EY walczy po stronie Plusa, Play i T-Mobile o ograniczenie RLAH

Newsy
Opinie: 45

Firma konsultingowa EY przedstawiła dziś swój raport dotyczący wad wprowadzenia przez polskich operatorów zasady Roam Like At Home.

EY w przygotowanym przez siebie dokumencie twierdzi, że nowa zasada roamingowa przyniesie spadek przychodów dla operatorów z roamingu w UE, spadek zysku, wzrost kosztów hurtowych i spadek przychodów z podatku VAT dla budżetu. Podawane w raporcie kwoty strat są obliczone w oparciu o stawki rozliczeń z 2016 r. EY przyznaje, że nowe stawki MTR w ruchu hurtowym są obecnie dopiero negocjowane między poszczególnymi operatorami. EY twierdzi także, że Polacy są np. bardziej skłonni do celowych nadużyć i nadmiernego wykorzystywania usługi. Jedna z największych na świecie firm konsultingowych w swoim opracowaniu pisze wyłącznie o operatorach, którzy w jakiś sposób próbowali ograniczyć RLAH dla swoich klientów. EY często posiłkuje się także rynkiem brytyjskim, choć wiadomo przecież o rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

EY podaje, że najlepszym rozwiązaniem dla operatora może być m.in. wyłącznie usług roamingu, podwyżki cen, modyfikacja regulaminów oraz promowanie rozmów przez WiFi.

W Polsce przeciw "pełnemu" RLAH wypowiedziała się już minister cyfryzacji, Anna Streżyńska. Teraz trzej operatorzy, poprzez zamówiony raport, walczą o przychylność UKE.

Zapowiada się więc, że polski rząd i regulatorzy potwierdzą, że ograniczony, "polski" RLAH spełnia nowe normy dyrektywy unijnej. Raczej nie należy się spodziewać, że podobne zdanie będzie miała Komisja Europejska.

Plotki mówią o planie, w którym PIS wesprze operatorów, z jednoczesną stratą dla klientów końcowych korzystających z roamingu, bo główną inicjatywą w walce o RLAH wykazali się wcześniej posłowie PO. Także inne zdanie niż Komisja Europejska jest zgodne z obecnym trendem panującym w naszym rządzie.

Sieci PLAY i T-Mobile dziś potwierdziły nam, że przed 15 czerwca zaprezentują zmiany w swojej nowej ofercie roamingowej. Plus nadal nie zdradza swoich planów.

Część I prezentacji

Część II prezentacji

Prezentacja:

Pełna treść komunikatu prasowego EY

Od 15 czerwca 2017 roku ulegną zmianie warunki świadczenia usług roamingu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). „Ceny połączeń za granicą jak w domu” będą dużym wyzwaniem dla telekomów. Niektórzy operatorzy w Europie już ograniczają promocje, podnoszą opłaty czy nawet rezygnują z roamingu w wybranych taryfach wprowadzając do oferty abonament wyłącznie krajowy. Dla firm w Polsce przy braku działań, z uwagi na specyficzne uwarunkowania rynkowe, „darmowy” roaming może oznaczać dalszy spadek przychodów.

Tanio jak w domu

Idea Roam Like At Home (ang. ceny połączeń za granicą jak w domu) zaproponowana przez Komisję Europejską miała być drogą do tańszej i prostszej komunikacji w ramach europejskiego Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz tworzenia trwałych miejsc pracy w cyfrowej gospodarce.

Pierwsze rozporządzenia dotyczące regulacji roamingu pojawiły się już w czerwcu 2007 roku. Od tego momentu ceny połączeń na rynku detalicznym w Unii Europejskiej spadły aż o 92%. – Największe różnice widać w stawkach za transmisję danych. Jeszcze kilka lat temu niewyłączenie funkcji transmisji danych na wakacjach groziło kilkusetzłotowym czy nawet kilkutysięcznym rachunkiem na koniec miesiąca. Teraz coraz popularniejsze są taryfy, w których korzystanie z GPS czy oglądanie filmów zagranicą jest w cenie abonamentu. Dzięki temu między 2008 a 2015 rokiem wolumen transmisji danych wzrósł stukrotnie. Mimo jednak tak dynamicznego wzrostu ruchu, przychody telekomów regularnie spadają, gdyż spadek stawek był w tym okresie po prostu dramatyczny – tłumaczy Piotr Mieczkowski, ekspert telekomunikacyjny w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

W czasie, kiedy stopniały ceny połączeń w Unii Europejskiej dla klientów detalicznych, operatorów telekomunikacyjnych nadal obowiązują opłaty na rynku hurtowym, czyli rozliczenia między telekomami, co generuje znaczne koszty. W konsekwencji, przy braku działań ze strony operatora i regulatora jest on zmuszony do świadczenia usługi roamingu poniżej kosztów.

Negatywne czynniki

Na przychody operatorów telekomunikacyjnych z roamingu poza topniejącymi cenami połączeń wpływa szereg czynników. – Kraje, które mają znaczący udział obywateli przebywających na emigracji oraz te, które mają ujemny bilans turystyczny automatycznie mają większy ruch w ramach roamingu. Podobnie, jeśli w gospodarce występują sektory, które znacząco wykorzystują usługi w roamingu, np. branża transportowa. To, co jeszcze może przekładać się na obniżenie wpływów telekomów, to relatywnie niskie ceny usług telekomunikacyjnych, popularyzacja ofert nielimitowanych w bazie klienckiej, wysokie pakiety gigabajtów czy znaczący ruch z operatorami z krajów o wyższych stawkach opłaty hurtowej (MTR). Nie bez znaczenia jest także nastawienie obywateli, które może prowadzić do nadmiernego wykorzystania przewag cenowych lokalnych operatorów – wylicza Piotr Mieczkowski.

Co kraj to obyczaj

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, od 15 czerwca 2017 r. zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming i konsumenci będą mogli korzystać z krajowych stawek na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To ogromna zmiana dla operatorów, która nie pozostanie bez wpływu na ich kondycję finansową. Dlatego firmy telekomunikacyjne podejmują różne decyzje strategiczne, które przekładają się na klientów. – Rozpiętość zakresu tych działań jest ogromna. Niektóre telekomy zamierzają wyłączyć usługi roamingu w wybranych taryfach. Inne chcą się złożyć wnioski do lokalnych regulatorów celem odstąpienia od RLAH na 12 miesięcy, by ograniczyć straty. Część podwyższa ceny dla wszystkich użytkowników albo rezygnuje z wielu atrakcyjnych krajowych promocji. Wielu dużych operatorów dokonało również modyfikacji taryf i np. pobiera teraz dodatkową opłatę za przekroczenie transmisji w kraju. Są też operatorzy, którzy wprowadzili abonament wyłącznie krajowy co oznacza, iż telefon działa właściwie tylko w kraju macierzystym klienta. Coraz wyraźniejszy jest też trend przesuwania klientów w stronę połączeń w oparciu o aplikacje i technologię wi-fi. Szczególnie promują to operatorzy wirtualni, dla których roaming, będzie czystym kosztem z racji braku ruchu przychodzącego od klientów zagranicznych – mówi Piotr Mieczkowski.

Topniejące zyski operatorów

Według analityków rynkowych, nowa regulacja Roam Like At Home (RLAH) może oznaczać spadek EBITDA europejskich telekomów działających w EOG nawet do 7% i spadek przychodów z roamingu o 65%. Najbardziej stracą operatorzy wirtualni MNVO, ponieważ nie mają oni własnej infrastruktury i nie mogą zatem zbilansować strat generowanych przez ich klientów w roamingu przychodami uzyskanymi od klientów sieci zagranicznych, którzy logują się w Polsce. Z kolei w najmniejszym stopniu zmiany dotkną duże międzynarodowe firmy telekomunikacyjne. – Realne straty odczują operatorzy z krajów o dużym udziale roamingu w przychodach (np. Luksemburg) i ci działający w krajach o dużej liczbie negatywnych czynników (np. Polska) – tłumaczy Piotr Mieczkowski. – W powszechnej świadomości telekomy funkcjonują jako przedsiębiorstwa, które wykorzystują swoją pozycję rynkową, żeby maksymalizować zysk kosztem klientów. W praktyce, jeśli popatrzymy na wykresy giełdowe spółek telekomunikacyjnych to pokazują one, że okres mitycznych „żniw” przeszedł już dawno do historii. Wystarczy też porównać notowania giełdowe operatorów europejskich z amerykańskimi by zobaczyć, iż operatorzy w Europie radzą sobie gorzej m.in. z powodu większego zakresu regulacji i braku powszechnej zgody na konsolidację. Doskonale wiedzą o tym również właściciele, np. Regionalnych Sieci Szerokopasmowych (tzw. RSS), których finanse cierpią m.in. z uwagi na wysokie daniny publiczne związane z zajęciem pasa drogowego – dodaje.

Wszędzie dobrze, ale najlepiej… za granicą

Polacy spędzają dużo czasu za granicą. W 2015 roku na emigracji pozostawało 2,4 mln Polaków, z czego 80% przebywało za granicą dłużej niż 12 miesięcy. Chętnie też spędzamy urlop poza krajem. Dynamiczny rozwój sektora transportu międzykrajowego przekłada się na duże wykorzystanie usług w roamingu. Według szacunków, liczba aktywnych zawodowo kierowców pojazdów ciężarowych i pasażerskich wynosi 600-650 tys. osób, ponad 40% ich pracy przypadało na transport międzynarodowy. Polski rynek jest jednym z najtańszych w Europie. Średni przychód na klienta detalicznego dla usług telefonii komórkowej świadczonych w Polsce wyniósł zaledwie 6 euro i jest niższy o blisko 60% od średniego przychodu na klienta uzyskiwanego przez operatorów w EOG. - W bazie abonenckiej statystycznie 80% stanowią już tzw. oferty nielimitowane niegenerujące dodatkowych przychodów w związku z większym użyciem. Dosłownie w cenie zwykłej pizzy można dzisiaj zakupić abonament nielimitowany, co pokazuje skalę przeceny, jaka miała miejsce w sektorze telekomunikacyjnym na przestrzeni ostatniej dekady – wyjaśnia Piotr Mieczkowski.

Inne informacje dotyczące nowych ofert roamingowych:

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (45):

Komentuj

Komentarze / 45

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Antek pisze: 2017-06-05 16:39
    Nie jeżdżę zagranicę więc mam to gdzieś
    -4
  • Users Avatars Mini
    ikado1 pisze: 2017-06-05 16:56
    Uważam ,że takie postępowanie ministra polskiego rządu jest krokiem w kierunku mamy Unię Europejską w doopie. Jesteśmy zacofani i chcemy być zaściankiem Europy.
    0
  • Users Avatars Mini
    tes. pisze: 2017-06-05 17:14
    Roaming to dziwna sprawa...:)
    2
  • Users Avatars Mini
    Widz pisze: 2017-06-05 17:14
    Do Antek, ale ci co pojadą uszczuplą portfel operatora i przez to dostaniesz słabszą ofertę.
    2
  • Users Avatars Mini
    Olek pisze: 2017-06-05 17:16
    Niech 3 operatorów odda najpierw kasę która dostała w ciągu ostatnich lat z dofinansowania,a potem mogę dalej udawać pokrzywdzonych....
    8
  • Users Avatars Mini
    Paweł Nyczaj pisze: 2017-06-05 17:16
    Moim zdaniem jedynym wyjściem będzie wprowadzenie taniej taryfy lokalnej i odczuwalnie droższej taryfy ze swobodnym roamingiem. W taryfach lokalnych roaming powinien być do kupienia w formie pakietu np. 1 dzień, 7 dni, 14 dni, 30 dni dla abonentów podróżujących tylko od czasu do czasu. Innym sposobem ograniczenia strat byłoby nierejestrowanie polskich kart SIM osobom na stałe zamieszkałym za granicą. Chodzi o to, by do Polski nie przyjeżdżały pielgrzymki Niemców, Duńczyków, Szwedów czy nawet Słowaków zainteresowane najbliższym salonem sieci komórkowej, byle pracownik mniej więcej znał angielski lub niemiecki. Operatorzy z drogich krajów i tak nie maja problemu, bo np. Brytyjczyk (także rodowity) jeśli będzie świadomy różnicy cen i tak kupi polską kartę SIM. Rzecz w tym, żeby ta polska karta nie spodobała mu się w ojczyźnie, bo wtedy polscy operatorzy stracą i zechcą podnieść ceny lub drastycznie ograniczyć promocje wszystkim klientom
    3
  • Users Avatars Mini
    Paweł Nyczaj pisze: 2017-06-05 17:23
    Nie da się ukryć, że RLAH premiuje operatorów paneuropejskich, bo np. Orange czy T-Mobile i tak praktycznie nie traci, gdyż w wielu innych krajach też są sieci Orange czy T-Mobile. W gorszej sytuacji są operatorzy wirtualni, ale tez operatorzy infrastrukturalni np. Play czy Plus z krajów o niższych cenach, takich jak Polska nie mający swoich sieci w innych krajach. Tacy operatorzy będą musieli wprowadzić tanie taryfy tylko krajowe. Jednak to będzie ich koniec, bo każdy będzie wolał Orange czy T-Mobile, który nie będzie zmuszony do takich kroków, bo sporo ruchu będzie szła w zagranicznych sieciach tego samego właściciela, więc to ograniczy straty. Zreszta już dwa lata temu czytałem, że ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego w UE doprowadzi do konsolidacji rynku do kilku dużych międzynarodowych operatorów
    2
  • Users Avatars Mini
    muddy pisze: 2017-06-05 17:24
    A Ci EYksperci nie skomentowali OGROMNYCH różnic w słupkach HURT vs. DETAL?! Przez ostatnie lata usługi roamingowe były obłożone kilkusetprocentową albo nawet jeszcze wyższą marżą - i to było w porządku?! Niech się operatorzy DOGADUJĄ ze swoimi partnerami zagranicą co do stawek hurtowych - KE wprowadziła MAKSYMALNE stawki hurtowe, przecież rzeczywiste MOGĄ być niższe. Szlag mnie trafia jak słucham biadolenia operatorów... Dobrze że Orange przewróciło stoliczek, skończy się paranoja nienormalnie wysokich marż na tych połączeniach.
    8
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 17:37
    Biedne opy, chyba się rozpłaczę, zwłaszcza nad smutnym losem T-Mobile, mają własną infrastrukturę w CAŁEJ EU, biedni... jak oni sobie dadzą radę..., szczęśliwie istnieje KE (Komisja Europejska), a polski oddział T-Mobile jest częścią koncernu - znaczy, że o ile Play i Plus może się "jakoś upiec", będą się odwoływać do polskich sądów etc, Streżyńska chce im pomagać. O tyle KE już zapowiedziało T-Mobile - że im nie odpuści PL, jak by skakali (a nie będą, bo już pękli i powiedzieli że się dostosują), to Deutsche Telekom dostanie "parę baniek" € (do zapłacenia), szybko im przejdą fochy. Za to branie abo. w Play i Plus (które do dzisiaj uchylają się od przedstawienia dostosowanego cennika), a ceny mają powoli wzięte "z sufitu" to frajerstwo, a biorąc poprawkę na dzisiejsze 1,5 megabita Play w roamingu krajowym, to już nawet nie żart :-/
    3
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 17:42
    @ lukasz - twoja wypowiedź sugeruje że ktoś ucierpiał ?, klienci ?, NIE - inni operatorzy, to wiesz co ?, wspomniany przez ciebie "wuj" im na grób. Ma być TANO - dla ludzi, Plus i Play to nie zakłady pracy dające zatrudnienie dziesiątkom tysięcy ludzi, to pazerne opy., zbankrutują "wuj z nimi", i tak oferty T-Mobile a Orange w szczególności biją ich na głowę.
    2
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 17:59
    @ Paweł Nyczaj - "ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego w UE doprowadzi do konsolidacji rynku do kilku dużych międzynarodowych operatorów", to logiczny ciąg wydarzeń, tak jak Tesco czy Auchan, "zjadły" lokalne sklepy, tak duzi operatorzy zjedzą małych. Kupiłem w zeszłym tygodniu "LTE dla Domu" w Orange, dostałem 150 GB w "strefie domowej", 60 GB outdoor (cały kraj) i Huawei Mediapad M3 LTE kosztujący w x-kom 1.799 za 0 zł, miesięczne abo. to 79 zł (wraz z ceną raty za sprzęt), na dodatek dostałem rabat 50% na rachunek telefoniczny - z 70 na 35. Plus & Play za te pieniądze, proponują mi 50 GB i sprzęt na raty ( wartość rat w Plus, to co najmniej 100% jego wartości detalicznej, niekiedy 110 % - HTC U11 na przykład, Plus = 3500, x-kom = 3.250 ). Powtórzę co powiedziałem powyżej, może niecenzuralnie - ale dobrze oddając moje uczucia, nie jestem owcą na mię$o i w€łnę dla operatorów, albo się licytują, dają mi najlepsze i najtańsze usługi oraz sprzęt, albo niech giną i "wuj im na grób". BlackBerry i Nokia też kiedyś były, a dzisiaj ich nie ma..., płaczesz ?, ja wcale.
    1
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 18:13
    P.S. @ Paweł Nyczaj "Chodzi o to, by do Polski nie przyjeżdżały pielgrzymki Niemców, Duńczyków, Szwedów czy nawet Słowaków zainteresowane najbliższym salonem sieci komórkowej, byle pracownik mniej więcej znał angielski lub niemiecki.", chyba żartujesz - u nich też będą zmiany (których jeszcze nie znam). Przed zmianami w prepaidzie Lebara NL (mam taki w domu), można np. kupić 1000 minut na całą EU (drut czy mobile, bez znaczenia), za 20€ - w twojej taryfie, pre czy postpaid w PL, taka minuta kosztuje około 2 złotych i nie ma pakietów (bo się "nie da", czyli zapłacił byś za to 1800~2000 zł). Co oznacza jedno - skoro najtańsza sieć w NL (taki nasz Play - kiedyś), sprzedaje klientowi 1000 minut za 20€, czyli 0,02 € za minutę i jeszcze na tym zarabia, to ktoś tu z tymi rozliczeniami paneuropejskimi strasznie kłamie. https://www.lebara.nl/unlimited
    0
  • Users Avatars Mini
    Pablo pisze: 2017-06-05 18:52
    W Szwecji w niektórych najtańszych abonamentach roaming jest wyłączony. Chcesz mieć Roam Like At Home musisz zapłacić więcej. I piszę o abonamentach 99 sek.( 45pln) . Ja mam dwa i w tym tańszym roaming jest wyłączony.
    -1
  • Users Avatars Mini
    Jatotylko pisze: 2017-06-05 18:54
    PLAY kolejny raz obniżył prędkość internetu w roamingu krajowym do 1.5 Mbits nie ma po co bronić tego badziewia play i plus z najwolniejszym netem bo gdyby nie konkurencja to teraz lte działało by tylko w dużych miastach a ceny były by kosmiczne to jak wiecznie narzekający sklepikarz który siedzi w tej samej budzie od iluś lat i sprzedaje ten sam towar
    1
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 20:44
    @ Pablo - To mieszkasz w innej Szwecji niż Telia ma usługi, dziwne jak potop szwedzki... lol W tych taryfach (czyli we wszystkich) w których jest roaming, jest roaming https://www.telia.se/privat/telefoni/abonnemang-kontantkort?intcmp=mobil_komplett A potem kto ciekawy, niech wrzuci sobie do Tłumacza Google, link do szczegółów, https://www.telia.se/privat/aktuellt/surfasomhemma?intcmp=usp_roaming_europa, ustawi tłumaczenie ze szwedzkiego na angielski i poczyta... "Yes, all customers who have or have a private mobile subscription with us get Roaming Europe." ----- oraz ----- "For mobile subscriptions that today have free calls, sms and MMS in Sweden, free calls, text messages and MMSs from one EU / EEA country to Sweden now apply. Mobile-price mobile subscriptions apply to the same prices as in Sweden.". ----- Tak generalnie, to dałeś dudy trollu... :-)
    -2
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2017-06-05 22:06
    Won lobbyści opowiadający się za łamaniem prawa. Ludzie chcieli unii to unia daje prawo. Tak sami z siebie ci konsultingowcy zaczęli bronić operatorów? Polska to żenujący kraj w którym nie liczy sie prawo.
    3
  • Users Avatars Mini
    pabloki pisze: 2017-06-05 22:14
    Nie da sie tego słuchać. Gimnazjalista potrafi zrobić taką analizę.
    1
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-05 22:28
    @ pabloki - dokładnie jak kolega mówi, zresztą T-Mo i tak się nie uda, bo ich KE "dojedzie", pani Nathalie Vandystadt rzeczniczka KE ds. jednolitego rynku cyfrowego im to obiecała :-), 100% udziałów w T-Mo ma Deutsche Telekom - tz. oni EU nie uciekną ;-), a Plus i Play latają mi jak kilo kitu...
    -2
  • Users Avatars Mini
    Red pisze: 2017-06-05 22:38
    Trochę wcześnie się zorientowali że będą w plecy :) Z drugiej strony, jak ktoś liczył, że za 29 pln będzie miał no limit + 5GB w roamingu to sorry, ale trzeba być niezłym naiwniakiem.
    0
  • Users Avatars Mini
    Kristo pisze: 2017-06-05 23:06
    Red w NJU z rachunkiem jest właśnie tak jak piszesz, no limit i Internet w roamingu za 29 zł.
    -1
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 00:02
    @ Red - Kristo ma rację, co możesz łatwo potwierdzić na stronie nju, jak to ująłeś "...naiwniakiem" ?? ;D, bo dla mnie naiwniakami jest ta cała banda owiec, która dała się przekonać lobbystom i broni biednych operatorów...
    -2
  • Users Avatars Mini
    gość pisze: 2017-06-06 00:02
    A ja powiem tak. Pieprzyć pleja plusa i T-itanica. Niech plują krwią i dostosują się do reguł. Chcieli Europy? To mają. Nie rozumieją zasad? Nie stać ich? To albo płacić kary albo wypad!
    3
  • Users Avatars Mini
    gość pisze: 2017-06-06 00:37
    A firma EY to sobie może pieprzyć trzy po trzy. Opy i tak muszą się dostosować do rozporządzeń KE.
    2
  • Users Avatars Mini
    csk pisze: 2017-06-06 00:52
    @Teraz.j uszy odpadają jak się słucha takich wypocin. Pomyśl chwilę nad tym ile kosztuje rozwój technologii i utrzymanie sieci - i nie porównuj tego błagam do sieci handlowych. za takie ruchy jak Roam Like Home zapłaci każdy - Ty również - w postaci podwyżek cen. to, że teraz Orange sypie na lewo i prawo roamingiem wcale nie oznacza, że za kilka miesięcy nie będą albo zmieniali ludziom warunków umowy albo podnosili cen... Lebara w Holandii oferuje ci 1000 minut ? no i fajnie, ale to nie jest ROAMING tylko POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE. to troszkę co innego. u naszych operatorów połączenia międzynarodowe (nielimitowane) są zaszyte w ofertach za 50-60 pln, z paczką danych 4 krotnie większą niż w Holandii.
    0
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 01:32
    @ nie pisz pijany (lub za pieniądze, bo coś wnikliwie czytasz), Lebara w Holandii oferuje mi 1000 minut POŁĄCZEŃ MIĘDZYNARODOWYCH (znam różnicę) W PREPAID, a nie znam w PL operatora który ma połączenia międzynarodowe (1000 minut) w prepaid za 86 pln :-). Mam T3 w T-Mo, jakby cię to ciekawiło i jakoś ich w umowie też nie znalazłem 1.96 z VAT = pi@rdolisz głupoty za pieniądze http://www.t-mobile.pl/r/repo1/tm/documents/doc_00008/D_005_0012415.pdf. Wszystkie opy. w EU mają się dostosować, koniec tematu, T-Mo już pękło - bo musi, inaczej pani Nathalie Vandystadt rzeczniczka KE ds. jednolitego rynku cyfrowego, napisze grzecznie do Deutsche Telekom, uprzejmie poproszę X milionów € kary, ponieważ jesteście 100 % właścicielem polskiej spółki która się nie dostosowała. A Plus z ich cenami z sufitu i pakietami 2 GB przy taryfie za 50 zł, oraz telefonami za 110 % ceny, lata mi jak kilo kitu, Play również. Wiesz że co rok będzie gorzej (dla opów.), bo finalnie będzie 0/0. Tak, jasne "to, że teraz Orange sypie na lewo i prawo roamingiem wcale nie oznacza, że za kilka miesięcy nie będą albo zmieniali ludziom warunków umowy albo podnosili cen...", a KE przejdzie nad tym do porządku dziennego i powie ok. Dobrej mocy, jak pracujesz dla Play czy Plus to czekają cię ciężkie czasy :-).
    -2
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 02:08
    P.S. Zabawny jesteś to coś ci dopiszę, jak Play zaczął "wojnę 0.29" groszy http://gsmonline.pl/artykuly/play-fresh-na-karte-szczegoly-oferty, to opy W3 wyły że tak się nie da - po pół roku mieli wszyscy. Jak Play zaczął "wojnę no-limit" to opy W3 wyły że tak się nie da - po pół roku mieli wszyscy (poza T-Mo), a teraz Play z Plusem dostaną po dudzie, bo to T-Mo i Orange ma paneuropejską (6 razy juz spłaconą) strukturę, wiem to więc nie muszę cię słuchać "Pomyśl chwilę nad tym ile kosztuje rozwój technologii i utrzymanie sieci", bo wiem, byłem - częściowo tam (NL) mieszkam. Są od dawna, a skoro ja mam roaming w "strefie T-Mo" z no-limit rozmowami + 1 gb netu, to teraz będę miał w tych paru krajach więcej i 5 GB netu. A jak im nie pasuje - to przeprowadza się postępowanie likwidacyjne, spłaca zobowiązania, to co zostaje dzielą pomiędzy siebie udziałowcy, zwalniają zarząd - była firma nie ma firmy. Przyjdą tacy co im się opłaci - może po prostu rynek jest przeładowany i nie ma miejsca dla XYZ Mobile. Nie zrobią tego (likwidacja), wiesz dlaczego ?, BO TELEKOMY TO JEDNE Z NAJBARDZIEJ DOCHODOWYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ w EU. Koniec wykładu, na następne zajęcia proszę przyjść przygotowanym panie CSK
    -4
  • Users Avatars Mini
    LOL pisze: 2017-06-06 05:53
    Jestem chciwy, pazerny, niewyżyty i niemoralny. Dla pieniędzy gotowy jestem zrobić wszystko - nawet idiotę z siebie w oczach całego kraju.
    -5
  • Users Avatars Mini
    Bruno pisze: 2017-06-06 08:22
    A ile EY sobie zażyczył za ten raport ? Ile podpisał innych umów z tymi opami na "szkolenia" ? Najbardziej płacze Plus z niedoinwestowaną siecią, blokowaniem niespłaconych aparatów boguducha winnym ludziom ( którzy kupili je z drugiej, lub trzeciej ręki ) i płaczem Zygmunta że im rządowe numery uciekły do TM. Jakoś jak wprowadzali rejestrację prepaid-ów to żaden op się nie burzył i nie przedstawiał "opracowań" wtedy była cisza. Nawet teraz nie chcą przyznać się do strat po wprowadzeniu tej ustawy. Nie protestowali też , jak zwiększano uprawnienia służbom do stosowania podsłuchów bez nakazu. A tu nagle wielki płacz i biadolenie, bo się mniej zarobi. Po 15 czerwca jak sie nie dostosują , to salony Orange chyba będą musiały być otwarte 24h. To się nazywa RYNEK Panowie "specjaliści" od raportów na zamówienie. I pomimo tego że nie przepadam za ORANGE to przenoszę do nich numery firmowe, bo nie mam zamiaru się martwić, czy przy jednodniowym wyjeździe do Czech, lub Niemiec jak PLAY nie doliczy mi nagle opłat za przesył danych z kosmosu.
    2
  • Users Avatars Mini
    Pablo pisze: 2017-06-06 08:27
    Dlaczego troll
    0
  • Users Avatars Mini
    Grzegorz Szewczak pisze: 2017-06-06 08:29
    Od kilku lat było wiadomo jak to się skończy. Ceny w roamingu były mówiąc delikatnie niepoważne. Chyba opy myślały, że zmiany będą wprowadzane przez kilkanaście lat jak chociażby stopniowe podnoszenie u nas cen za fajki. Niestety czas minął. Kto ma sieć dyktuje warunki gry.
    1
  • Users Avatars Mini
    Pablo pisze: 2017-06-06 08:35
    @teraz.j. Mam abonament w Hallon i tam od 1 października będę miał roaming wyłączony w najtańszym abonamencie https://www.hallon.se/utlandspriser . Drugi abonament mam w sieci 3 i tutaj korzystam w EU jak w Szwecji. Druga sieć Comviq ograniczy roaming​ w najtańszym abonamencie również. I nie jestem trollem. Pozdrawiam
    4
  • Users Avatars Mini
    Zenon pisze: 2017-06-06 08:47
    PLAY rzeczywiście obniżył prędkość netu w roamingu krajowym z 3 Mbit/s do ledwo 1,5. Jakoś się tym nie "pochwalił" ( Może im tak doradzili "doradcy" z EY ) To co będzie za rok ? Zupełnie net wyłączą, jak fon mi sie przeloguje do innej sieci ? A po 15 czerwca nawymyślają pewno mnóstwo ograniczeń i limitów w roamingu EU. Chyba nadeszła pora na zmianę operatora.
    3
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 09:00
    @ Pablo - sorry Cię, być może - przewrażliwiony jestem, nalazło tu nagle "głosujących za opami", przypadkiem nagle - ludziom zaczęło leżeć na sercu dobro sieci gsm ;-), ot - dziwne rzeczy....
    0
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 09:04
    @ Bruno @ Grzegorz Szewczak - dokładnie tak, to się nazywa "RYNEK", jak sami , słusznie zauważyliście
    0
  • Users Avatars Mini
    Www pisze: 2017-06-06 09:14
    Ależ bronią kasy. Ale czas dymania się skończył i tyle panowie.
    -1
  • Users Avatars Mini
    ikado1 pisze: 2017-06-06 12:04
    Pani Streżyńska musi przestrzegać prawa a nie jątrzyć opy przeciw konsumentom i podpierać się lobbystami w rodzaju EY.
    1
  • Users Avatars Mini
    ikado1 pisze: 2017-06-06 12:04
    Pani Streżyńska musi przestrzegać prawa a nie jątrzyć opy przeciw konsumentom i podpierać się lobbystami w rodzaju EY.
    1
  • Users Avatars Mini
    csk pisze: 2017-06-06 12:28
    @Teraz.j nie zsikaj się w amoku w majtki. Nikt nic nie musi i przekonasz się o tym za kilka tygodni i cały się zaplujesz jak się okaże, że Play LUB Plus oszukają system lub wybłagają UKE aby coś było inaczej. Kolejny raz pokazujesz zerowy stan twojej wiedzy porównując wojnę cenową w PL (przez obniżenie cen w kraju) do regulacji roamingowej. W całej rozmowie o roamingu chodzi o KOSZTY, które poniosą operatorzy. Skąd się wezmą KOSZTY? a no stąd, że klient z Polski jak pojedize za granicę to będzie korzystał z infrastruktury innej sieci - i trzeba za to zapłacić - kto za to zapłaci? Operator Krajowy -> czyli na końcu klient. Wojna cenowa z playem polegała na obniżaniu MARŻY w kraju, ale nie powodowało ZWIĘKSZENIA KOSZTÓW. 6 krotnie spłaocna infrastruktura? człowieku o czym ty piszesz, przecież non stop na tej infrastrukturze sa robione zmiany, pojawią się nowe technologie, pojawiają się nowe BTSy zastanowiłes się ile kasy kosztuje rozwój takiej technologii? widziałeś ile kasy kosztowały licencje 3G, LTE, LTE+? zastanowiłeś się skąd "się weźmie" kasa na implementacje 5G? pewnie nie bo dla ciebie to to samo co sieci handlowe :)
    1
  • Users Avatars Mini
    Jatoteraz pisze: 2017-06-06 14:00
    Play Plus T-mobile nie chcą wprowadzić Roam Like At Home nic prostszego niech zmieniają zapisy w umowie że taryfy działają tylko w Polsce ale oczywiście tego nie zrobią bo większość ludzi wypowiedziała by im umowę lepiej oszukać system i kombinować z jakimiś firmami konsultingowymi żeby wmawiać ludziom że to jest za drogie i takie tam pierdoły. Ludzie te firmy robią robili i chcą nas dalej doić z kasy taka jest prawda.
    0
  • Users Avatars Mini
    Teraz.j pisze: 2017-06-06 16:37
    @csk - widzisz myszko droga (umysłem uboga), jak pisałem dzisiaj w nocy, T-mobile właśnie pękło, mam w T3 - no-limit EU, rozmowy + 4,1 GB. ----- Na sieci dla Januszów (którą to Plus był zawsze, a Play się stał), sik@m ciepłym moczem. 1,5 Mb/s netu ?? (Play), telefon (bez subsydiów) na raty za 110% ceny detalicznej (Plus), dla mnie mogą zniknąć jutro "wuj im na grób", skoro nie potrafią - ich czas minął. ----- Szanowna redakcji, jeśli (już) nie piszecie - to napiszcie (jak piszecie, to przepraszam). T-Mobile "tango down" :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    Reishen pisze: 2017-06-06 17:15
    Strona 13 - EY łże jak jamnik: https://web.archive.org/web/20170115141859/http://www.vodafone.co.uk/shop/bundles-and-sims/pay-as-you-go-plans/index.htm http://www.vodafone.co.uk/shop/bundles-and-sims/pay-as-you-go-plans/ Voda w UK ROZSZERZYŁA ofertę roamingową dla wszystkich pakietów minut+transfer w ofercie przedpłaconej (choć tak naprawdę jest to rolling contract a nie klasyczny prepaid). HTHY
    -1
  • Users Avatars Mini
    Atomek pisze: 2017-06-06 21:25
    @reishen W tym samym czasie skasowali lejek i teraz płacić 5 funtów za 250 MB. Poczytaj lepiej terms and conditions
    0
  • Users Avatars Mini
    korzystny pisze: 2017-06-07 10:09
    Cena za 1 GB transmisji w Polsce 1,20 zł, cha cha cha, niech mi taką znajdą. W popularnych prepaidach polskich operatorów jest 3,50 zł - 4,50 zł za 1 GB, ograniczenie czasowe na 30 dni. Jest nawet jeden który sprzedaje po 6 zł a jego przedstawiciel siedzi na tej konfie i rżnie gł..a. Artykuł jest zmanipulowany i pisany na zamówienie, widocznie na to to oni mają pieniądze.
    -1
  • Users Avatars Mini
    naucz się liczyć pisze: 2017-06-07 21:16
    @korzystny Weź ofertę na 40 GB za 40 pln i masz 1 pln czyli niższej niż oni nawet policzyli.
    0
  • Users Avatars Mini
    Calm7 pisze: 2017-06-15 20:35
    :-D
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: