Huawei: mamy subsydia od rządu, ale to promile naszych przychodów, a kredyty są komercyjne

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Huawei tłumaczy w specjalnym oświadczeniu z jakich źródeł finansuje swoją działalność. Chińska firma odpiera tym samym zarzuty o otrzymywanie znaczonych subsydiów od chińskich władz.

Huawei twierdzi, że koszty kredytów, które otrzymuje są na rynkowym poziomie. Koncern przyznaje, że otrzymuje dotacje od rządu, ale ich kwoty są niewielkie w stosunku do przychodów spółki.

Oto treść tego oświadczenia:

Kapitał obrotowy Huawei pochodzi w 90 proc. z własnej działalności gospodarczej firmy – reszta z zewnętrznego finansowania. W ostatnich latach, 70 proc. tego zewnętrznego finansowania pochodziło od zagranicznych instytucji finansowych. Zewnętrzne finansowanie Huawei jest zgodne ze wszystkimi zasadami rynkowymi, a nasz koszt długu jest zgodny ze standardami rynkowymi.

Każda firma technologiczna działająca w Chinach, w tym firmy zagraniczne, mają prawo ubiegać się o dotacje od chińskiego rządu, o ile spełniają określone warunki. Te dotacje są głównie wykorzystywane do wspierania programów badawczych. Huawei ubiega się o nie, tak jak każda inna firma. Zachodnie rządy także często oferują dotacje na wsparcie badań i rozwoju technologicznego. Dzięki uczestnictwu w programach Unii Europejskiej, Huawei, podobnie jak wiele europejskich dostawców oraz instytucji badawczych, otrzymał dotacje na badania i rozwój.

W ciągu ostatnich dziecięciu lat, całkowite dotacje, jakie Huawei otrzymał na wsparcie badań i rozwoju technologicznego od rządów – zarówno w Chinach, jak i w innych krajach – stanowiło mniej niż 3 promile przychodów firmy. W 2018 roku wyniosły one tylko 2 promile.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: