Exatel buduje sieć w technologii LoRa

Newsy
Opinie: 8
Opinie: 8

Exatel wybuduje sieć w technologii LoRa (LoRaWAN) w Przemyślu. Umowa została podpisana z Urzędem Miasta. Podpisane porozumienie zakłada uruchomienie systemu w ciągu dwóch miesięcy.

Dla mieszkańców oznacza to większe bezpieczeństwo związane m.in. ze stałym monitoringiem poziomu rzeki San.
To, co wyróżnia ten projekt od innych, to wykorzystane rozwiązania. Inteligentne miasto bazuje bowiem na technologii LoRaWAN (w skrócie LoRa), czyli rozległej wąskopasmowej sieci dalekiego zasięgu, zoptymalizowanej pod kątem jak najmniejszego poboru energii. I mimo, że ta technologia jest znana w Polsce (wykorzystywana w przemyśle, czy w parkach technologicznych), to nie była ona dotąd wdrażana w takim zakresie w przestrzeni publicznej.

Czujniki montowane przez Exatel przesyłają dane bezprzewodowo na częstotliwości 868MHz. Miasto nie musi ponosić dodatkowych kosztów licencyjnych za pasmo radiowe oraz inwestować w stałe łącze do każdego z punktów pomiarowych. Poszczególne czujniki mogą być oddalone od anteny (tzw. Gateway’a) nawet 3 kilometry, i to w terenie o gęstej zabudowie. Sam system też jest łatwo skalowalny. Wystarczy umieścić tylko dodatkowe czujniki i uruchomić dla nich odpowiedni program. Same czujniki nie wymagają także zewnętrznego zasilania. Wbudowana w nie bateria starcza nawet na 10 lat.

Podpisana umowa zakłada uruchomienie systemu w ciągu dwóch miesięcy.

Sieć w tej samej technologii buduje Orange na terenie francuskich aglomeracji.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Hmm pisze: 2017-08-04 18:03
  Marnowanie pieniędzy. To samo można uzyskać poprzez m2m
  -2
 • Users Avatars Mini
  Nick pisze: 2017-08-04 18:49
  Geniusze komunisci z exatela wzieli sie za wireless i pchaja sie w technologie ktora lada moment wyjdzie z uzycia. Teraz bedzie rządził NB-IoT oraz LTE-M. Pogratulowac. Słuszna linie ma nasza partia :-)
  2
 • Users Avatars Mini
  Tomi pisze: 2017-08-04 23:27
  Widać tu komentarze dwóch pseudospecjalistów z bożej łaski. Coś tam gdzieś usłyszeli, coś przeczytali i teraz biorą się za komentowanie, nie mając pojęcia. Ech.
  0
 • Users Avatars Mini
  do Tomi pisze: 2017-08-05 05:30
  Mistrzu widac ze nie pracujesz u zadnego porzadnego operatora i nie masz pojecia o tym co sie dzieje w tym biznesie. LoRa to obecnow niszowa technologoa m2m z usa. Wszyscy producenci tacy jak ericsson huaqei cisco czy nokia to olali bo to noe ma przyszłosci i na tym sie nie da zarobić. po co sie w to pchać jak nie bwdzie wsparcia
  -4
 • Users Avatars Mini
  ONI myślą pisze: 2017-08-05 09:23
  @ hmm MYŚLI @ nick czyli NIKT--Według poziomu waszego myślenia to posadzić chłopa niech patrzy na wode.Będzie robota i zarobek dla chłopa.Tacy mądrzy to trzeba startować z pomysłami opisywać sposoby zastosowania.Siedzieć w kącie z drewnianą nogą i krytykować tych co uczą się tańczyć to tylko debil potrafi.
  8
 • Users Avatars Mini
  gość pisze: 2017-08-06 12:39
  A mój wodomierz się śmieje i nadaje w paśmie 868MHz już dawno:-)
  11
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-06 18:40
  Nie znam się na tym ale wydaje mi się że to jest dobry kierunek rozwoju sieci
  0
 • Users Avatars Mini
  m-a-t pisze: 2017-08-06 23:09
  Nie znam się, to się wypowiem
  3

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: