W pierwszym kwartale Polacy wykonywali średnio 856 tys. transakcji BLIKIEM dziennie

Newsy
Opinie: 0
78 milionów transakcji w pierwszym kwartale: BLIK rośnie i się rozwija

W pierwszym kwartale 2020 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 78 milionów transakcji. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (40 mln). W internecie BLIK zdystansował płatności kartami.   

77,9 mln transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale to wynik porównywalny z tym za cały 2018 rok i prawie dwa razy lepszy niż pierwsze 3 lata funkcjonowania systemu. W pierwszych trzech miesiącach roku tradycyjnie użytkownicy realizowali najwięcej transakcji w internecie – było ich 57,5 mln – prawie dwa razy więcej niż rok temu i o 9 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 roku. Mimo tego, że czwarty kwartał jest zawsze najlepszym dla e-commerce okresem roku, dla BLIKA pierwszy kwartał 2020 był jeszcze lepszy niż poprzedni. Płatności w sieci stanowiły blisko 74 proc. wszystkich transakcji.

Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z BLIKA były w tym czasie przelewy na numer telefonu. Użytkownicy zrealizowali ich 7,2 miliona – to o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku i aż 177 proc. więcej rok do roku.

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła do 7 milionów – to o 150 proc. więcej niż rok temu i 6 proc. więcej niż w 4 kwartale 2019 roku.

Od połowy marca w Polsce wprowadzono wiele obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS – CoV-2. Jednym z zaleceń kierowanych do Polaków przez Głównego Inspektora Sanitarnego było ograniczenie płatności gotówką. Polacy poważnie podeszli do tego zalecenia. Widać to w spadku liczby wypłat gotówki z bankomatów. W pierwszym kwartale takich transakcji realizowanych BLIKIEM było 6,2 mln, to wprawdzie wzrost o 32 proc. rok do roku, jednak o 9 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku.

W pierwszym kwartale Polacy wykonywali średnio 856 tys. transakcji BLIKIEM dziennie. Dla porównania – w tym samym okresie ubiegłego roku było to 443 tys.  W najlepszym dniu kwartału odnotowano 1,12 miliona transakcji. W internecie użytkownicy płacili średnio 632 tys. razy dziennie, każdego dnia realizowali 68 tys. wypłat z bankomatu, 76 tys. transakcji w terminalach oraz 79 tys. przelewów na numer telefonu BLIK.

Średnia kwota transakcji BLIKIEM w pierwszym kwartale wyniosła 130 zł (104 zł w internecie, 50 zł w terminalu płatniczym, 118 zł przelewem na numer telefonu BLIK i 516 zł w bankomacie).

Prezentacja:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: