Głośniki z asystentami są podatne na atak światłem

Newsy
Żródło: Niebezpiecznik.pl
Dodaj opinię
Opinie: 0
głośniki Google, Amazona (Alexa), Facebooka (Portal) oraz Apple (Siri) są narażone na ataki światłem (laserem).

Serwis Niebezpiecznik podał informację, że głośniki Google, Amazona (Alexa), Facebooka (Portal) oraz Apple (Siri) są narażone na ataki światłem (laserem).

Mikrofony służą do zmieniania sygnału akustycznego w sygnał elektryczny, ale nowoczesne mikrofony MEMS reagują nie tylko na drgania powietrza. Można je wzbudzić laserem.

Naukowiec z tokijskiej uczelni zauważył, że skierowanie na mikrofon MEMS wiązki lasera powoduje emitowanie przez ten mikrofon sygnału odpowiadającemu dźwiękowi określonej częstotliwości. Modulowanie wiązki lasera przekładało się na zmiany w sygnale emitowanym przez mikrofon.

Odkrycie można wykorzystać do ataku. Może być to atak wykonany zdalnie i niezauważalnie. Owszem, potrzebna jest łączność optyczna z celem oraz pewna wiedza na temat atakowanego urządzenia. Trzeba precyzyjnie nacelować laser na odpowiednie miejsce w urządzeniu. To może być poważna przeszkoda przy realnym ataku.

Naukowcom udało się dokonać ataków na różne asystenty głosowe  – Google, Amazona (Alexa), Facebooka (Portal) oraz Apple (Siri). Poniżej przykładowy atak, którego celem było wydanie komendy otwarcia drzwi garażowych.

Pełny opis ataku Light Commands w serwisie Niebezpiecznik jest tutaj:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: