BLIK - będą płatności na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Polski Standard Płatności, operator BLIKA wykonał testową integrację z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL).

Dzięki temu możliwe będzie dokonywanie płatności na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami.

Usługa ma umożliwić wymianę danych niezbędnych do inicjowania płatności mobilnych pomiędzy osobami korzystającymi z rozwiązań P2P na poziomie ogólnoeuropejskim. Dostawcą systemu SPL Mobile Proxy Forum  (MPF) jest equensWorldline.

W schemat międzynarodowych płatności P2P zaangażowane będą trzy podmioty: operatorzy z kraju inicjującego przelew,  przyjmującego przelew oraz Standardised Proxy Lookup (SPL). W pierwszej fazie, na podstawie numeru telefonu wybranego przez użytkownika aplikacji mobilnej, lokalny dostawca usługi prześle zapytanie o numer IBAN do systemu SPL. Następnie system przekaże żądanie do sieci zaangażowanych dostawców, którzy po weryfikacji własnych baz danych, wrócą z informacją na temat odbiorcy. W ostatnim etapie system SPL przekieruje pozyskane dane do lokalnego rozwiązania. Inicjujący dostawca otrzyma komunikat również w przypadku niepowodzenia. PSP w ramach testów obsłużył zarówno zapytania o IBAN przychodzące z SPL, jak i zapytania z BLIK kierowane do SPL.

Produkcyjne wdrożenie wysyłania i odbierania przelewów na telefon z użyciem usług SPL będzie wymagało zmian regulaminowych po stronie systemu BLIK oraz banków, które są jego uczestnikami.

 

Opinie:

Rekomendowane: