Koniec sprzętu 5G Huawei w Wielkiej Brytanii

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Koniec sprzętu 5G Huawei w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza usunąć sprzęt Huawei z sieci 5G do 2027 r. Decyzja wynika z technicznej analizy sprzętu przeprowadzonej przez National Cyber Security Centre (NCSC). Zamawianie sprzętu Huawei potrzebnego do budowy sieci 5G będzie zakazane już od 31 grudnia 2020 r. Cały sprzęt 5G Huawei już zainstalowany będzie mógł działać jeszcze do 2027 r. Wielka Brytania utrzymała także wcześniejszy zakaz dotyczący najwrażliwszych elementów sieci corowej.

Ta decyzja oznacza według władz, że operatorzy będą musieli całkowicie „przekonfigurować” swój łańcuch dostaw przy budowie sieci nowej generacji.

Brytyjski rząd zaleca także operatorom dostarczającym sieć broadband w oparciu o światłowody o wstrzymanie zakupów sprzętu Huawei. Rząd zapowiada wprowadzenie niebawem całkowitego zakazu kupowania sprzętu tej marki także do tych sieci.

Huawei jest oczywiście niezadowolony decyzji i twierdzi, że to bardzo zła wiadomość dla wszystkich użytkowników telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii. Ta decyzja przenosi ten kraj na wolniejszy pas cyfrowego rozwoju, podwyższa ceny usług i zwiększa podział rozwoju cyfrowych usług. Huawei działa na brytyjskim rynku od 20 lat.

Oświadczenie Huawei w sprawie brytyjskiej decyzji na temat rozwiązań 5G Huawei
 
„Przyjęliśmy tę decyzję z rozczarowaniem, ale jest ona przede wszystkim złą wiadomością dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii korzysta z telefonu komórkowego. Grozi ona przeniesieniem Wielkiej Brytanii na pas powolnego ruchu w kwestiach cyfryzacji, a także podniesieniem kosztów usług i pogłębieniem cyfrowych nierówności. Zamiast dążenia do lepszych rozwiązań, rząd Wielkiej Brytanii obrał właśnie kurs na gorsze, a my zachęcamy go do ponownego rozważenia tej kwestii. Jesteśmy przekonani, że kolejne restrykcje nakładane na Huawei przez USA nie wpłynęłyby na bezpieczeństwo produktów, które oferujemy w Wielkiej Brytanii.
 
Niestety, kwestia naszej przyszłości w Wielkiej Brytanii została upolityczniona – nie chodzi tu o bezpieczeństwo, a o amerykańską wojnę handlową. Przez ostatnich 20 lat Huawei koncentrował się na łączeniu ludzi i organizacji w Wielkiej Brytanii i jako odpowiedzialna firma będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych klientów.
 
Planujemy przeprowadzenie szczegółowej analizy tego, w jaki sposób dzisiejsze ogłoszenie wpływa na nasz biznes w tym kraju. Deklarujemy również gotowość do współpracy z rządem w celu ustalenia jak Huawei może nadal przyczyniać się do budowania cyfrowej Wielkiej Brytanii”.

 
Edward Brewster, rzecznik prasowy Huawei w Wielkiej Brytanii

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: