19,2 Mb/s (megabitów na sekundę) w sieci 3G

Newsy
Żródło: Lucent Technologies
Opinie: 18

Lucent Technologies poinformował, że w Laboratoriach Bella, dziale badawczo - rozwojowym Lucent Technologies, powstały dwa prototypowe układy przeznaczone dla urządzeń przenośnych, wykorzystujące opartą na technologii MIMO (Multiple Input/Multiple Output) transmisję sygnału w sieciach bezprzewodowych, która została nazwana BLAST (Bell Labs Layered Space-Time). Układy te są zgodne z normami przemysłowymi w zakresie wielkości i poboru mocy i stanowią potwierdzenie, że technologia BLAST może znaleźć komercyjne zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Podczas wstępnych prób laboratoryjnych układy działały zgodnie z teoretycznymi założeniami, odbierając dane w sieciach komórkowych trzeciej generacji (3G) z oszałamiającą szybkością 19,2 Mb/s (megabitów na sekundę). Dla porównania najszybsze obecnie sieci 3G oferują maksymalną przepustowość rzędu 2,5 Mb/s.

W technologii BLAST do przesyłania i odbioru sygnałów bezprzewodowych wykorzystywane są terminale i stacje bazowe wyposażone w kilka anten. Wdrożenie tej technologii w wyposażeniu stacji bazowych i urządzeniach przenośnych zapewni szybszą transmisję danych w sieciach bezprzewodowych notebookom i urządzeniom ręcznym, takim jak PDA (Personal Digital Assistant). Operatorzy sieci komórkowych będą mogli świadczyć lepsze jakościowo usługi szybszej transmisji danych o wiele większej grupie abonentów niż umożliwiają najlepsze obecnie dostępne technologie sieci 3G, a tym samym znacznie podnieść wartość poniesionych inwestycji 3G.

"Od pewnego czasu firmy na całym świecie prześcigają się, chcąc wykorzystać technologię MIMO w układach krzemowych", powiedział Ran Yan, wiceprezes działu Wireless Research w Laboratoriach Bella. "Wierzymy, że nam jako pierwszym udało się zbudować układy, które mogą być wykorzystywane w telefonach komórkowych z czterema antenami, a tym samym pierwsze, które potrafią odbierać dane z taką dużą szybkością. Nie tylko udowodniliśmy, że technologia BLAST może znaleźć komercyjne zastosowanie, ale potwierdziliśmy również przewidywane przez naszych naukowców parametry wydajnościowe, wyliczone w trakcie pierwszych teoretycznych rozważań nad możliwością wykorzystania interferencji w celu uzyskania szybszej i skuteczniejszej komunikacji".

Lucent prowadzi również prace nad przyspieszeniem komercyjnego wprowadzenia technologii MIMO, przygotowując stacje bazowe z rodziny Flexent(R) OneBTS(TM) do obsługi tej technologii. Dzięki temu zakupione już dziś stacje bazowe pozwolą w przyszłości operatorom sieci komórkowych w sposób ekonomiczny i bezproblemowy przejść na nową technologię, kiedy urządzenia przenośne z obsługą MIMO będą komercyjnie dostępne.

"Opracowanie tych układów może stać się kluczowym elementem naszej strategii mającej na celu pomaganie klientom podnieść wartość obecnych inwestycji w infrastrukturę", powiedział Paul Mankiewich, dyrektor ds. technicznych Mobility Solutions Group Lucent Technologies. "Technologia ta ma potencjał pozwalający na znacznie zwiększenie zasięgu, pojemności i szybkości transmisji sieci trzeciej generacji".

Nowe układy zostały zaprojektowane przez zespół naukowców z Laboratoriów Bella w Sydney (Australia) we współpracy z naukowcami z Laboratoriów Bella w Crawford Hill w stanie New Jersey, gdzie została wynaleziona technologia BLAST. Dwa układy zostały pomyślnie przetestowane w konfiguracji, w której komunikacja odbywała się pomiędzy terminalem i stacją bazową wyposażonymi w cztery anteny. Dzięki niewielkim wymiarom i niskiemu poborowi mocy układy (jeden do odbioru sygnałów BLAST, a drugi do ich dekodowania) mogą znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych lub laptopach, w minimalny sposób wpływając na czas pracy baterii akumulatorowych.

Lucent planuje licencjonować projekt układów producentom telefonów komórkowych, kart PC i innych urządzeń zainteresowanym integracją technologii MIMO w przyszłych produktach. Jednocześnie prowadzone są prace z grupami zajmującymi się opracowywaniem norm dla sieci bezprzewodowych 3G, aby zapewnić obsługę technologii BLAST w opracowywanym standardzie MIMO. Opierając się na zdobytych doświadczeniach, zespół naukowców z Laboratoriów Bella planuje wykorzystać inne schematy modulacji i konfiguracje anten, by uzyskać jeszcze większe przepustowości w kolejnych generacjach układów BLAST.

Zasada działania technologii BLAST

Technologia BLAST opiera się na teoretycznym założeniu, które przez wielu naukowców uważane było za niemożliwe do zrealizowania. W większości środowisk bezprzewodowych sygnały radiowe nie są bezpośrednio przesyłane z nadajnika do odbiornika, lecz losowo rozpraszane zanim dotrą do odbiornika. Panowało przekonanie, że do dobrego odbioru każdy z tych sygnałów musi być przesyłany na innej częstotliwości, podobnie jak ma to miejsce w przypadku stacji radiowych i telewizyjnych, którym na danym obszarze geograficznym przydzielane są oddzielne zakresy. W przeciwnym razie interferencje pomiędzy stacjami nadawanymi na tej samej częstotliwości byłyby zbyt duże, by możliwe było uzyskanie odpowiedniej jakości.

Naukowcy, którzy wynaleźli technologię BLAST założyli teoretycznie, a następnie udowodnili, że można przesyłać wiele sygnałów w tym samym zakresie częstotliwości. Odkryli również, że rozpraszanie sygnałów można wykorzystać do zwiększenia, a nie pogorszenia, dokładności transmisji przez traktowanie rozproszonych ścieżek jako oddzielnych, równoległych podkanałów. W technologii BLAST strumień danych pojedynczego użytkownika jest dzielony na wiele strumieni podrzędnych, które są następnie równolegle transmitowane za pomocą systemu anten nadawczych. Wszystkie strumienie podrzędne są przesyłane w tym samym zakresie częstotliwości, dzięki czemu widmo jest wykorzystywane niezwykle efektywnie. Przesyłane strumienie są odbierane przez system anten umieszczonych w odbiorniku. Dzięki wykorzystaniu techniki wieloantentowej szybkość transmisji zwiększa się niemal proporcjonalnie do liczby anten używanych do transmisji sygnału.

Patent na oryginalną technologię BLAST został w tym roku uznany przez magazyn MIT's Technology Review za jeden z pięciu najbardziej obiecujących patentów, gdyż wynalazek ten może zmienić kształt rynku telekomunikacyjnego lub nawet spowodować powstanie nowego sektora. Pod koniec roku technologia BLAST zostanie również uhonorowana przez Radę ds. Badań i Rozwoju w New Jersey, która przyznała prestiżową nagrodę Thomas Alva Edison Patent za rok 2002 wynalazcy technologii BLAST Gerardowi Foschiniemu.

Opinie:

Opinie archiwalne (18):

Komentuj

Komentarze / 18

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    GAGA pisze: 2002-10-22 13:24
    Jeszcze długo UMTS będzie marzeniem niejednego śmiertelnika, a tu już jest następca 4G BLAST. Gratulacje za osiągnięcie świetnego transferu 19,2 Mb/s. Tylko jak tak dalej pójdzie to cybernetyka molekularna stanie się faktem. A potem robociki bedą za nas wszystko robić, a my bedziemy wymyślać im jeszcze nowsze zabawki. Niesamowita perspektywa, która staje się coraz bardziej realna. Oby nie skończyło się jakąś wojną i zagładą Swiata. Spoko, spoko my tego nie dożyjemy!!!!
    0
  • Users Avatars Mini
    gulash pisze: 2002-10-22 13:41
    Laboratoria Bella to juz od lat prawdziwe centrum pomysłów i talentów popychające do przodu większość dziedzin telekomunikacyjnych, prawdziwe brawa dla mistrzów za kolejny postęp.
    0
  • Users Avatars Mini
    adi pisze: 2002-10-22 13:50
    bajerek. tylko czy tyle da rade osiągnąć w rzeczywistości, a nie tylko w loboratorium;)
    0
  • Users Avatars Mini
    ProJack pisze: 2002-10-22 13:50
    Powinni jeszcze zgadac sie z zespolem Ping Koya Lama, ktory przeprowadzil pierwsza teleportacje wiazki laserowej. Polaczenie ich, coraz to nowych rozwiazan, da z pewnoscia nieograniczone mozliwosci transmisji danych.
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-22 13:54
    2,5Mb/s to już bardzo szybko - 19,2Mb/s to już kosmos a G4 100Mb/s aż strach pomyśleć. Tylko pytanie czy takie telefony nie wypalą kieszeni :) nie wspominająć o rozrusznikach i zastawkach pikawki :P
    0
  • Users Avatars Mini
    bodopl pisze: 2002-10-22 14:05
    to jak dalej będzie ryczałt na usługi gprsopodobne to z sdi trzeba będzie się pożegnać. Wystarczy komórka. Niech to tylko szybciej trafi do ludzi. ja teraz muszę się cieszyć z 6kb/s
    0
  • Users Avatars Mini
    marek pisze: 2002-10-22 14:19
    nie ma to jak moje SDI:) hehe
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-22 15:28
    **marek** masz racjię. Ja wsoje SDI zabierę nawet do grobu :)
    0
  • Users Avatars Mini
    promedia pisze: 2002-10-22 15:28
    nie ma to jak moje TVK... place za 'okreslony' transfer a dostaje od 2 do 8x (nocka) szybszy dostep do netu! to jest operator... (aktualnie 30KB/s) Pozdrawiam ICPNET Poznan!
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-22 16:37
    Cisco, pewnie nie wypalą :) Ale pozostaje pytanie, kto wykorzysta tę przepustowość?
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-22 19:30
    graffi : "my" czyli przyszli użytkownicy wykorzystamy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Giewont pisze: 2002-10-23 02:49
    ***Cisco a do czego wykorzystasz?? kazdy by chcial miec taka transmisje ale do czego?? jak wiekszosc stron czy serwerow ftp jest maks na 2Mb/s :)) a wspominam o ftp bo jak sadze wiekszosci przpustowoas jest potrzbna do sciagnia mp3 i filmow :)
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-10-23 09:50
    _CISCO_ nie pekaj w telefonach obslugujacych G4 beda wbudowane zastawki i rozruszniki, a w wyzszych modelach nawet respiratory! ;-)))
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-23 12:49
    Giewont : wiesz zapewne nie od dziś, że technika mknie do przodu z prędkością ..... Na dzień dzisiejszy przepustowość 20Mb/s czy nawet 2Mb/s jest wielkością "prawie niewyobrażalną" ale za "chwil kilka" stanie się to obowiązującym standartem czego sobie i wam życzę - POZDRAWIAM
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-23 12:51
    **Qba** aa wiem już o co chodzi. Wystarczy sobie kupić najnowsze spodnie Levis'a z ekranowaną ołowiem kieszonką na telefon - POZDRAWIAM
    0
  • Users Avatars Mini
    ghostdog pisze: 2002-10-24 01:14
    no trzeba pzryznac ze transfer imponujacy.Szkoda ze ja takieog nei mam ale moze kiedys??Za kilka lat to bedzie standart!
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-10-24 02:57
    Cisco, nie prędko to zrobimy, oj nie...
    0
  • Users Avatars Mini
    _CISCO_ pisze: 2002-10-24 13:38
    graffi : oczywiście że nie prędko sie "dochrapiemy" takich cudaczków, ale badzmy doberj myśli za kilka latek kazdy smark bedzie latał z czymś takim
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: