ProteGO Safe - władze namawiają na instalację, ale specjaliści mówią, że tak aplikacja jest nadal niebezpieczna

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
ProteGO Safe aplikacja informuje o możliwym kontakcie z koronawirusem

Polacy mogą już korzystać z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o możliwym kontakcie z koronawirusem. Już dziś w sklepie Google Play, a za kilka dni w App Store, dostępna będzie jej najnowsza wersja. Wykorzystano w niej rozwiązanie (API) udostępnione przez firmy Apple i Google. Aplikacja jest dobrowolna.

Według władz, ProteGO Safe nie śledzi naszej lokalizacji, nie ma dostępu do żadnych danych w naszym telefonie. Aby rozpocząć korzystanie z niej nie musimy podawać żadnych swoich danych, nie musimy ustalać haseł, ani innych kodów dostępu.

Niestety sama aplikacja jest nadal krytykowana przez specjalistów z branży informatycznej. Są podejrzenia, że jej instalacja na smartfonie może zostać wykorzystana przez władze także do innych celów nie związanych już z epidemią. Ze szczegółami tych zarzutów można się zapoznać tutaj

Aplikacja ProteGO Safe  monitoruje nasze otoczenie i nawiązuje kontakt z urządzeniami innych użytkowników (z urządzeniami, nie użytkownikami).  

W praktyce będzie to wyglądało tak, że jeżeli inny użytkownik aplikacji, z którym spotkaliśmy się w ostatnich 14 dniach, zachoruje na koronawirusa - zostaniemy o tym poinformowani. Aplikacja analizuje długość - czas - i odległość kontaktu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nie dowiemy się, kto zachorował. Aplikacja poinformuje nas jedynie o tym, że mieliśmy kontakt z zakażonym i podpowie, jak powinniśmy się w tej sytuacji zachować. Czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, czy może powinniśmy zacząć od samoobserwacji. 

Jak zakażony będzie mógł poinformować innych użytkowników aplikacji o swojej chorobie? Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, skontaktuje się z nim pracownik Centrum Kontaktu, który poza informacjami dotyczącymi dalszego postępowania, przekaże mu także numer PIN, który umożliwi przesłanie informacji na urządzenia innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w ostatnich 14 dniach.

Więcej informacji o aplikacji na www.gov.pl/protegosafe 

Wczoraj okazało się także, że ministerstwo prowadzi nieudolną promocję tego rozwiązania na Twitterze. Do tego celu wykorzystano nowe, fikcyjne konta, które zachwalają aplikację rządową:

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: