Kolejne unijne 180 milionów na zakup sprzętu dla polskich nauczycieli i uczniów

Newsy
Opinie: 0
"Zdalna szkoła+" - kolejne 180 milionów na zakup sprzętu dla uczniów.

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że dokłada kolejne 180 mln zł dla samorządów na wsparcie uczniów i nauczycieli, którzy mają problem z dostępem do sprzętu do zdalnej edukacji. Wcześniej na ten cel przeznaczono 187 mln zł.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

15.05 rozpocznie się nabór wniosków w programie Zdalna szkoła+. Tym razem samorządy będą mogły liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych (w programie „Zdalna szkoła” kwoty dofinansowania wynosiły 35-100 tysięcy złotych). To, jaka kwota trafi na ich konto zależy od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia.

Tym razem o dofinansowanie będą mogły się starać tylko gminy, bo to one odpowiadają za wsparcie rodzin. W programie „Zdalna szkoła” mogły wziąć udział także powiaty.

Złożenie wniosku o dofinansowanie będzie gwarancją wypłaty. Z zakupem sprzętu nie trzeba będzie czekać na podpisanie umowy i przelew. Będziemy finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r.

Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi - będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

Tym razem do rozdysponowania mamy 180 milionów złotych, czyli równowartość 51 tysięcy laptopów lub 120 tysięcy tabletów. Nie będziemy gminom nic narzucać, w tym parametrów sprzętu. Za uzyskane dofinansowanie będą mogły kupić nie tylko sprzęt, ale też oprogramowanie, ubezpieczenie, a jeśli będzie taka potrzeba – także mobilny dostęp do internetu lub np. akcesoria.

Możliwe jest również sfinansowanie potrzebnego oprogramowania, ubezpieczenia sprzętu, mobilnego dostępu do internetu lub innych uzasadnionych wydatków (np. akcesoria).

Centrum Projektów Polska Cyfrowa 15 maja uruchomi nabór wniosków.

W ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98%). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

  • Liczba wspartych szkół: 12 851
  • Liczba wspartych nauczycieli: 31 387 (dane z 2019 r.: 587 936 – to liczba wszystkich nauczycieli, także przedszkolnych).
  • Liczba wspartych uczniów: 205 715

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: