Zagórski: aukcja 5G za kilka miesięcy, wykluczenie Huawei to zerowy problem i będzie narodowy operator 700 MHz

Najważniejsze | Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0
Zagórski: aukcja 5G za kilka miesięcy, wykluczenie Huawei to zerowy problem i będzie narodowy operator 700 MHz

Odpowiedzialny za cyfryzację minister w KPRM Marek Zagórski ocenia, że nowa aukcja na 5G mogłaby być rozpisana w połowie roku, natomiast rząd mógłby jeszcze w marcu przyjąć projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie.

 

Według niego, już po przyjęciu przez rząd, kiedy kształt projektu będzie "z grubsza" znany, Prezes UKE powinien zacząć konsultacje publiczne przed aukcją na 5G. Zagórski przypomniał, że konieczna jest daleko posunięta spójność między ustawą, a warunkami aukcji.

 

Jak zaznaczył, wstępnie uzgodniono z Exatelem, PFR i czterema zainteresowanymi telekomami, powołanie operatora hurtowego w paśmie 700 MHz, by optymalnie je zagospodarować dla technologii 5G.

 

Zagórski, pytany o to, czy w Polsce uda się zbudować sieć 5G bez chińskich producentów sprzętu i oprogramowania, ocenił, że na pewno można to zrobić w oparciu o technologie, chociażby producentów europejskich.

 

Jego zdaniem, pojawiające się zarzuty, że ustawowe wykluczenie z 5G jednego, chińskiego dostawcy, spowoduje znacznie wyższe koszty budowy „to jakieś działanie marketingowe”. „Nawet jak jednego, czy drugiego dostawcę trzeba będzie wykluczyć z powodów bezpieczeństwa, to opowieści, że spowoduje to wielkie straty, można włożyć między bajki” - stwierdził minister.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: