Polski rząd: będzie ostrzeżenie lub polecenie o sprzęcie Huawei, dzisiejsza sprawa bez związku

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Money.pl
Dodaj opinię
Opinie: 0

Temat wykorzystania urządzeń Huawei w administracji publicznej lub do budowy sieci 5G jest w trakcie analizy – powiedział serwisowi money.pl Karol Okoński, wiceminister i pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Dokładna forma, czy tryb komunikatu - na ile będzie to ostrzeżenie, a na ile polecenie – podlega wciąż analizie. Nie chcemy działać pochopnie. Chcemy, by była to nasza autonomiczna decyzja. Sprawę analizujemy, absolutnie jej nie bagatelizujemy – zaznacza Okoński.

Wymieniamy się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Idealnie byłoby, by nasze podejście było spójne i skoordynowane – poinformował wiceminister.

W kontekście wykorzystania urządzeń Huawei w administracji publicznej lub przez operatorów do budowy sieci 5G, temat jest w trakcie analizy i dyskusji między poszczególnymi zaangażowanymi instytucjami: ABW, Ministerstwem Obrony Narodowej, SKW, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego – podkreśla wiceminister.

Oczywiście, sprawdzamy na ile sprzęt Huawei był zamawiany i jest wykorzystywany w administracji publicznej, firmach skarbu państwa, czy zwłaszcza tych należących do infrastruktury krytycznej. Kryterium jest szerokie, ale o szczegółach mówić nie mogę. Jednak mogę zapewnić, że takie kwerendy są robione, by ocenić skalę zjawiska. To również będzie jedna z przesłanek dalszego działania – zapewnia Karol Okoński.

Wydarzenia dzisiejszego poranka to zupełnie inny temat. Z tego co wiem, związany raczej ze szpiegostwem gospodarczym i niekoniecznie łączący się z urządzeniami Huawei – wyjaśnia wiceminister cyfryzacji.

Na bieżąco zbieram oczywiście informacje, by móc właściwie ocenić, czy są nowe okoliczności, które mogą spowodować konieczność przyśpieszenia naszych działań. Jak dotąd takich sygnałów od ABW nie dostałem. Zatrzymanie w Polsce traktowałbym więc jako osobny wątek – podkreśla wiceminister Okoński.

Pełny tekst z serwisu money.pl znajduje się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: