Pasmo C dla operatorów do końca sierpnia - wydadzą na nie prawie 2 mld zł

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 0
Pasmo C dla operatorów do końca sierpnia

Przydział częstotliwości na cztery bloki z pasma 3,6 GHz powinien zakończyć się najpóźniej do końca sierpnia, choć teraz trudno przewidzieć ryzyka płynące z zagrożenia koronawisurem – powiedział agencji PAP prezes UKE Marcin Cichy. Dodał, że licytacja w aukcji 5G może skończyć się szybko, nawet po dniu.

Termin na złożenie ofert wstępnych pozostaje bez zmian i upływa 23 kwietnia br. o godz. 15.

W opinii prezesa URE operator odrzucający pasmo C, skazałby swoich klientów na usługową degradację, a to pierwszy krok do ich utraty.

Jeśli któryś z czterech operatorów zrezygnuje z udziału lub odpadnie po formalnym etapie, wolny blok zostanie rozdysponowany ponownie między zwycięzców pierwszej aukcji – powiedział szef UKE.

Aukcja kończy się, gdy nikt nie wykona ruchu – tzn. nie podbije ceny, nie zmieni bloku, ani nie wykorzysta żadnej z pięciu opcji uprawniających do niezłożenia oferty w rundzie.

"Cena wywoławcza każdego bloku wynosi 450 mln zł, jednak bloki są zróżnicowane jakościowo. Dwa posiadają większą dostępność widma w początkowych latach rezerwacji, stąd teoretycznie można się spodziewać ich nieco wyższej ceny ostatecznej" - powiedział szef UKE, który spodziewa się, że spółki w pierwszej kolejności będą walczyć o "lepsze" bloki, ale gdy dojdą do wniosku, że ich kwota przekracza wartość użytkową, wrócą do "gorszych" bloków.

"(…) aukcja może nawet zakończyć się po kilku rundach już pierwszego dnia, może też potrwać kilka dni. Taki scenariusz odzwierciedla nasza prognoza przychodów, gdzie cena wywoławcza za 4 bloki wynosi łącznie 1 mld 800 mln zł, a przewidywane wpływy do budżetu państwa to 1 mld 914 mln zł" - wskazał.
 

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: