MI odroczy spłaty za koncesje Netii, TL i El-Netu

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 18
Opinie: 18

Dzisiaj resort infrastruktury zdecyduje o odroczeniu spłaty rat koncesyjnych niezależnych teleoperatorów do końca czerwca 2002 r. W przypadku Netii, Telefonii Lokalnej i El-Netu prolongata dotyczy 109 mln EUR (prawie 400 mln zł), a jest to tym bardziej ważne, że ich kondycja finansowa jest dramatyczna.
"Trwają w tej sprawie ostatnie uzgodnienia z UOKiK. Odroczenie spłaty do czerwca, o co wnioskują operatorzy, jest dobrym rozwiązaniem. Czas ten powinien wystarczyć na znalezienie ostatecznego rozwiązania kwestii płatności koncesyjnych" - mówi Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny m.in. za telekomunikację.
Będący w bardzo ciężkiej sytuacji niezależni operatorzy domagają się, by wszystkie pozostałe do zapłacenia raty koncesyjne (około 1,45 mld zł, z czego blisko 1,15 mld zł przypada na Netię, TL i El-Net) zamienić na inwestycje w rozwój infrastruktury. Argumentują to tym, że obecnie każdy nowy operator może rozpocząć działalność po zapłaceniu zaledwie 2,5 tys. EUR (9 tys. zł).
Minister Heller liczy, że do końca czerwca uda się opracować takie rozwiązanie ustawowe, które zadowoli zarówno operatorów, jak i budżet państwa. Jednym z jego elementów ma być nakłanianie operatorów do współpracy przy budowie sieci oraz do działań konsolidacyjnych.
"Cieszy nas to, że wreszcie znaleźliśmy w rządzie partnera do rozmów na temat rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Współpraca przy budowie sieci jest dobrym pomysłem. Konkuruje się bowiem nie infrastrukturą, ale pakietem oferowanych usług" - mówi Eugeniusz Gaca, wiceprezes El-Netu.
"Wszystkie rozwiązania, które będą służyć rozwojowi rynku i zwiększeniu konkurencji TP SA będziemy popierać. Dla nas jednak najważniejszym probemem jest uporządkowanie sytuacji finansowej" - ugoda z obligatariuszami i podwyższenie kapitału - mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii, spółki, dla której odroczenie płatności koncesyjnych jest pierwszą pozytywną informacją od dłuższego czasu.
Należy pamiętać, że gdyby decyzja o odroczeniu płatności rat koncesyjnych nie została podjęta, mogłoby to skutkować nawet rozpoczęciem egzekucji komorniczej czy zablokowaniem kont operatorów.

Opinie:

Opinie archiwalne (18):

Komentuj

Komentarze / 18

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  eljocik pisze: 2002-01-21 12:51
  Pierwsze swiatelko w tunelu...
  0
 • Users Avatars Mini
  roski pisze: 2002-01-21 12:54
  jestem pod wrażeniem! do tej pory to budżet tylko zasysał co się dało....
  0
 • Users Avatars Mini
  hubert pisze: 2002-01-21 12:55
  Chyba zostane nowym operatorem... ;) Za takie grosze, to rzeczywiscie mozna sie spodziewac nowych opow. Chociaz z drugiej strony rynek tel. stacjonarnej jest dosc mocno nasycony, wiec zbytnio nie ma sie co ludzic. Ale i tak fakt faktem, ze niebotyczne sumy wydano na koncesje..... Moze i za duze: przyklad - obecna sytuacja fin. Netii.
  0
 • Users Avatars Mini
  yash pisze: 2002-01-21 12:57
  Oby tak dalej , ale ciekawe jaki to bedzie mialo wplyw na budzet?
  0
 • Users Avatars Mini
  jokerDM pisze: 2002-01-21 13:01
  Wpływa na budżet? Zaden, budżet nie obejmował tych kwot jako pewnych. Docelowo przewidziane było anulowanie zaległości na zasadzie wymiany akcji. A teraz im się upiecze no i w sumie dobrze.
  0
 • Users Avatars Mini
  marc pisze: 2002-01-21 13:03
  no w koncu ktos madry w tym rzadzie sie znalazl i zrozumial ze trzeba zlamac hyegemonie telekomuny
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-01-21 13:35
  Minister Heller liczy, że do końca czerwca uda się opracować takie rozwiązanie ustawowe, które zadowoli zarówno operatorów, jak i budżet państwa i taka powinna być pomoc państwa dla firm,które próbują stworzyć alternatywny rynek dla tpsa.
  0
 • Users Avatars Mini
  waldus pisze: 2002-01-21 13:37
  nadzieja=pierwsza jaskolka oby nie ostatnia
  0
 • Users Avatars Mini
  hubi pisze: 2002-01-21 13:43
  dobra wiadomosc dla posiadaczy tel w tych sieciach
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-01-21 14:44
  Tak gigantyczny spadek ceny za koncesje jest bardzo dziwny, a z drugiej strony bardzo krzywdzacy dla opertaora ktory zaplacil tyle pieniedzy, a teraz moze miec to za grosze! Wspolpraca z rzadem to tez dorbra rzecz, ale jak wiadomo juz wczesniej zakomunikowane, ze polski rzad bedzie pomagal innym operatorom, aby utrudnic polityke monopolistyczna tepsy! Moze to znacznie pomoc Netii i innym, ale czy mimo tego Netia nie splajtuje, poni=ewaz wedlug badan ma fundusze tylko do czerwca tego roku!
  0
 • Users Avatars Mini
  Tom14 pisze: 2002-01-21 14:50
  widać że MI jest bardzo bogata (bo nie zależy im na natychmiastowym wpłacie 109 mln EURO a przecież nie jest to mała suma) Podrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  misiak_ pisze: 2002-01-21 15:59
  Bardzo pozytywny news, mam nadzieje ze sytuacja niezaleznych operatorow bedzie sie polepszac i wreszcie zaczna stanowic powazna konkurencje dla TP S.A.
  0
 • Users Avatars Mini
  dexter pisze: 2002-01-21 16:08
  Jedynie konwersja tych aległych opłat na inwestysje, lub rezygnacja z dalszych rat może uratować kondycję finansową tych firm. Choć i wtedy będzie im dużo trudniej konkurować na rynku z nowymi podmiotami. Zmiana dotychczasowych regulacji w przyznawaniu koncesji jest wręcz skandaliczna. Wszystkiemu jednak jest winny nasz narodowy monopolista - to on skutecznie i przez wiele mięsięcy blokował dostęp do własnej sieci operatorom niezależnym. Dochodzą do tego jeszcze nieporozumienia z naliczaniem opłat (netia). Mam nadzieję że rząd pójdzie do rozum do głowy i nie wbije ostatniego gwoździa do trumny niezależnym operatorom. Pzdr.
  0
 • Users Avatars Mini
  Sslaus pisze: 2002-01-21 17:08
  uwaga klienci el-net, aster - sprawdzajcie dokladnie rachunki od acn, bo strasznie oszukuja - ostatni, mieli napisac ze internet za wrzesnien mial kosztowac mniej (obnizka vat) i zamiast w "uwagach" umiescic nowa cene, to umiescili ja w oplatach - czyli zamiast 99zl za wrzesien wyszlo 200 z hakiem... (obie oplaty) w tym miesiacu znow cos kombinuja... uwazajcie, i nie dajce sie chamom zrobic w konia! sorry ze nie na temat :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-01-21 17:18
  Na nie przesadzaj, przeciez to jest kradzez bez broni w bialy dzien, na kolorowym rachunku!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Cosmic pisze: 2002-01-21 22:49
  A wracajac do newsa to, mimo monopolu tpsa, ktory firmy powinny wziac pod uwage, powinni sobie chiba tak odrobinke lepiej opracowac biznesplan!!! Cholera, wszyscy licza na znajomosci...
  0
 • Users Avatars Mini
  juzwik pisze: 2002-01-22 02:03
  bzdury jakies !!!!!!!!!!
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-01-22 10:08
  Do Cosmica: Napewno tak sie stanie, ale narazie zaden znajomy nie zglosil sie do prezesa z taka propozycja, a jak wiadomo to kosztuje straszna kase, to lepiej zeby znajomy zwinal i odstawil niezla chale! Polska rzeczywistosc!
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: