Komisja Europejska chce zmniejszenia asymetrii MTR PLAY

Newsy
Żródło: Komisja Europejska
Opinie: 10

W przesłanym 27.11 do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) piśmie Komisja Europejska wystąpiła o to, by nie przedłużać niepotrzebnie stosowania asymetrycznych stawek za zakończenie połączenia, na które zezwolono operatorowi P4. Obecnie firma ta nalicza pozostałym operatorom stawki, które są około dwa i pół razy wyższe niż pobierane przez jej konkurentów. Komisja wzywa UKE do dostosowania metodyki ustalania cen do zalecenia Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 r. (IP/09/710) oraz do szybkiego obniżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia z siecią komórkową do poziomu odpowiadającego kosztom ponoszonym przez efektywnego operatora. Stawki za zakończenie połączenia stanowią istotny składnik kosztów połączeń z abonentami innych sieci telefonicznych. Są one ujęte w każdym rachunku za telefon i są ostatecznie ponoszone przez dzwoniącego.

„W Polsce nadal istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia pobieranymi przez poszczególnych operatorów komórkowych. UKE musi zwiększyć wysiłki na rzecz zmniejszenia tej asymetrii oraz stosować te same zasady ustalania cen w odniesieniu do wszystkich czterech operatorów sieci. Jeśli spółce P4 zezwoli się na naliczanie stawek, które nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów, nie będzie ona miała powodów do zwiększania wydajności, a konsumenci w Polsce zostaną pozbawieni korzyści płynących z niższych kosztów połączeń komórkowych”, stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE odpowiedzialna za telekomunikację.

Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, dodała: „Niższe stawki za zakończenie połączenia prowadzą do obniżenia cen detalicznych za połączenia z sieciami komórkowymi, na czym bezpośrednio korzystają konsumenci. Nowym podmiotom na rynku można w drodze wyjątku zezwolić na naliczanie wyższych stawek, co pozwala im osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Tego rodzaju wyjątki mogą być jednak przyznawane – zgodnie z naszym zaleceniem dotyczącym stawek za zakończenie połączenia – wyłącznie na czas ograniczony, nieprzekraczający czterech lat od chwili wejścia na rynek, tak by ograniczyć zakłócenia konkurencji.”

W dniu dzisiejszym Komisja poinformowała UKE, że zezwolenie spółce P4 na pobieranie do roku 2014 wyższych niż u konkurencji stawek za zakończenie połączenia jest nieuzasadnione. W zaleceniu Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia stwierdzono, że wszystkie stawki za zakończenie połączenia z sieciami komórkowymi u wszystkich operatorów muszą do 31 grudnia 2012 r. odpowiadać kosztom efektywnego operatora. Fakt, iż P4 jest nowym podmiotem i ma niższy udział w rynku może uzasadniać asymetryczne stawki za zakończenie połączenia jedynie w okresie przejściowym (zasadniczo przez cztery lata), dopóki przedsiębiorstwo nie osiągnie minimalnej wielkości niezbędnej do skutecznego konkurowania na rynku. Spółka P4 weszła na rynek w roku 2007.
W dniu 27 października 2009 r. UKE poinformował Komisję o uregulowaniu przez P4 sporów z każdym z trzech największych operatorów komórkowych (Polkomtel, PTC i PTK), a także z operatorem stacjonarnym (TP), jak również o zmianie regulowanych stawek za zakończenie połączenia ustalonych dla spółki P4. UKE proponuje ustalić stawki za zakończenie połączenia dla P4 na poziomie 9,2036 eurocenta począwszy od 16 grudnia 2009 r., czyli na poziomie o 141% wyższym niż stawki naliczane za tę samą usługę przez trzech pozostałych operatorów komórkowych. Stawki pobierane przez P4 mają być co pół roku stopniowo obniżane i z dniem 1 stycznia 2014 r. powinny osiągnąć ten sam poziom jak w przypadku pozostałych operatorów. UKE uzasadnia tę asymetrię faktem niedawnego wejścia na rynek przez spółkę P4 i jej raczej słabą pozycją rynkową w porównaniu z większymi konkurentami.
W swoim piśmie Komisja wzywa UKE do ponownego rozważenia w swojej ostatecznej decyzji proponowanej metodyki kontroli cen oraz marży w odniesieniu do P4. UKE został wezwany do szybszego zbliżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia do poziomu wydajnego operatora, poprzez większe ich obniżki zgodnie z zaleceniem Komisji dotyczącym stawek za zakończenie połączenia.

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2009-11-30 00:47
  Czasami mam wrażenie, że komisja nie ma innych problemów tylko asymetria stawek W3 do Play i ceny roamingu. Jakoś w innych dziedzinach się tak bardzo nie chce wykazywać. Pytanie gdzie była ta komisja jak W3 pobierała po 3zł za min...
  0
 • Users Avatars Mini
  marianpower pisze: 2009-11-30 02:39
  wtedy nie byliśmy w uni wiec komisja nic nie mogła :P dobrze ze walcza przynajmniej trzymają rękę na pulsie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Razorblade pisze: 2009-11-30 08:47
  ojoj, czyżby się szykowały kłopoty dla Play??
  0
 • Users Avatars Mini
  scarface pisze: 2009-11-30 10:29
  KE od dawna podkreślała, że UKE olewa ich wytyczne. Najwyższa asymetria w Europie musi się skończyc, i tak zbyt długo trwała
  0
 • Users Avatars Mini
  Maco pisze: 2009-11-30 11:43
  a moze komisja zajmie sie tym ze w w3 emeryt musi załadowac konto za 25-30zł co miesiac aby miec aktywne konto, ze przepadaja srodki, ze wiele osob jeszcze ma stare promocje i taryfy placac 59-70gr za minute! Play robi dobrze dla rynku i niech dostaje wiekszy mtr, z czegos musi budowac nowe bts!
  0
 • Users Avatars Mini
  mirage pisze: 2009-11-30 15:49
  Nadchodzi koniec Ery niesamowitych ofert P4, a szkoda bo z korzyścią dla rynku. Ciekawe jak prędko przy takim obrocie sytuacji P4 trafi pod młotek :) W sumie denerwujące były specjalne stawki do play u każdego operatora, cieszy mnie że to się skończy. Gdzieś mam btsy playa, dużo bardziej interesujące jest to co czyni Aero.
  0
 • Users Avatars Mini
  alek pisze: 2009-11-30 16:00
  juz dawno powinni coś z tym zrobić, iile czau play ma mieć fory, kto za tym stoi dlaczego i za ile;)????
  0
 • Users Avatars Mini
  Razorblade pisze: 2009-11-30 16:42
  Maco - umowa to umowa - nikt Cie nie zmusza do jej podpisania. stawki mtr ustalane przez UKE juz umowa nie sa i narzucane są odgórnie - jak możesz w ogole to porównywać??
  0
 • Users Avatars Mini
  emef pisze: 2009-11-30 18:00
  Nareszcie skończy się promowanie Play przez UKE. Jak można tyle czasu sponsorować kosztem dzwoniących firmę która od lat(!) jest nowa(?!) na rynku? To może niech UKE też mnie obowiązkowo kosztem innych posponsoruje? Ludzie dzwoniący do kogoś z numerem Play powinni zamiast sygnału słyszeć komunikat ile będzie kosztowało to połączenia żeby mogli świadomie zdecydować czy chcą sponsorować Play kosztem swojego rachunku.
  0
 • Users Avatars Mini
  markus pisze: 2009-12-03 17:16
  Play za bardzo sie przyzwyczaił do głaskania go przez UKE przez co ich ostatnie oferte wydają się smieszne w porówniu z Plusem czy Orange
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: