Joe Biden nie odpuszcza Chińczykom

Newsy
Żródło: Reuters
Dodaj opinię
Opinie: 0
Joe Biden nie odpuszcza Chińczykom

Joe Biden podpisał zarządzenie, które zakazuje amerykańskim podmiotom inwestowania w prawie 60 chińskich firm z rzekomymi powiązaniami z sektorami technologii obronnych.

Departament Skarbu będzie egzekwować nową listę około 59 spółek, która zakazuje kupowania lub sprzedaży papierów wartościowych w obrocie publicznym i zastępuje wcześniejszą listę z Departamentu Obrony.

Według Bidena, zakaz ma uniemożliwiać amerykańskim inwestycjom wspieranie chińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, a także wojskowych, wywiadowczych i programów badawczo-rozwojowych w zakresie bezpieczeństwa.

„Ponadto uważam, że wykorzystanie chińskiej technologii poza ChRL oraz jej wykorzystanie do ułatwienia represji i łamania praw człowieka stanowią niezwykłe zagrożenie” – powiedział Biden.

Na zaktualizowanej liście znalazły się również największe chińskie firmy z poprzedniej listy Departamentu Obrony, w tym Aviation Industry Corp of China (AVIC), China Mobile Communications Group, China National Offshore Oil Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co Ltd, Huawei Technologies Ltd i Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC).

USA zapowiada, że w nadchodzących miesiącach będzie dodawać kolejne firmy do ograniczeń.

„Rząd USA naciąga koncepcję bezpieczeństwa narodowego, nadużywając władzy narodowej i wykorzystując wszelkie możliwe środki do ograniczania chińskich przedsiębiorstw” – powiedział Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ.

„Jesteśmy zdecydowanie temu przeciwni”- powiedział Wang.

Zakaz wejdzie w życie 2 sierpnia. Inwestorzy amerykańscy mają rok na sprzedaż akcji. Lista nie jest dużą niespodzianką dla amerykańskich inwestorów (dodano na niej 10 spółek notowanych na giełdzie).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: