EMUI 5.1 - filozofia nowego interfejsu smartfonów Huawei

Akcje partnerskie
Opinie: 8
Opinie: 8

Akcja partnerska

Zaprojektowanie nowej wersji interfejsu użytkownika w smartfonie to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed producentem telefonów. To skomplikowany proces łączący prace graficzne, informatyczne, testowanie użyteczności (usability) i user experience (UX). Interfejs ma spełniać wymagania i podobać się klientom na całym świecie, a należy pamiętać, że smartfony Huawei są sprzedawane w 170 krajach. Ma być też spójny z designem kolejnych serii urządzeń wprowadzanych na rynek.

Według definicji, dobrze zaprojektowany interfejs to taki, w którym łatwo wykonujemy podstawowe zadania już przy pierwszym kontakcie z urządzeniem, szybko wykonujemy nawet bardziej skomplikowane zadania, gdy urządzenie już znamy, rzadko popełniamy błędy i odczuwamy satysfakcję korzystania z urządzenia lub usługi.

Historia autorskiego interfejsu Huawei EMUI (Emotion UI) rozpoczęła się w 2012 r. Wtedy to w smartfonach Huawei pojawiła się ta nakładka w swojej pierwszej wersji. Wersja 2.0 to rok 2013, wersja trzecia to rok 2014, a wersję 4.0 pokazano pod koniec 2015 r.

 

Huawei odświeżył swój projekt interfejsu EMUI wraz z wprowadzeniem na rynek nowej edycji serii biznesowych smartfonów Mate 9 pod koniec 2016 roku. Wówczas pokazano po raz pierwszy EMUI 5.0. Podczas tegorocznej, marcowej premiery modeli Huawei P10 i P10 Plus w Barcelonie, zaprezentowano jego jeszcze nowszą wersję, czyli EMUI 5.1.

 

Aktualnie z wersji EMUI 5 na całym świecie korzysta już ponad 12 milionów użytkowników smartfonów, a pamiętajmy, że nowa wersja została wprowadzona na rynek zaledwie 4 miesiące temu.

Filozofia nowego interfejsu została opisana przez trzy główne hasła: Clean, Living, Simplified.

Graficznie interfejs jest inspirowany kolorami wysp Morza Egejskiego. Czysty biały kolor sąsiaduje z pięknym niebieskim. Te barwy spotkamy na pięknej wyspie Santorini.

Efekty dynamiczne w EMUI są wzorowane na naturze, falach i świetle. Te efekty przypominające pływające meduzy są widoczne w interfejsie m.in. podczas ładowania baterii i w odtwarzaczu muzyki.

EMUI w piątej wersji to całkowicie nowy projekt graficzny, zwiększenie wydajności, postawienie na bezpieczeństwo danych użytkownika, a przede wszystkim wdrożenie rozwiązań, które po prostu mają ułatwić nam życie.

Jeszcze do niedawna użytkownicy smartfonów dosyć często narzekali na zbyt niską wydajność swoich urządzeń, na ich skomplikowanie oraz na zbyt dużo różnych powiadomień, które przeszkadzają im w codziennych zajęciach. Celem projektantów nowego EMUI było zaradzenie tym problemom. W EMUI 5 90% operacji można wykonać już w 3 krokach. Część usług jest już dostępna po jednym kliku.

W nowym systemie, po otrzymaniu powiadomienia, bezpośrednio w jego treści możemy odpowiedzieć na wiadomość. Nie trzeba już uruchamiać dedykowanej aplikacji. W nowym interfejsie szybciej usuniemy niepotrzebne już nam wiadomości ze skrzynki e-mail. Każdy rodzaj powiadomienia szybko zablokujemy na stałe po prostu klikając na nim i wybierając odpowiednią opcję. Gdy system wymaga od nas decyzji to opcje są wyświetlane wygodniej na dole ekranu, a nie w jego środku, tak jak było do tej pory. Te zabiegi przyspieszają i ułatwiają obsługę, jednocześnie zwiększając satysfakcję użytkownika.

Nowy interfejs to także większe możliwości personalizacji. Nowe tematy graficzne są naprawdę piękne, a fani tradycyjnego menu mogą wrócić do rozwiązania, w którym wszystkie aplikacji nie są wyświetlane bezpośrednio na głównych pulpitach tylko w tzw. app drawer.

EMUI 5 został także wyposażony w zaawansowane rozwiązania wykorzystujące Machine learning. W połączeniu z najnowszym Androidem Nougat, Huwei realizuje hasło Born fast, stays fast. Oznacza to, że smartfon nawet po 18 miesiącach od pierwszego uruchomienia nie straci ani trochę swojej wydajności. Telefon optymalnie alokuje zasoby procesora, procesora graficznego oraz pamięci, aby cały czas zapewniać maksymalną szybkość interfejsu i aplikacji. Aplikacje często używane będą uruchamiane szybciej od innych, z których korzystamy rzadziej.

Za zarządzanie energią w nowym systemie odpowiada rozwiązanie SmartPower 5.0. Poprawia on wydajność baterii o 7%, czyli to około 2-3h działania smartfona.

EMUI 5 to także rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa danych. Jest to szczególnie ważne dla użytkowników biznesowych. Rozwiązania SoC (system on chip) zapewniają ten sam poziom bezpieczeństwa co renomowane banki. W przestrzeni PrivateSpace chronione są wybrane przez nas dokumenty, zdjęcia, dane aplikacji.

Smartfony Huawei z nową platformą w czasie rzeczywistym analizują zagrożenia czyhające na użytkownika. EMUI 5 chroni nas przed wirusami, trojanami, phishingiem i atakami typu scam. Takie zagrożenia są blokowane automatycznie, a telefon informuje o nich użytkownika.

W najnowszej wersji EMUI 5.1 w galerii zdjęć i filmów pojawiła się nowa i bardzo przydatna usługa Highlight przygotowana we współpracy z firmą GoPro. Smartfon z EMUI 5.1 potrafi automatycznie przygotować dla nas klip z wybranych zdjęć i filmów, dołączyć do niego muzykę i drobne efekty graficzne.

EMUI 5 to zupełnie nowy design interfejsu użytkownika. Huawei analizując setki scenariuszy naszych zachowań poprawił niemal wszystkie elementy swojej platformy. System przyspieszył, obsługa funkcji została uproszczona, a projekt graficzny jest bardziej przejrzysty. Inspiracja naturą, Grecją dała bardzo dobry, spójny efekt. Huawei podczas projektowania systemu współpracował z takimi firmami jak Pantone Color Institute, czy GoPro. EMUI wyróżnia się na rynku, szczególnie gdy korzystamy z nowych rozwiązań na smartfonach z serii Mate 9 i P10.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  dario pisze: 2017-03-19 12:46
  No już sięnie moge doczekać dziesiąteczki. Jak tylko będę miał chwilę, to polecę do ME i sobie poobczajam
  0
 • Users Avatars Mini
  Bene pisze: 2017-03-20 10:18
  Szyfrowania pamięci telefonu dalej brak. Huawei o tym zapomniał. Interfejs jest bardzo dobrze zrobiony, ale. co z tego jak producent nie daje możliwości zabezpieczenia poza palcem i kodem. Asus nie boi się tej funkcji i w swojej nakładce w miejscu "zaszyfruj telefon" jest komunikat "zaszyfrowany" Huawei i Samsung problemu nie widzą ważne że chodzą bajery, a jak zgubisz telefon to się martw sam.
  2
 • Users Avatars Mini
  Vacyl pisze: 2017-04-19 12:25
  Zainstalowałem aktualizacja z emui 4.1 do 5.0. Nakładka jest brzydka, w wielu aplikacjach systemowych jest białe tło, które jest irytujące zwłaszcza wieczorem, no i te niebieskie kolory. Niektóre przyciski funkcji są o wiele mniejsze przez co utraciły na wygodzie użytkowania. Ponad to brzydki jest interfejs telefonu który za wszelką cenę usiłuje naśladować IPhona. Nakładka według mnie jest mniej przejrzysta, niewygodna i mało praktyczną, no i jest po prostu brzydka. Nie wiem po co.zmieniać coś co wygląda i funkcjonuje dobrze. Duży minus dla tej aktualizacji, której zresztą nie.da się cofnąć więc jestem już niestety skazany na to co jest. Radzę się dobrze zastanowić zanim popełnicie ten sam błąd. Huawei Nova Plus
  -1
 • Users Avatars Mini
  Lucky pisze: 2017-04-20 12:56
  Totalna porażka. Podczas pisania sms-ów potrafi się na chwilę zawiesić, ustawienia nie zapisują się (po pewnym czasie się same cofają/odznaczają) chciałem odpocząć od iOS a tu niespodzianka. Menadżer połączeń zerżnięty z iPhone. Do tego te małe przyciski funkcyjne i mało przejrzyste menu w ustawieniach. Dominujący biało niebieski kolor nakładki którego nie da się zmienić to paskudztwo, do tego razi w oczy. Rozwijany pasek opcji ma za małe ikonki. Powiadomienia są brzydkie i wyglądają prymitywnie na tym białym tle. Mocno nie dopracowana i nie przemyślana aktualizacja. Szkoda że Huawei nie daje możliwości powrotu do poprzedniej wersji bo 4.1 na Android 6 o wiele lepsza. Mam nadzieję że kolejne aktualizacje poprawią wygląd i funkcjonalność.
  -2
 • Users Avatars Mini
  Artur pisze: 2017-04-26 09:11
  Rewelacyjna zmiana! Wszystko działa tak jak powinno bez żadnych przycięć i do tego nakładka jest na prawdę bardzo ładne.
  -1
 • Users Avatars Mini
  erni pisze: 2017-07-03 14:43
  Po zainstalowaniu EMUI 5.0 na huawel P9 Lite w obszarze powiadomień pojawił się alert "Nie udalo się wysłać 3 wiadomości". Chciałbym się go pozbyć ale powiadomienie powraca po każdej operacji SMS (wysylanie, odczyt wiadomośći). Przed update nie miałem takiego powiadomienia a odkąd mam nową wersję EMUI nie odebrałem i nie próbowałem wysłać SMSa dlatego sądzę że to błąd nakładki. Bardzo irytujący bład.
  0
 • Users Avatars Mini
  manio pisze: 2017-07-12 00:20
  Jednym słowem totalna kicha ta nakładka 5.0, szkoda więcej pisać
  -1
 • Users Avatars Mini
  Jerzyk972 pisze: 2017-10-13 21:44
  Mi aktualizacja załatwiła telefon. Podał komunikat, że coś poszło nie tak. Restart urządzenia zakończył się na niebieskim ekranie honor powered by android. Niestety próby uruchomienia go ciągle kończą się na tym samym ekranie. Nawet jeśli przechodzi się przez niebieski ekran to i tak telefon do niego wraca.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: