Na prawdziwy sukces 5G w Europie poczekamy jeszcze parę lat

Newsy
Opinie: 0
Na prawdziwy sukces 5G w Europie poczekamy jeszcze 6 lat

Tegoroczny raport GSMA na temat europejskiej gospodarki mobilnej pokazuje, że usługi mobilne wygenerowały w zeszłym roku 910 miliardów euro wartości europejskiej gospodarki. To 4,3% PKB w całej Europie. Cały ekosystem odpowiadał za 2,2 miliona miejsc pracy, bezpośrednio lub pośrednio, w 2022 roku. Oczekuje się, że do 2030 r. wkład gospodarczy sektora osiągnie 1 bilion euro.

Według najnowszych prognoz GSMA, ruch danych mobilnych w Europie wzrośnie prawie trzykrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, napędzany rosnącą poprawą zasięgu i przepustowości 5G. Te wymagania będą wymagały ciągłych inwestycji. Operatorzy mają wydać ponad 198 miliardów euro na modernizację swoich sieci do 2030 roku. 

GSMA stwierdziło, że ekosystem mobilny przyniósł 110 mld euro podatków w 2022 r., przy czym podatki od zatrudnienia i ubezpieczenia społeczne wygenerowały 50 mld euro, a VAT, podatki od sprzedaży i akcyza kolejne 40 mld euro.

Według raportu, 5G stanie się dominującą technologią mobilną w Europie w ciągu najbliższych trzech lat. Oczekuje się, że do 2030 r. 5G dotrze do 87% wszystkich użytkowników.

Pod koniec 2022 r. tylko 5% działających sieci 5G w Europie działało w standardzie 5G SA (w porównaniu z 25% w regionie Azji i Pacyfiku), co odzwierciedla trudne środowisko operacyjne, z jakim nadal borykają się operatorzy w Europie. W szybszym rozwoju przeszkadza fragmentacja rynku i niskie zwroty z inwestycji. 

Generatywna sztuczna inteligencja jest aktywnie wykorzystywana przez operatorów do takich działań, jak tworzenie kodu, zarządzanie siecią i obsługa klienta.

 

 

 

 

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: