Polska z 18% spadkiem liczby kroków - efekt koronawirusa

Newsy
Opinie: 0
Wpływ koronawirusa na globalną aktywność fizyczną - Polska z 18% spadkiem liczby kroków

Fitbit podał, że rozprzestrzenianie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 ma ogromny wpływ na poziom aktywności fizycznej 30 milionów aktywnych użytkowników sprzętu tej firmy na całym świecie.

Z danych zebranych z urządzeń Fitbit zachowywanie dystansu społecznego w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 znacząco wpłynęło na spadek liczby kroków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nasilenie spadku liczby kroków różniło się w zależności od kraju, przy czym kraje europejskie wykazują bardziej dramatyczną zmianę, od 7% do 38% spadku liczby kroków w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r.  

Naukowcy przeanalizowali aktywność milionów użytkowników Fitbit o podobnych cechach w tym samym tygodniu w roku poprzednim.  Według tej analizy w tygodniu z 22 marca 2020 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 12% spadek liczby kroków. 

Dla przykładu, odstępstwo od standardowej aktywności dla tego okresu porównując obecny i ubiegły rok, wystąpiło wcześniej w tym roku w krajach takich jak Chiny i Hongkong, które jako pierwsze zmierzyły się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Są też powody do optymizmu, ponieważ widać, że liczba kroków znów rośnie w Chinach, Japonii i Hongkongu.

Grafika ilustruje jak zachowania dotyczące ilości kroków zmieniły się w poszczególnych krajach.

W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rumunii i Francji w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 roku, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24% i 20%.

Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie. Tendencja spadkowa jest zauważalna od 16 lutego 2020 roku, kiedy liczba ofiar śmiertelnych w Chinach przekroczyła 1000 osób.  Od tego czasu, w każdym z tygodni odnotowywano regularny spadek liczby kroków wśród polskich użytkowników urządzeń Fitbit

W Stanach Zjednoczonych w większości dużych obszarów miejskich odnotowano znacznie większy  spadek liczby kroków niż w pozostałych częściach kraju, gdzie średni spadek wyniósł 12% w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r. W wykresie poniżej porównano jak liczba kroków zmieniła się w głównych miastach Stanów Zjednoczonych przez ostatnie dwa tygodnie.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: