iOS 18 - nie będzie AI po polsku, nie będzie Siri po polsku, ale będzie wsparcie dla RCS

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
iOS 18 - nie będzie AI po polsku, nie będzie Siri po polsku, ale będzie wsparcie dla RCS

Apple zapowiedział dziś system iOS 18.

Największą nowością tej wersji systemu będzie nowa wersja Siri oraz Apple Intelligence, osobisty system sztucznej inteligencji. Nowa Siri i nowe usługi AI nie będą działać w języku polskim.

Siri oraz narzędzia wykorzystywane do pisania (automatycznej edycji tekstu) będą korzystać z technologii ChatGPT. To oznacza, że własne rozwiązania AI Apple na razie nie są gotowe.

Ważną nowością jest to, że aplikacja Wiadomości w iOS 18 będzie obsługiwała w końcu technologię RCS, która jest standardem wiadomości dla urządzeń z systemem Android.

W porównaniu z wiadomościami SMS i MMS pozwala ona przesyłać komunikaty bogatsze w multimedia, a także zwiększa niezawodność komunikacji grupowej.

System iOS 18 w wersji beta dla deweloperów jest dostępny od dziś dla członków programu Apple Developer Program, a publiczna wersja beta zostanie w przyszłym miesiącu udostępniona w ramach programu Apple Beta Software Program. iOS 18 zostanie udostępniony jesienią jako bezpłatna aktualizacja oprogramowania dla iPhone’a Xs i nowszych modeli.

System Apple Intelligence w wersji beta pojawi się tej jesieni jako część systemów iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia na iPhonie 15 Pro, iPhonie 15 Pro Max oraz urządzeniach iPad i Mac z czipem M1 lub nowszym z językiem urządzenia i funkcji Siri ustawionym jako angielski (USA).

Inne zmiany w iOS 18

Nowe sposoby konfigurowania ekranu początkowego, ekranu blokady i Centrum sterowania. Ekran początkowy można dodatkowo spersonalizować poprzez układanie aplikacji i widżetów w każdym wolnym obszarze ekranu.

Aplikacja iMessage otrzyma nowe efekty tekstowe, które urozmaicają konwersacje poprzez upiększanie liter, wyrazów, zdań lub emoji za pomocą dynamicznych animacji. Dzięki formatowaniu – na przykład pogrubieniu, podkreśleniu, kursywie czy przekreśleniu – łatwiej nadać wiadomości odpowiedni ton. Reakcje Tapback mogą obejmować różne emoji i naklejki, a zredagowana wiadomość może zostać wysłana o wybranej porze.

System iOS 18 pozwoli korzystać z aplikacji Wiadomości przez łącze satelitarne, gdy sieć komórkowa lub Wi‑Fi nie jest dostępna. Rozwiązanie to bazuje na tej samej przełomowej technologii co dotychczasowe funkcje satelitarne iPhone’a. Wiadomości w trybie satelitarnym automatycznie sugerują użytkownikom nawiązanie połączenia z najbliższym satelitą bezpośrednio z poziomu aplikacji Wiadomości, aby mogli wysyłać i odbierać komunikaty tekstowe, emoji i reakcje Tapback przez iMessage i SMS. Dzięki Dynamic Island użytkownicy zawsze wiedzą, kiedy korzystają z łącza satelitarnego. Ponieważ aplikację iMessage stworzono z myślą o ochronie prywatności użytkowników, komunikaty przesyłane satelitarnie za jej pośrednictwem są w pełni szyfrowane.

W Poczcie pojawią się nowe sposoby zarządzania skrzynką odbiorczą i bycia na bieżąco. Wbudowana kategoryzacja porządkuje i sortuje przychodzące wiadomości e‑mail na następujące grupy: Primary (prywatne i pilne wiadomości e‑mail), Transactions (potwierdzenia zapłaty), Updates (wiadomości i powiadomienia z serwisów społecznościowych) oraz Promotions (wiadomości reklamowe i zniżki). Poczta zawiera też nowy widok‑streszczenie, który łączy wszystkie ważne wiadomości e‑mail o charakterze biznesowym. Pozwala szybko sprawdzić aktualnie najważniejsze informacje.

Użytkownicy mogą teraz zablokować aplikację, a żeby zyskać dodatkową ochronę prywatności – ukryć ją poprzez przeniesienie do zablokowanego i niewidocznego folderu z aplikacjami. Po zablokowaniu lub ukryciu aplikacji treści takie jak wiadomości czy e‑maile z danej aplikacji nie dają się wyszukać ani nie są uwzględniane w powiadomieniach czy innych obszarach systemu. Ponadto ukrytych aplikacji nie widać na ekranie początkowym.

Dzięki zupełnie nowym, funkcjonującym w obrębie całego systemu Narzędziom pisania wbudowanym w iOS 18 użytkownicy będą mogli redagować, poprawiać i streszczać własny tekst niemal wszędzie, m.in. w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm.

Apple Intelligence pozwoli stworzyć w Image Playground zabawne obrazy w jednym z trzech stylów do wyboru: Animation (animacja), Illustration (ilustracja) lub Sketch (szkic).

Nowe narzędzie Clean Up potrafi rozpoznać i usunąć rozpraszające obiekty z tła zdjęcia, nie zmieniając przy tym wyglądu sfotografowanego obiektu.

Będzie można pisać do Siri i w razie potrzeby swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi.

Siri będzie wykorzystywała także Private Cloud Compute (przetwarzania w chmurze prywatnej). Kiedy zapytania przekierowywane są do Private Cloud Compute, dane nie zostają zapisane na serwerze ani udostępnione firmie Apple i są wykorzystywane jedynie do realizacji poleceń użytkownika. Zapewne ta informacja nie jest prawdziwa, bo Apple gromadzi na swoich serwerach chmurowych nawet stare, usunięte dawno zdjęcia użytkowników iPhonów.

Funkcja Tap to Cash pozwoli (nie w Polsce) użytkownikom wysyłać i odbierać środki Apple Cash poprzez zbliżenie do siebie dwóch telefonów iPhone.

Dzięki funkcji Siri Interactions użytkownicy AirPods Pro (2. generacji) będą mogli odpowiadać na komunikaty Siri poprzez delikatne skinięcie głową na tak lub potrząśnięcie na nie.

Dzięki Math Notes formuły i równania wpisywane w aplikacji Notatki będą rozwiązywane automatycznie już na etapie ich wprowadzania.

W aplikacji Dom pojawia się opcja zapewnienia dostępu gościnnego. Pozwala to m.in. łatwo przyznawać gościom uprawnienia do sterowania wybranymi akcesoriami inteligentnego domu czy ustawiać harmonogramy, zgodnie z którymi goście będą mieć dostęp do domu użytkownika.

Funkcja bezdotykowego otwierania drzwi do domu wykorzysta technologię ultraszerokopasmową, co pozwala użytkownikom błyskawicznie odblokowywać obsługiwane zamki, gdy tylko znajdą się w odległości ok. 1,8 m od drzwi. Bez wyjmowania kluczy z kieszeni czy torebki.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: