KGT już w lipcu

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 9

Jeszcze w lipcu ma dojść do zarejestrowania spółki holdingowej, która być może przyjmie nazwę Krajowa Grupa Telekomunikacyjna (KGT). W pierwszej kolejności zajmie się ona konsolidacją aktywów telekomunikacyjnych, w których udziały ma Skarb Państwa.

- Pomysł konsolidacji jest na ostatnim etapie opracowywania. Prowadzimy zaawansowane, robocze spotkania z zainteresowanymi stronami. W najbliższym czasie KGT zajmie się też Rada Ministrów. Jeśli uzyskamy akceptację, przystąpimy do konkretnych działań - deklaruje Krzysztof Heller, wiceminister infrastruktury.

Wiceminister przyznaje, że utworzenie grupy jest skomplikowane.

- Jest stosunkowo prosto stworzyć schemat takiej grupy, ale między nim a rzeczywistym połączeniem jest potwornie duża różnica. Chodzi o kwestie prawne, formalne i finansowe. Już dziś wiemy jednak, że docelowo w grupie musi funkcjonować zarówno sieć szkieletowa, przez którą będzie można świadczyć usługi specjalistyczne, jak też sieć dostępowa. Oczywiście jeśli nie uda się pozyskać operatorów, KGT zajmie się świadczeniem usług specjalistycznych - wyjaśnia wiceminister.

Obecnie Tel-Energo prowadzi rozmowy ze swoim akcjonariuszem, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, na temat wniesienia do spółki sieci szkieletowej. Ostatecznych rozstrzygnięć można spodziewać się jesienią. Nadal nie ma np. wyceny aktywów, która jest niezbędna w przypadku aportu.

Równolegle resort infrastruktury negocjuje także z niezależnymi operatorami.

- Oczywiście nie ma mowy o żadnym przymusie. Operatorzy sami muszą podjąć decyzję, czy wziąć udział w KGT. Sytuację komplikuje zmieniająca się struktura właścicielska w lwiej części niezależnych operatorów - tłumaczy Krzysztof Heller.

Kolejne problemy wiążą się z finansowaniem przedsięwzięcia.

- Trwa proces oddłużania operatorów. Dodatkowo tworzymy ustawę, która rozwiąże problem opłat koncesyjnych. Tak przygotowane spółki będą miały znacznie lepsze możliwości finansowe niż obecnie - twierdzi wiceminister.

Jego zdaniem, nie da się też uniknąć pozyskania dla KGT dodatkowych, zewnętrznych inwestorów. Wcześniej mówiono zarówno o partnerach branżowych, jak i finansowych. Często wymieniano BRE Bank, który prowadząc działalność inwestycyjną posiada udziały np. w Szeptelu, a niebawem pewnie też w El-Necie.

Opinie:

Opinie archiwalne (9):

Komentuj

Komentarze / 9

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  _CISCO_ pisze: 2002-07-03 14:09
  Sporo ostatnio się robi firm z branży telekomunikacyjnej -- co z tego wyniknie tego nie wie nikt :P
  0
 • Users Avatars Mini
  PZ pisze: 2002-07-03 14:52
  TKM - stołki - cegiełki wyborcze - alianse biznesowo/rządowe - korupcja, czyli banany i republika( nie ta czarno-biała) - A TO POLSKA WŁAŚNIE !!!! Pozdrawiam ;-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-07-03 15:03
  Tepse powoli przejmuje juz na własność FT,a po ostatnim newsie,to calkiem moze te stołki zablokować,a żyć z czegos trzeba,więc nowy moloch,gdzie bedzie mozna topić podatki obywateli patrz: z finansowaniem przedsięwzięcia. Trwa proces oddłużania operatorów.i ciepłe posadki jak znalazl.:P
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-07-03 15:26
  Oczywiscie, ze polaczenie kilku wielkich spolek w jedno wielkie konsorcjum, zawsze jest trudne! Przeciez kazdy ma cos do powiedzenia i tak odrazu nie pojdzie na ugody!
  0
 • Users Avatars Mini
  Jack pisze: 2002-07-03 15:38
  Chyba p. Heller zauważył, że stworzenie KGT nie będzie takie proste. Jedynie Tel-Energo jest za tym pomysłem, pozostali operatorzy jakby wyczekują co z tego może dla nich wyniknąć korzytnego. Pewnie wszystko zakończy się tym, iż Tel-Energo zmieni nazwę na KGT.
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-07-03 19:02
  jestem strasznie ciekaw co z tego wyjdzie
  0
 • Users Avatars Mini
  cichy2301 pisze: 2002-07-04 00:04
  No faktycznie ciekawe co z tego wyjdzie. Kto wie, może uda im się w końcu stworzyć prawdziwą konkurencję dla TPSA? Wtedy wszyscy by na tym skorzystali, a zwłaszcza my - zwykli urzytkownicy. Poczekamy, zobaczymy.
  0
 • Users Avatars Mini
  hansen pisze: 2002-07-04 01:32
  trzeba poszukac nowych posad dla tych kolesi, których francuzi wywala z tpsa jak bedą juz tam mieli decydujący głos
  0
 • Users Avatars Mini
  Albi pisze: 2002-07-04 03:42
  cichy2301: zgadzam sie. Chociaz pewnie to my zwykli abonenci zyskamy na tym najmniej. Ale moze nie bedzie tak zle i cos sie na tym naszym rynku telekomunikacyjnym zacznie dziac...
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: