Exatel znowu to samo: będziemy za darmo korzystać z infrastruktury jako MVNO

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opinie: 0
Exatel znowu to samo: będziemy za darmo korzystać z infrastruktury jako MVNO

Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela, udzielił kolejnego wywiadu Dziennikowi Gazeta Prawna.

Exatel od kilku już lat prezentuje w prasie wizję tego, że stanie się jednym z najważniejszych operatorów telekomunikacyjnych w naszym kraju. Nowym pomysłem jest działanie jako MVNO. Nadal Exatel w swoich planach nie chce też płacić za korzystanie z komercyjnych sieci komórkowych.

Oto kilka wybranych pytań i odpowiedzi z tej rozmowy z DGP.

Pełna treść artykułu jest na łamach Dziennika Gazeta Prawna.

Czy uwzględnia pan rolę operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (SSB) w bieżących planach biznesowych Exatela, czy temat trafił na półkę „odległa przyszłość”? Jest już 10. projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), na mocy której SSB ma powstać – i końca nie widać.

Exatel de facto już odgrywa rolę strategicznego operatora dla państwa. Obsługujemy MON, MSW, MSZ oraz cały sektor mundurowy, ratownictwo, rejestry państwowe i duże obszary w infrastrukturze krytycznej. Natomiast czekając na tę legislację, nie zasypiamy gruszek w popiele i aktywnie się przygotowujemy. To była nasza strategia od 2017 r., kiedy pojawiła się koncepcja, żeby państwo posiadało specjalnego operatora. Mamy już łączność światłowodową, satelitarną, cały obszar cyberbezpieczeństwa oraz własną technologię telekomunikacyjną. Dodajemy do tego łączność mobilną, chcemy zacząć od „lekkiego” modelu MVNO, a potem stopniowo go rozwijać.

Z projektu nowelizacji KSC wykreślono możliwość korzystania przez operatora SSB z częstotliwości radiowych o przeznaczeniu rządowym lub cywilno-rządowym. To będzie problem?

Najważniejsze jest dla nas otrzymanie bloku częstotliwości w paśmie 700 MHz, to będzie rdzeń mobilnej sieci strategicznej. Suplementem do tego powinien być bezpłatny dostęp do roamingu krajowego na sieciach innych operatorów komórkowych, jakie powstaną w wyniku aukcji pasma C (przeznaczonego na ogólnopolską sieć 5G – red.). Oczywiście korzystanie z innych sieci to byłyby wydarzenia wyjątkowe. Natomiast jest jasne, że będą momenty, gdy operator strategiczny będzie potrzebował potencjału pasma C. Na przykład kiedy mamy bardzo duże zagęszczenie ludzi na jednym terenie – w czasie imprez masowych, koncertów, wydarzeń sportowych itp.

Dlatego w prowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultacjach warunków aukcji pasma C Exatel postulował nałożenie na zwycięzców aukcji obowiązku podpisania umowy na nieodpłatny roaming krajowy dla operatora sieci strategicznej?

Tak. Nasza filozofia jest taka, aby utrzymywać koszty OSSB na możliwie najniższym poziomie, oczywiście zachowując wysoką jakość. Takie rozwiązanie hybrydowe uważamy za o wiele lepsze od budowy gigantycznej, w pełni samodzielnej sieci za miliardy złotych. Te same efekty można uzyskać dużo taniej, wykorzystując cudzą infrastrukturę, której w Polsce mamy pod dostatkiem.

Druga strona, ten wykorzystany właściciel infrastruktury, może mieć na to inny pogląd. Jemu nieodpłatne udostępnienie się nie opłaci.

No tak, ale jeżeli popatrzymy na model aukcji zaproponowany obecnie, to idzie on w takim kierunku, że cena nie odgrywa już kluczowej roli.

Pełna treść artykułu jest na łamach Dziennika Gazeta Prawna.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: