Trwa inwentaryzacja infrastruktury Huawei w Polsce - nie ma to związku ze smartfonami

Newsy
Żródło: PAP
Dodaj opinię
Opinie: 0

Prowadzona jest swego rodzaju inwentaryzacja wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce. W pierwszej kolejności przyglądamy się infrastrukturze telekomunikacyjnej. Szczególnie w kontekście planów dotyczących sieci 5G, która będzie też korzystać z dotychczasowej infrastruktury – powiedział agencji PAP Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa i wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji Karol Okoński.

Jak dodał, w pierwszej kolejności chodzi o urządzenia transmisyjne, które są wykorzystywane do transmisji danych i głosu w sieci. Analizy te dotyczą również specjalnej rządowej sieci CATEL.

Nie mówimy, przynajmniej na tym etapie, o ingerowaniu w rynek smartfonów czy innych urządzeń końcowych – zaznaczył Karol Okoński.

Precyzyjny sposób potraktowania tej sprawy to element, który sprawia, że potrzebujemy paru tygodni, może nawet miesięcy, by podjąć właściwą decyzją. (…) W pierwszej kolejności na pewno będziemy się starać zaadresować wszystkie nowe zakupy i nowe przetargi – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Pytany o sprawę podniesienia kosztów budowy sieci 5G, gdyby firma Huawei została wykluczona z jej realizacji w Polsce, Karol Okoński odparł, że „przy naszych decyzjach będziemy musieli wziąć pod uwagę i aspekt finansowy, i aspekt związany z kalendarzem, i tempem budowy sieci 5G, natomiast moim zadaniem – jako pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa – jest przede wszystkim upewnić się, że te rozwiązania będą bezpieczne z punktu widzenia państwa i będziemy mieli pełną kontrolę nad tą infrastrukturą”.

Wpływ na moment i zakres decyzji dotyczącej Huawei, będą miały także konsultacje z państwami NATO i UE.

Opinie:

Rekomendowane: