Za tydzień może nie działać mObywatel

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Za tydzień może nie działać mObywatel

Za tydzień planowane jest wdrożenie nowych dowodów osobistych. Konieczne będzie dostosowanie urzędowych systemów.

 

Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać w urzędach wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną (odciski palców). Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej – w niedzielę 7 listopada. Prace nad wdrożeniem zaczną się jednak już w piątek 5 listopada.

 

Od piątku 5 listopada do godz. 12 rozpocznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. We wszystkich urzędach w Polsce wnioski o dowody osobiste tego dnia będą przyjmowane tylko do godz. 12.Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi - nie odbierzecie gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

 

Od niedzieli 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12 roku życia.

 

Od piątku 5 listopada od godz. 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. W tym czasie może być problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych). Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada.

 

Wdrożenie nowych dowodów osobistych wymaga też aktualizacji środowiska produkcyjnego Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten system.

 

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

 

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12 roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

 

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: