Huawei dostarcza 5G dla Deutsche Telekom - w Niemczech działa już 12 tys. anten

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Huawei dostarcza 5G dla Deutsche Telekom

Deutsche Telekom ogłosił dziś, że ma już w Niemczech uruchomionych 12 tys. anten 5G. W zasięgu nowej sieci Telekom 5G jest 16 mln mieszkańców Niemiec. Z 5G w połowie lipca będzie mogło skorzystać 50% populacji (40 mln osób). W zasięgu sieci jest obecnie ponad 1000 miast. Do końca roku Telekom uruchomi 40 tys. anten obsługujących 5G.

Dostawcami sprzętu do nowej sieci są dotychczasowi producenci: Huawei i Ericsson. Huawei przestał być natomiast dostawcą elementów sieci „core”. DT w komunikacie kolejny raz powtórzyło, że nie da się zmienić dostawcy dla istniejącej sieci 4G przy rozbudowie do sieci 5G. Oznacza to, że Huawei będzie nadal dostawcą dla elementów Radio Access Network (RAN). Nowe umowy są właśnie finalizowane. W przyszłości jest szansa na większe zróżnicowanie dostawców, bo DT wspiera inicjatywę Open RAN.

DT wykorzystuje obecnie 15 MHz w paśmie 2100 do usług LTE oraz 5G. 5 MHz z tego bloku to częstotliwości zabrane sieci 3G. DT zadecydowało, że sieci 3G zabierze kolejne 10 MHz i przeznaczy na nowe usługi. Operator zadecydował o przyspieszeniu tego przeniesienia. Deutsche Telekom będzie także używało kolejnych nowych częstotliwości dedykowanych 5G, ale dopiero od przyszłego roku. W miastach 5G DT pracuje na zakresie 3.6 GHz.

Także użytkownicy LTE będą mieli dostęp do wyższych prędkości dzięki technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) dystrybuującej spektrum dynamicznie pomiędzy 4G i 5G. Na terenach wiejskich prędkości wzrosły do nawet 225 Mbit/s. W miastach sieć osiąga maksymalnie 600-800 Mbit/s. W Berlinie i Kolonii, podczas korzystania z zakresu 3.6 GHz, prędkości przekraczają już 1 Gbit/s.

Według danych operatora, 2 mln klientów DT w Niemczech ma urządzenia, które pozwalają na korzystanie z 5G. Są to m.in. telefony Samsung z serii S20, OnePlus 8, OnePlus 8 Pro oraz Huawei P40 Pro. Te telefony otrzymują aktualnie specjalne aktualizacje oprogramowania, które pozwoli podłączyć się im do piątej generacji.

Deutsche Telekom przygotował też specjalną ofertę migracyjną dla osób, które zdecydują się na przejście do nowych taryf 5G. Otrzymają one od operatora 100 euro (cashback). Dodatkowo za 1 euro będzie można otrzymać smartfon z serii S20.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: