Multimedia Polska - budowa szkieletu w województwie małopolskim

Newsy
Żródło: Multimedia Polska
Opinie: 1

Multimedia Polska podpisały z województwem małopolskim porozumienie dotyczące współpracy przy budowie sieci światłowodowych. Infrastruktura ta ma umożliwić niemal wszystkim mieszkańcom Małopolski dostęp do szerokopasmowego internetu. Porozumienie związane jest z rozwojem społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Unia Europejska i Polska podejmują działania mające na celu zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu mieszkańcom miast i miejscowości gdzie obecnie możliwości świadczenia tej usługi są ograniczone.

W części województwa małopolskiego obecnie nie ma sieci szkieletowych umożliwiających oferowanie szerokopasmowego internetu. Spółka po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych uznała, że budowanie nowej infrastruktury na własną rękę jest nieopłacalne. "Sytuację tę mogą zmienić dotację unijne, które otrzyma województwo małopolskie na budowę infrastruktury internetowej" – mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska.

Umowa z województwem małopolskim daje spółce możliwość obniżenia kosztów budowy sieci na terenach gdzie spółka nie była do tej pory obecna lub oferowała ograniczone usługi z wykorzystaniem technologii radiowych. Firma nie będzie musiała partycypować w kosztach budowy szkieletu. Budżet projektu budowy infrastruktury szerokopasmowej w Małopolsce wynosi ponad 70 mln euro z czego ponad 40 mln ma pochodzić z dotacji unijnych. Pozostałe środki pokryje województwo Małopolskie.

Multimedia Polska może również zostać operatorem infrastruktury, a po 5 latach odkupić od Małopolski cały światłowód. "Gdyby udało nam się wygrać przetarg na operatora infrastruktury, to będziemy czerpać korzyści finansowe związane z utrzymaniem sieci" – komentuje Prezes Rogowski.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: