g
  • Brak modemu LTE w naszej testowej wersji
  • Brak obsługi dźwięku AC3

Zestaw – ocena 4

Samsung Galaxy Note Pro 12.2 jest sprzedawany w standardowym „tabletowym” zestawie pozbawionym słuchawek. Oprócz tabletu otrzymujemy kabel USB 3.0 oraz mały zasilacz. Pudełko z tabletem jest zgodne z ekologiczną serią opakowań rodziny Galaxy. 

Dodatkowo w komplecie znajdziemy zapasowe końcówki do rysika i proste narzędzie do ich demontażu.

Do tabletu można dokupić specjalne etui Smart Cover oraz lekką i wygodną klawiaturę Bluetooth.

Obudowa – ocena 5

Obudowa naszego tabletu przypomina bardzo powiększonego Note 3. Urządzenie jest wykonane perfekcyjnie, nic nie skrzypi, a wszystko jest znakomicie spasowane. Ekran jest pokryty szkłem Corning Gorilla Glass, a tylna klapka jest plastikowa, ale bardzo przyjemna w dotyku (udaje teksturę skóry). Wokół obudowy jest aluminiowa ramka, która sprawia, że tablet wydaje się być bardziej ekskluzywny. Po obu bokach obudowy znajdują się głośniki – są w dobrej lokalizacji, bo nie przykrywamy ich dłońmi. Gniazdo na rysik jest po prawej stronie obudowy, na jej górze. Na tym samym boku jest jeszcze gniazdo USB 3.0 oraz port na karty pamięci. Włącznik oraz regulacja głośności znajduje się na górze obudowy. Obok nich jest także nadajnik podczerwieni służący głównie do obsługi telewizorów, dekoderów i sprzętu HiFi. Pod ekranem znajdują się trzy przyciski – główny home oraz dwa „sensoryczne” – back i task manager. Nad ekranem znajdziemy obiektyw przedniej kamery 2 megapiksele oraz czujnik światła. Ramki wokół ekranu są stosunkowo duże, ale pozwalają na wygodny chwyt tabletu.

Tablet ma bardzo potężne rozmiary 204x295.6 mm, ale jest za cienki – ma niecałe 8 mm grubości. Waga tabletu to niestety aż 750 g. Głównym ciężarem jest sam ekran oraz bateria o bardzo dużej pojemności. Trzymanie Note Pro 12.2 w rękach przez dłuższy czas raczej jest wykluczone. Tablet w czasie pracy musi leżeć na płaskiej powierzchni lub w jakieś stacji dokującej. Niestety żadna oficjalna stacja nie została jeszcze przedstawiona. Zostaje nam więc korzystanie z etui Smart Cover. Niestety nie otrzymaliśmy go w testowym zestawie.

Wyświetlacz – ocena 6

Wyświetlaczami w urządzeniach Samsunga można zachwycać się godzinami. Ekran w Samsungu Galaxy Note Pro 12.2 ma przekątną 12.2 cala, rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli i jest wykonany w technologii Super Clear LCD. Gęstość pikseli to 247.4 ppi. Gęstość ze względu na większą przekątną nie jest zbyt duża, ale i tak jakość obrazu jest genialna. Tak wysoka rozdzielczość powoduje jednak, że słabszej jakości zdjęcia i gorszej jakości filmy wyglądają słabiej niż na gorszych wyświetlaczach. Gdy mamy do dyspozycji dobrej jakości materiały to wówczas nasz topowy wyświetlacz rozwija skrzydła. Kąty widzenia są również znakomite.

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6

W Samsungu Galaxy Note Pro 12.2 znajdziemy naprawdę topowe „wnętrzności”. Jest to pierwszy testowany przez nas tablet z procesorem ośmiordzeniowym - Samsung Exynos 5 Octa 5420. Procesor jest złożony z 4 rdzeni ARM Cortex-A15 i czterech ARM Cortex-A7. Pamięć RAM to maksymalna obecnie ilość 3 GB. Pamięć na multimedia to teoretyczne 32 GB. W praktyce system zabiera około 6 GB. Pamięć można rozszerzyć kartami pamięci.

W benchmarku AnTuTu Note Pro 12.2 zanotował wynik na poziomie 34167 punktów, co plasuje go tuż za S5 i Note3. Należy jednak pamiętać, że procesor w tablecie musi obsłużyć znacznie większą rozdzielczość niż w smartfonie. Note Pro niezbyt płynnie radził sobie z naszymi testowymi grami: Asphalt 8 i Real Racing 3.

Nasz testowy tablet nie był wyposażony w moduł LTE, co chyba było, oprócz zbyt dużej wagi, jego główną wadą. W sklepach jest już jednak dostępna wersja z modułem 3G/4G i na pewno to właśnie ona jest lepszym wyborem. Naturalnie tablet z LTE jest nieco droższy.

Pełne dane techniczne są dostępne tutaj.

System – ocena 6

Jeśli chodzi o interfejs Androida, Samsung wyprzedza już swoich głównych konkurentów dosyć znacząco. Specjalnie dla tabletów stworzono nowy interfejs Magazine UI, który w dużym zakresie wykorzystuje doświadczenia znanego już wszystkim interfejsu TouchWiz oraz usługi znane z wcześniejszych modeli serii Note. Jedną z większych zmian jest obsługa czterech aplikacji na jednym ekranie. Do tej pory, na mniejszych ekranach Samsung umożliwiał podział ekranu pomiędzy dwie wybrane aplikacje. Należy jednak pamiętać, że podział nawet tak dużego ekranu 12.2 cala na 4 części sprawia, że praca na tych ćwiartkach nie jest przesadnie wygodna.

Interfejs Magazine UI na głównym ekranie wygląda bardzo, bardzo atrakcyjnie, ale tak naprawdę jego przydatność w codziennym użytkowaniu tabletu nie jest zbyt duża. Głównym elementem tego interfejsu jest „magazyn”, który sami konfigurujemy i mamy do niego dostęp już na głównym pulpicie. Magazyn może mieć cztery ekrany startowe, których wygląd składa się z artykułów z wybranych przez nas tematów i źródeł. Samsung wykorzystuje w swoim interfejsie rozwiązania aplikacji Flipboard. Nasz „magazyn” może składać się z materiałów z mediów (głównie amerykańskich i brytyjskich), ale możemy także do niego podłączyć swoje konta społecznościowe (LinkedIn, Twitter, Youtube itd., ale nie Facebook) oraz wybrane aplikacje (email, ale nie GMAIL), kalendarz, galeria itp. Korzystanie z tego typu agregacyjnych magazynów jest wygodne dla osób, które niezbyt często korzystają z portali społecznościowych i mediów online. Dla innych lepszym rozwiązaniem są dedykowane aplikacji typu Live Gazety Wyborczej, czy TVN24.pl, które na ponad 12 calowym ekranie wyglądają rewelacyjnie. Znacznie gorzej wygląda natomiast Facebook, który w żaden sposób nie wykorzystuje potencjału dużej rozdzielczości Samsunga. Oprócz ekranów Magazine na głównym ekranie mamy także zwykłe pulpity ze skrótami do aplikacji i normalnymi widżetami.

Samsung jak zwykle świetnie rozwiązał u siebie pasek powiadomień, konfigurowalny pasek ze skrótami ustawień oraz panel ze wszystkimi ustawieniami tabletu. Wygodny jest także Task manager.

System w wersji KitKat 4.4.2 działa bardzo stabilnie i nie wiesza się, co niestety zdarza się dosyć często nawet w droższych urządzeniach z systemem Google.

       

Rysik – ocena 5

Oczywiście interfejs tabletu jest częściowo zintegrowany z obsługą za pomocą rysika. Tak jak w Note możemy od razu robić notatki na zrzutach ekranu oraz uruchamiać wybrane aplikacje w małym oknie, którego rozmiar wcześniej określiliśmy rysikiem. Rysik wykorzystywany jest także w funkcji wyszukiwania S Finder oraz Action Memo, czyli szybkich notatek na żółtych wirtualnych karteczkach. Rysik może także łatwo zapisywać fragmenty różnego typu treści do aplikacji Scrapbook.

Rysik sprawuje się genialnie w aplikacji służącej do rysowania i malowania SketchBook. Świetnie działa także w kombajnie do notatek, czyli w S Note. Sam rysik jest bardzo dobrze wykonany, choć oczywiście pisanie zwykłym ołówkiem, czy długopisem na kartce papieru jest minimalnie wygodniejsze.

Rysikiem możemy też klikać w menu tabletu zastępując nasz często niezbyt chudy palec.

Wprowadzanie tekstu – ocena 5

Klawiatura w Note Pro 12.2 oczywiście nie ma sobie równych – wynika to z rozmiarów samego ekranu. Klawisze mają dokładnie taki sam rozmiar jak w mniejszych laptopach. Pisanie nawet dłuższych tekstów to spora przyjemność. Procedurę spowalnia pisanie z polskimi znakami (brak klawisza ALT). Dla ułatwienia mamy do dyspozycji na stałe rząd klawiszy z cyframi. Oczywiście należy pamiętać, że tak duża klawiatura przykrywa dokładnie połowę ekranu, więc pod względem wygody śledzenia tekstu nadal wygrywa laptop.

Dla fanów pisania bez odrywania palca jest dostępne seryjne Swype.

Także klawiatura w widoku pionowym jest całkiem wygodna, choć utrzymanie tego kolosa w tej pozycji przez dłuższy czas uda się tylko najsilniejszym.

Kamera – ocena 6

Na początku testu przeżyliśmy niemiłą niespodziankę. Zdjęcia z tabletu były całkowicie zamazane i bardzo kiepskiej jakości jak z najtańszych tabletów i smartów za kilkaset złotych. Okazało się, że po prostu obiektyw jest fabrycznie, choć prawie niewidocznie zaklejony taśmą ochronną. Po jej zdjęciu jakość dziwnym trafem znacznie się polepszyła ;) Co więcej…jakość jest naprawdę genialna. Dodatkowo brawa należą się za świetny interfejs znany już z najnowszych smartfonów Samsunga. Wszystkie tryby są dostępne w postaci karuzeli lub miniaturek.

Tablet potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości FULL HD. Ich jakość jest naprawdę bardzo dobra. Note Pro 12.2 bardzo dobrze nagrywa także dźwięk.

Główna kamera Note Pro 12.2 ma matrycę 8 megapikseli.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Dodatkowe aplikacje – ocena 6

Pod względem dodatkowych usług, aplikacji i współpracy z dostawcami treści Samsung powoli deklasuje swoich konkurentów. Po zakupie tabletu Samsunga klient otrzymuje obszerny pakiet programów i serwisów. O dziwo jest on przydatny, a nie tylko zapycha pamięć naszego urządzenia.

Oto programy, które znajdziemy w Samsungu Galaxy Note Pro 12.2:

S Planner – bardzo wygodny kalendarz z widokiem: rok, miesiąc, tydzień, dzień, lista i zadania

 

S Note – “flagowa” aplikacja do obsługi notatek. Notatki z S Note mogą zawierać kilkanaście różnych rodzajów treści (głos, wykresy, mapy, wycinki, wideo itd. itp.). Notatki są bezpieczne, bo zapisywane są w pamięci tabletu oraz w chmurze.

 

Hancom Office 2014 – nieco dziwny pakiet do obsługi plików Office. Standardowo jest dostępny jedynie jako przeglądarka dokumentów, ale za darmo można dograć sobie kilka różnych programów, które pozwalają na edycję dokumentów Word, Excel i Power Point.

KNOX – biznesowa platforma wydzielająca aplikacje firmowe od zwykłych. KNOX ma zapewniać bezpieczeństwo danych wrażliwych dla firmy. Z platformy może korzystać każdy, bo nie jest konieczna instalacja specjalnych serwerów w firmie. W czasie korzystania z KNOX nie możemy np. zrobić nawet prostego zrzutu z ekranu, aby w ten sposób nie skopiować „tajnych” danych.

SideSync 3.0 – program do sterowania tabletem z poziomu komputera. Niestety w naszym przypadku SideSync nie chciał się połączyć z Note Pro 12.2. Takie połączenie bez problemu było możliwe przez program Remote PC oraz przez SideSync z modelem S5.

Action Memo – aplikacja jest młodszą siostrą platformy S Note. Action Memo to proste notatki, trochę przypominające słynne papierowe żółte przyklejane karteczki.

S Voice – pakiet do obsługi tabletu głosem. Nadal nie jest dostępna jego polska wersja językowa, a jest już np. wersja rosyjska

 

Scrapbook – program, w którym zapisane są wirtualne wycinki. Wycinamy je naszym rysikiem np. ze stron internetowych, map, prognoz pogody itd.

Smart Remote – wirtualny pilot do telewizora, dekodera, sprzętu HiFi i dodatkowo program telewizyjny 

SketchBook for Galaxy – to bardzo rozbudowany program dla plastyków lub po prostu dla osób uzdolnionych plastycznie. Rysik plus milion funkcji tego programu może dać naprawdę niesamowite efekty w postaci świetnych rysunków lub obrazów

Remote PC – program pozwalający na uruchomienie wirtualnego pulpitu naszego PC na tablecie

e-Meeting – program do robienia notatek i poprawek do dokumentów w czasie spotkań. Uczestnicy spotkania muszą być zalogowani do tej samej sieci WiFi

Bateria – ocena 4

Bateria w naszym wielkim tablecie ma ogromną pojemność 9500 mAh. Niestety nie gwarantuje to jakiś rekordowych efektów długiego czasu działania. Gdy często korzystamy z naszego tabletu, będziemy musieli go ładować co 2-3 dni. Fani oszczędzania mają do dyspozycji Power Saving Mode, ale nie jest to aż tak radykalny tryb jak w najnowszym smartfonie S5 i tabletach z serii S. Po jego włączeniu ekran nie jest czarno-biały.

 

Podsumowanie

Samsung Galaxy Note Pro 12.2 to prawdziwy kolos wśród tabletów. Uzupełniony o dodatkową klawiaturę Bluetooth zaczyna przypominać małego ultrabooka. Jego ekran niemal szokuje swoją jakością. To samo dotyczy parametrów technicznych oraz dołączonego seryjnego oprogramowania. Jego największą wadą jest jego waga, która jak na urządzenie mobilne jest zbyt duża. 750 g naprawdę męczy dłonie przy dłuższym trzymaniu w powietrzu. Note Pro 12.2 sprawdzi się w plecakach grafików komputerowych lub osób, które muszą na tablecie korzystać jednocześnie z 2-3 aplikacji. Samsung Galaxy Note Pro 12.2 to wspaniałe i nowoczesne urządzenie, ale skierowane do bardzo wąskiej grupy klientów. Większość powinna raczej decydować się na zakup tabletu z serii TabPRO lub Tab S w rozmiarach 8.4 i 10.1.

Dla kogo jest Samsungu Galaxy Note Pro 12.2:

  • Fani ogromnych ekranów
  • Raczej mężczyźni
  • Osoby wykorzystujące system Android w pracy
  • Osoby z gorszym wzrokiem
  • Osoby pracujące z obróbką zdjęć na tabletach
  • Osoby o zasobnym portfelu
  • Osoby utalentowane plastycznie (rysik i dodatkowe aplikacje)

Dla kogo nie jest Samsungu Galaxy Note Pro 12.2:

  • Fani „gołego” systemu Android
  • Fani poręcznych, mobilnych urządzeń
  • Kobiety

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    woo pisze: 2014-06-30 18:01
    Fajna zabawka. A jak na zabawkę to zbyt drogi. Android jest perfekcyjny do konsumowania treści ale do pracy przynajmniej w moim przypadku się nie nadaje. W tych piniondzach :) - lepiej kupić tablet z windowsem, np. Samsung 700T1A - core i5 , 4GB RAM , 64 GB SSD - na tym spokojnie odpalam Photoshopa CS6 , czy Illustratora.
    1
  • Users Avatars Mini
    k pisze: 2014-06-30 23:12
    Znowu matryca pentile...
    -2
  • Users Avatars Mini
    vaio88 pisze: 2014-07-01 15:53
    wole 1000% razy Air od tego plastikowego Szajsunga
    -9
  • Users Avatars Mini
    SmartF1 pisze: 2014-07-04 15:48
    Jaki jest sens tego tabletu ? -Do zabawy się nie nadaje, bo za duży i za ciężki -Do pracy też nie. Za 2200 mamy laptop z Windowsem, 8 GB Ram i dyskiem 500 GB
    0
  • Users Avatars Mini
    Balltazar pisze: 2014-09-05 16:12
    Po kiego grzyba taka opinia Vaio88 kogo obchodzi co wolisz. wpisuj konkrety bo ludzie przychodzą poczytać opinie. Ja posiadam to urządzenie i wiem że nie jest "Szajsungiem" jak to ładnie określiłeś w wersji z modemem LTE. I mogę tylko powiedzieć jedno urządzenie wymiata. Aplikacji darmowych jest więcej niż potrzeba. Poza wspomnianymi tu czasopismami jest też Cztery Kąty oraz Touch & Swipe. Rysik spisuje się rewelacyjnie i pomaga w prowadzeniu terminarza oraz w pisaniu raportów. Co do wyższości marki nie mam zamiaru z tobą dyskutować bo od tego są dzieci. A dorośli tylko powinni argumentować zalety i pozostawiać innym wybór. Internet dostarcza mi Play i na terenie miasta Częstochowa gdzie jest 4G zapiernicza niesamowicie w Zabrzu gdzie mieszkam chodzi na poziomie 40Mb/s. Więc to jest wynik niesamowicie wysoki. Na koniec tylko podkreślę że Androidowe urządzenia mają bardzo dużo darmowych oprogramowań.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jaca pisze: 2014-09-18 18:56
    Kupiłem 2 dni temu i polecam. Nie zastąpi mi w pracy laptopa w 100%, ale do większości czynności wystarcza (Lotus Notes Traveler, Webex, dokumentacja w PDF, szybkie notatki z S Pen to bajka). W domu lub hotelu idealny do internetu, filmów, czy czytania czasopism (w trybie pionowym czytanie w porównaniu do 10 calowców jest o niebo bardziej komfortowe). Początkowo chciałem Note 2014 10 cali, ale opłaciło się dołożyć. Acha, wersja LTE śmiga, aż miło.
    0
  • Users Avatars Mini
    Jaca pisze: 2014-09-18 18:59
    Widzę, że Śląsk lubi duże tablety... ja mieszkam w Bytomiu :-D U mnie wykręciłem na LTE Cyfrowego Polsatu 65Mb/s.
    0