Wyłudzone 10 mln zł na Internet szerokopasmowy - prezes Open-Net już siedzi

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

CBA w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia w latach 2013-2015 przez katowicką spółkę Open-Net blisko 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie 29 miejscowości w województwach łódzkim i śląskim.

Ustalenia CBA wskazują, że spółka miała posłużyć się przy tym poświadczającą nieprawdę i nierzetelną dokumentacją.

Dofinansowanie zostało uzyskane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie (obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa). Sieć w nie powstała w ogóle albo tylko szczątkowo, a pieniądze wypłacono.

Agenci Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali 4 podejrzanych: dwie osoby zarządzające katowicką spółką informatyczną Open-Net oraz dwóch przedstawicieli podwykonawcy mającego realizować budowę sieci szerokopasmowej w powiecie żywieckim i łęczyckim.

Do zatrzymań doszło w Katowicach, Mysłowicach, okolicach Włocławka oraz w jednej z miejscowości powiatu chrzanowskiego.

Śledztwo prowadzi katowickie CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Zatrzymani zostali doprowadzeni przez CBA do siedziby Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. wyłudzenia środków finansowych w kwocie ponad 10 mln złotych z dotacji, doprowadzenia kilkunastu swoich obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 1 mln zł oraz tzw. prania pieniędzy.

Prezes i członek rady nadzorczej trafili do aresztu.  

Lista podejrzanych może ulec poszerzeniu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: