67% polskich kierowców rozmawiających w czasie jazdy przez telefon trzyma go przy uchu

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 0

Kampania "Dajemy Ci wolną rękę" prezentuje wyniki badań dotyczących postaw i zachowań wobec rozmów telefonicznych podczas jazdy samochodem.

59% polskich kierowców rozmawia przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem, z czego 67 % robi to trzymając telefon przy uchu. Tak wynika z badań przeprowadzonych w listopadzie 2009 roku przez MillwardBrown SMG/KRC w ramach kampanii "Dajemy Ci wolną rękę", której organizatorem jest Nokia Poland. Kierowców nie powstrzymuje nawet świadomość zagrożeń płynących z rozmawiania przez telefon trzymany przy uchu w czasie jazdy samochodem - 97 % badanych przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon komórkowy grozi mandatem, a 95 % wie, że jest to niebezpieczne.

Co polscy kierowcy robią w czasie jazdy samochodem?

Jak pokazują wyniki badań, polscy kierowcy w czasie jazdy czytają książki, palą papierosy, rozmawiają przez radio CB, zdarzają się również przypadki, że panie poprawiają makijaż, a panowie się golą. Jednak na tej liście pojawiły się również czynności wykonywane przez telefon komórkowy, o których jeszcze kilka lat temu nie było mowy. Do rozmawiania przez telefon przyznało się blisko 60% badanych kierowców! Telefon służy osobom prowadzącym samochód nie tylko do rozmawiania - 27% z nich czyta, a 18% pisze SMS-y i e-maile, 7% respondentów korzysta z nawigacji w swoim telefonie, zdarzają się także osoby, które w czasie prowadzenia samochodu przeglądają za pomocą komórki strony internetowe.
O skali zjawiska świadczy fakt, że nie tylko liczba kierowców rozmawiających przez komórkę jest duża, ale i częstotliwość, z jaką to robią: blisko 80 % badanych przyznało, że rozmawia przez telefon bardzo często, często lub od czasu do czasu, jedynie 20% kierowców rozmawia bardzo rzadko.

Co na to statystyki policyjne?

Dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez MillwardBrown SMG/KRC. Co roku rośnie liczba osób ukaranych mandatem za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany w ręku w czasie jazdy - w ubiegłym roku ujawniono 23 736 przypadków naruszeń art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, a od stycznia do września br. podobnych przypadków było już 25 166. To oznacza, że tylko w tym roku polscy kierowcy zapłacili już 5 033 200 złotych mandatu!

Wnioski płynące z badań

"Liczba rozmów wykonanych przez telefon w samochodzie wzrasta i będzie wzrastać" - mówi dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. "Chodzi o przekonanie ludzi do połączenia rozmów przez telefon komórkowy w samochodzie z bezpieczną jazdą" - dodaje dr Sobierajski. Chociaż niemal wszyscy badani (97%) zdają sobie sprawę, że rozmawianie przez telefon trzymany ręką w czasie jazdy jest zabronione, zaledwie 24% posiada zestaw głośnomówiący lub inne urządzenie pozwalające na rozmawianie przez telefon komórkowy bez konieczności trzymania go przy uchu. Osoby te przyznają, że takie alternatywne rozwiązania pozwalają im nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim rozmawiać przez telefon bezpieczniej i wygodniej. Jednocześnie ponad 90 % badanych kierowców przyznało, że chętnie korzystałoby z zestawu głośnomówiącego - obie ręce na kierownicy oznaczają zwiększone bezpieczeństwo.

Więcej informacji dotyczących kampanii "Dajemy Ci wolną rękę" znajduje się tutaj.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: