Słaby zasięg sieci komórkowej to problem, z którym każdy miał kiedyś do czynienia. Częściej dotyczy już teraz terenów podmiejskich, gospodarstw i działek niż aglomeracji. Może się zdarzyć, że zasięg przed domem jest, ale sygnał jest na tyle słaby, że wewnątrz jakość połączeń jest niezadowalająca. W dużych miastach problem ten problem występuje coraz rzadziej, ale też może się zdarzać. Inny scenariusz to zmiana operatora lub też sprawdzenie, czy jesteśmy już w zasięgu 5G. Pierwsze co można zrobić we wszystkich tych sytuacjach, to sprawdzić mapę zasięgu sieci oraz lokalizacji stacji bazowych. Poniżej zebraliśmy dla Was w jednym miejscu wszystkie pomocne mapy i serwisy, które mogą się do tego celu przydać. Warto też kupić testowo kartę prepaid wybranego przez nas operatora i sprawdzić działanie sieci na własnym sprzęcie. Można się do tego posłużyć także specjalnymi aplikacjami do testowania prędkości mobilnego internetu.
Każdy z operatorów ma własną mapę oferowanych usług. Jest to punkt wyjścia do określenia czy w okolicy, która nas interesuje nie ma dziury w zasięgu. Nie zawsze jednak dowiemy się z takiej mapy jak dobry jest zasięg. Funkcjonalność map też się różni pomiędzy operatorami.
Mapa zasięgu Plusa jest jedną z najbardziej praktycznych. Możemy na niej sprawdzić
Dla każdej z kategorii operator rozróżnia zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zastosowanie różnych kolorów pozwala odczytać do 4 różnych rodzajów zasięgu jednocześnie. Mapę można powiększyć do widoku pełnoekranowego, jak i wyszukać miejsce po adresie.
Mapa zasięgu Play jest od razu w widoku pełnoekranowym, ale zintegrowana ze stroną i nie można jej powiększać kółkiem myszy. Play także rozróżnia dobry zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków dla każdej z kategorii:
Na mapie widoczne są tylko dwa odcienie i można podejrzeć tylko jedną kategorię jednocześnie.
Mapa zasięgu Orange niestety nie oferuje trybu pełnoekranowego, ani nie ma podziału na zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Można ją za to powiększać kółkiem myszy. Oferuje 4 główne kategorie (można też podejrzeć internet domowy i światłowód) i jako jedyna pokazuje agregację 2, 3 i 4 pasm LTE:
Mapa zasięgu T-Mobile jest niestety najmniej czytelna. Co prawda oferuje tryb pełnoekranowy oraz możliwość łączenia wszystkich kategorii, ale mają one nieznacznie różniące się od siebie odcienie koloru magenta. W efekcie nałożenie więcej niż dwóch kategorii jest całkowicie nieczytelne. Nie ma też podziału na zasięg wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dostępne kategorie to:
Mapa zasięgu Vectra prezentująca zasięg PLAY oferuje cztery kategorie, które można ze sobą łączyć, choć przy więcej niż dwóch mapa staje się mniej czytelna:
W momencie przygotowywania tego artykułu w kategorii „LTE (zasięg technologii LTE wewnątrz budynków)” nic nie wyświetla się na mapie, żadna dodatkowa warstwa. Jest to błąd, który powinien zostać w przyszłości usunięty przez operatora.
Gdy potrzebujemy więcej szczegółowych informacji najlepiej sięgnąć po mapy stacji bazowych i mapy prędkości pobierania. W przypadku firm specjalizujących się w testowaniu prędkości internetu nie mamy szansy na uzyskanie informacji obejmującej pokryciem każdy obszar mapy, ale możemy lepiej zorientować się z jaką jakością i szybkością internetu możemy mieć do czynienia.
Mapa zasięgu sieci i prędkości pobierania nperf oferuje informacje dla wielu obszarów, w tym dla Polski. Możemy wybrać jednego z czterech operatorów, a następnie wybrać opcję wyświetlania zasięgu sieci lub prędkości pobierania. Ponieważ firma bazuje na pomiarach użytkowników, wyniki najczęściej układają się wśród dróg, w miastach i konkretnych punktach w których dokonywane były pomiary. Jest więc duża szansa, że w pozostałych obszarach możemy nie trafić na żadne dane. Myślę, że jednak warto spróbować zasięgnąć i tego źródła informacji. Na mapie jest legenda uwzględniająca: brak zasięgu, 2G, 3G, 4G, 4G+ i 5G, a także skala określająca prędkość pobierania.
Samodzielny test prędkości można wykonać na stronie WWW Nperf. Dostępne są też aplikacje na Android, iOS oraz na Windows.
Speedtest.net nie oferuje informacji o zasięgu czy prędkości pobierania w postaci mapy. Jedyną mapę jaką znajdziemy w serwisie jest lokalizacja stacji bazowych 5G. Wyszukamy tutaj informacje do jakiego operatora BTS należy. Dzięki prostocie mapa jest czytelna i łatwo sprawdzić gdzie takie stacje bazowe się znajdują.
Znacznie więcej informacji o stacjach bazowych znajdziemy w serwisie Btsearch. To szczególnie przydatna strona, aby sprawdzić jaka stacja bazowa jest najbliższa naszej lokalizacji, do jakiego operatora należy, jakie częstotliwości obsługuje i w jakich technologiach pracuje. Pozwoli to na kupienie routera z zewnętrzną anteną, a następnie skierowanie jej bezpośrednio w kierunku najbliższego BTS.
Btsearch pozwala wybrać czy chcemy korzystać z własnej bazy danych serwisu czy z bazy danych UKE. Można też wyświetlić jedynie stacje bazowe pracujące w określonych częstotliwościach, obsługujące określone technologie, lub należące do określonego operatora.
Btsearch najlepiej działa na największym powiększeniu mapy, gdy szukamy stacji bazowych w bezpośrednim sąsiedztwie danej lokalizacji. Słabo sprawdza się, gdy chcemy ocenić rozkład BTS na większym obszarze.
Najbardziej szczegółowe informacje dostarcza strona rządowa Mapa pola elektromagnetycznego pod adresem https://si2pem.gov.pl. Wyszczególnia wszystkie stacje bazowe operatorów jak również nadajniki DVB-T. Oprócz stacji bazowych zawiera także tysiące pomiarów promieniowania PEM w okolicach każdej stacji bazowej i nie tylko.
Tutaj także możemy sprawdzić do jakiego operatora należy stacja bazowa, a także jej technologie i pasma, daty rozpoczęcia użytkowania i daty wygaśnięcia pozwoleń. Łatwo więc sprawdzić od kiedy stacja bazowa funkcjonuje i czy coś się w ostatnim czasie zmieniło.
Na stronie znajdziemy także rozbudowaną instrukcję obsługi oraz objaśnienie czym jest PEM.