Dlaczego to Huawei P30 Pro robi najlepsze zdjęcia? – mamy 15 głównych argumentów

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Smartfon różni się od klasycznego aparatu fotograficznego prawie wszystkim. Dlatego, aby nowoczesny telefon mógł zaoferować zdjęcia mogące konkurować z aparatem fotograficznym, a nawet pod pewnymi względami je przewyższać to nie może powielać tych samych schematów - musi wyznaczyć własną, nową ścieżkę. Huawei udało się to zrobić łącząc doświadczenie marki-legendy Leica, z nowatorskim podejściem firmy technologicznej.

Przedstawiamy TOP15 najciekawszych cech aparatu w Huawei P30 Pro. Ten telefon wprowadza zbyt dużo nowych i ciekawych fotograficznych rozwiązań, aby zmieścić się tylko w standardowym w TOP10 :).

1. Wyjątkowo duża matryca w komplecie z jasnym obiektywem

Podstawy jakości w fotografii się nie zmieniają. Dobrze jest budować nowoczesną konstrukcję na solidnych fundamentach. Dlatego podstawowy aparat Huawei otrzymał wyjątkowo dużą matrycę o rozmiarze 1/1.7 cala. Jest to rozmiar niespotykany u żadnego z bezpośrednich konkurentów. Pozwala to na większą czułość, mniejsze szumy i lepszą jakość obrazu. Rozdzielczość 40 megapikseli jest uzupełnieniem rozmiaru, gwarantującym szczegółowość. Co nie mniej istotne z matrycą został sparowany jeden z najjaśniejszych obiektywów stosowanych w smartfonach. Na wszystkie te cechy zwrócilibyśmy uwagę również przy wyborze tradycyjnego aparatu fotograficznego.

2. Przełomowy pomysł na matrycę

Matryca w Huawei P30 Pro jest nie tylko duża i ma wysoką rozdzielczość. Przede wszystkim zmieniono w niej klasyczny układ trzech kolorów na matrycy Bayera RGB, czyli czerwony, zielony i niebieski, na układ RYYB. Nowy skrót oznacza, że piksel zielony został zamieniony na dwa piksele żółte, które są bardziej czułe na światło, a jednocześnie kolor zielony i tak jest częścią składową koloru żółtego. Wprowadzona przez Huawei zmiana pozwala matrycy osiągnąć zupełnie nowe możliwość - super wysoką czułość, której nie ma żaden inny smartfon na rynku.

3. ISO 409600

Taka wartość czułości ISO do niedawna była nie do pomyślenia w pełnowymiarowych aparatach cyfrowych. Huawei P30 Pro dzięki czułości matrycy sięgającej ISO 409600 może w trybie automatycznym - bez długiego czasu otwarcia migawki czy wielokrotnej ekspozycji - fotografować w takiej ciemności, w której nie widzi już ludzkie oko, a inne aparaty nie potrafią zarejestrować nic poza czernią. Zrobienie zdjęcia śpiącemu dziecku bez zapalania światła w pokoju i jednocześnie przy zachowaniu naturalnej kolorystyki stało się możliwe i równie proste, co fotografia za dnia. Dla Huawei P30 Pro nigdy nie jest zbyt ciemno.

4. Stabilizacja optyczna OIS wspomagana sztuczną inteligencją AIS

Stabilizacja optyczna to technologia znana od dziesięcioleci. Dzięki niej mamy znacznie większe szanse, na to, że nasze zdjęcia nie będą poruszone i rozmazane. Przeniesienie stabilizacji optycznej do smartfonów było jednym z kluczowych punktów rozwoju fotografii mobilnej. Huawei P30 Pro ma na pokładzie najnowszą i bardzo zaawansowaną wersję stabilizacji optycznej. Jednak P30 Pro potrafi w tym wypadku o wiele więcej niż aparat. Ma akcelerometr i żyroskop. W połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji aparat w P30 Pro może wykonać zdjęcie nie w momencie wciskania spustu migawki, gdy urządzenie jest poruszone najmocniej wykonywanym przez fotografa gestem, ale w momencie, gdy nasza ręka drga najmniej. Daje to nie tylko możliwości robienia nieporuszonych zdjęć w trudniejszych warunkach. AIS czy stabilizacja wspomagana sztuczną inteligencją umożliwia super długie czasy naświetlania również w celach „artystycznych”, na przykład rozmycia płynącej wody i rozmycia świateł poruszających się samochodów.

5. TOF - dalmierz 3D w służbie fotografii

Aparaty już od czasu wdrożenia pierwszych trybów automatycznych, mających swoje początki w fotografii analogowej, próbowały „analizować” fotografowaną scenę, tak aby prawidłowo ją naświetlić. Początkowo oznaczało to proste założenie, że jasna partia obrazu u góry to prawdopodobnie niebo i nie należy zbyt mocno korygować ekspozycji pod jego kątem, bo reszta zdjęcia będzie za ciemna. Huawei w P20 Pro wprowadził sztuczną inteligencję, która potrafi rozróżnić więcej scen niż jakikolwiek automat wcześniej i uwzględnić to w parametrach ekspozycji i kolorystyki obrazu. TOF jest kolejnym krokiem na tej drodze aparatu do rozumienia fotografowanej sceny.

TOF to nic innego jak precyzyjny dalmierz 3D, który zamiast mierzyć odległość do jednego punktu, mapuje odległości do różnych obiektów w całym kadrze. Tworzy w ten sposób mapę głębi fotografowanej sceny o wiele precyzyjniej niż pozwalała na to technologia podwójnego obiektywu bazująca na efekcie paralaksy. Oznacza to, że aparat nie tylko wie co widzi, ale rozumie też relacje pomiędzy poszczególnymi obiektami w kadrze i zna ich odległości z dużą precyzją. 

6. Autofocus to w P30 Pro kompleksowe działanie wielu systemów

Huawei w P30 Pro wspiera trzy różne systemy ustawiania ostrości. Dwa z nich są znane z aparatów fotograficznych - detekcja fazy i detekcja kontrastu. Pierwszy zapewnia szybkość, drugi zapewnia precyzję, ale oba wymagają wystarczającej ilości światła do poprawnego działania. Jedną z zasług TOF jest możliwość precyzyjnego, laserowego ustawienia ostrości, także w całkowitej ciemności. Dlatego Huawei P30 Pro ustawia ostrość bezbłędnie w każdych warunkach oświetleniowych. Nie zdarza się, aby aparat miał z tym problem, potrzebował więcej czasu lub błędnie ustawił ostrość.

7. Naturalny bokeh

Inną korzyścią płynącą z zastosowania pomiaru TOF jest niemal bezbłędne symulowanie rozmycia tła, jakie w klasycznych aparatach jest osiągane optycznie przez długie ogniskowe i jasną przysłonę obiektywów. Zastosowanie równie dużych obiektywów co w aparatach w przypadku smartfonów jest wykluczone, stąd konieczne jest symulowanie rozmycia za pomocą algorytmów.

Symulowanie rozmycia jest dostępne w smartfonach od dłuższego czasu, najpierw w postaci mocno niedoskonałej bazującej na jednym obiektywie. Z czasem spopularyzowało się rozmycie bazujące na dwóch obiektywach przesuniętych względem siebie i wykorzystującym do obliczeń głębi efekt paralaksy. Liczba błędów polegających na rozmyciu rzeczy, które powinny być ostre oraz pozostawieniu nierozmytych plam znacznie spadła. Do doskonałości brakowało jednak wciąż sporo.

Zastosowanie pomiarów za pomocą TOF po pierwsze pozwoliło uniknąć rozmazywania bardzo subtelnych i niewielkich elementów, takich jak kosmyk włosów unoszący się na wietrze. Po drugie umożliwiło tym mocniejsze rozmycie tła im dalej znajduje się od obiektywu, co ma również miejsce w przypadku klasycznego bokeh uzyskiwanego metodą optyczną. W efekcie P30 Pro oferuje wyjątkowo realistyczne i niemal całkowicie pozbawione błędów symulowanie bokeh. Zdjęcia portretowe zyskały zupełnie nową jakość.

8. Szeroki kąt to nowe możliwości

Huawei P30 Pro dysponuje aparatem z obiektywem szerokokątnym o ekwiwalencie ogniskowej 16 mm. Szeroki kąt oferuje zupełnie nowe możliwości kompozycji. Nie zawsze można się cofnąć, aby objąć cały kadr. Szeroki kąt świetnie sprawdza się podczas fotografowania wewnątrz pomieszczeń. Zamiast pokazać jedynie fragment wnętrza, pozwoli uchwycić na zdjęciu jego zdecydowaną większość.

Fotografia architektury także wiele zyskuje dzięki szerszemu kątowi widzenia. Nawet, gdy cały obiekt mieści się w kadrze, szeroki kąt umożliwia uchwycenie nowej, ciekawej perspektywy. Wyolbrzymia elementy znajdujące się blisko obiektywu, zmniejszając te znajdujące się dalej. Pokazuje także szerszy kontekst całego otoczenia obiektu, który fotografujemy.

Mimo, że krótka ogniskowa ma dużą głębię ostrości, Huawei także w tym aparacie zastosował autofocus, którego nie ma u konkurentów. W efekcie zdjęcia są zarówno bardziej szczegółowe, jak i możliwe jest fotografowanie również z bardzo bliska, co umożliwia znacznie więcej zastosowań szerokiego kąta, niż tylko fotografia krajobrazu.

9. Makro otwiera nowe możliwości

Makro jest wyjątkowo wdzięcznym tematem fotograficznym. Nie trzeba jechać daleko, żeby zrobić zupełnie niesamowite zdjęcia, na przykład owadów lub kwiatów. Huawei P30 Pro potrafi ustawić ostrość z odległości zaledwie 2,5 cm. Pozwala to bez problemu zrobić zdjęcie mrówce niosącej kawałek liścia tak, aby wypełniała niemal cały kadr.

10. Już legendarny tryb nocny 

Już Huawei P20 Pro i Mate 20 Pro oferowały nam wyjątkowej jakości zdjęcia nocne. Zastosowane algorytmy pozwalały połączyć korzyści płynące z wielokrotnej ekspozycji i inteligentnej stabilizacji. W efekcie uzyskaliśmy nieporuszone zdjęcia z długim czasem naświetlania, które oferowały więcej szczegółów w cieniach i światłach dzięki obróbce podobnej do HDR.

W P30 Pro tryb nocny ma jeszcze większe pole do popisu za sprawą lepszej jakości zdjęć źródłowych, które łączy i obrabia. Lepsza jakość jest zasługą omówionej już matrycy o większej czułości, robiącej mniej zaszumione zdjęcia, jaśniejszego obiektywu i udoskonalonej stabilizacji.

11. Wydajny procesor jest podstawą dla działania skomplikowanych algorytmów

Fotografia w smartfonach w znacznie większym stopniu niż w aparatach fotograficznych wspomaga się oprogramowaniem i wykorzystywaniem dodatkowych informacji z czujników. Aparaty fotograficzne nie robią tego aż w takim stopni nie dlatego, że nie muszą, lecz po prostu nie mają do dyspozycji tak wydajnych procesorów jak smartfony, które są de facto kieszonkowymi komputerami. Kirin 980 oferuje bardzo wysoką wydajność i podwójne jednostki NPU odpowiedzialne za sztuczną inteligencję. Stąd staje się możliwe rozpoznawanie kadru w locie, składanie wielu ekspozycji w jedną całość bez widocznego opóźnienia, czy zastosowanie rozmycia tła nawet w trakcie nagrywania wideo. 

12. Peryskopowy obiektyw o niespotykanym powiększeniu

Huawei P30 Pro jako pierwszy zaoferował x5 powiększenie optyczne w smartfonie o standardowych wymiarach i klasycznej obudowie. Duże powiększenie wymaga fizycznie długiej ogniskowej - tak długiej, że obiektyw nie zmieściłby się w obudowie telefonu. Dlatego w P30 Pro wprowadzano obiektyw peryskopowy. Pozwala on zmienić kąt padania światła o 90 stopni i umieścić soczewki obiektywu w poprzek obudowy.

Huawei zaoferował x5 powiększenie optyczne, będące ekwiwalentem ogniskowej 125 mm, a konkurencja oferuje maksymalnie x2 powiększenie obrazu. Powiększenie hybrydowe, wykorzystujące dane również z głównej matrycy, pozwala prawie bezstratnie zwiększyć stopień powiększenia do x10 i ekwiwalentu 250 mm. Zoom cyfrowy sięga aż x50 powiększenia.

13. Świat jest bliżej nas

Zastosowane przez Huawei rozwiązania pozwalają za pomocą P30 Pro zrobić zdjęcia obiektom tak odległym, że fotografowanie ich innym smartfonem jest po prostu niemożliwe. Dzikie ptaki, odległe detale architektury, zabytki, do których nie można podejść - to wszystko bez wysiłku uchwycimy smartfonem Huawei. Zaawansowana stabilizacja jest tutaj kluczowa, gdyż przy tak dużych powiększeniach drgania ręki stają się bardzo dokuczliwe.

14. Nawet księżyc

Kto próbował kiedyś fotografować księżyc smartfonem albo aparatem fotograficznym niemającym super dużego obiektywu, wie jak trudny to jest obiekt do uchwycenia. W trybie automatycznym wychodzi jako wypalona, pozbawiona detali i trochę rozmyta biała plama na czarnym tle. Nawet w trybie manualnym, z korekcją ekspozycji i ręcznie ustawioną ostrością w najlepszym wypadku uda się komuś rozpoznać, że niewielki jasny punkt to księżyc.

Tymczasem dla Huawei P30 Pro wypełnienie większości kadru wyraźnym księżycem, w trybie automatycznym nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy zdać się na sztuczną inteligencję aparatu i x50 powiększenie cyfrowe.

Zdjęcia powiększone cyfrowo nie są aż tak szczegółowe, jak te korzystające tylko z pięciokrotnego powiększenia optycznego, co nie zmienia faktu, że efekt jest zaskakująco dobry i wyprzedza wiele zaawansowanych aparatów fotograficznych.

15. HDR+

Gdy robimy selfie, Huawei P30 Pro wykrywa twarz, a także robi dokładną mapę jasności kadru. W bardziej zaawansowany sposób wprowadza korekcję ekspozycji, dzieląc zdjęcie na więcej fragmentów o różnym stopniu oświetlenia. W efekcie wygląd twarzy pozostaje naturalny i optymalnie oświetlony, dbając jednocześnie o to, aby tło, na którym się fotografujemy nie było ani za jasne ani za ciemne, ale wciąż zróżnicowane. Dodatkowo 32 megapiksele, które oferuje matryca przedniego aparatu, są ostatnim kawałkiem układanki jaką jest udane selfie.

Czy jest najlepszy?

Huawei P30 Pro wprowadza więcej nowości do świata fotografii mobilnej niż jakikolwiek inny smartfon na rynku. Tam gdzie to możliwe, ulepszona jest technologia stojąca u podstaw tradycyjnej fotografii - obiektyw jest jaśniejszy, matryca większa, stabilizacja doskonalsza. Dodana jest dłuższa ogniskowa dla większych powiększeń. Tam gdzie smartfony wprowadzają restrykcyjne ograniczenia dotyczące rozmiarów i wagi optyki, wkraczają algorytmy oparte o wydajny procesor i zaawansowane funkcje AI, czyli atuty, których tradycyjne aparaty nie mają. Scena jest mapowana dzięki pomiarom TOF, symulacja bokeh jest bardziej realistyczna i nawet pojedyncze kosmyki włosów nie są pomijane, a tryb nocny pozwala zrobić zdjęcia z ręki do których zawsze potrzebny był statyw. 

Huawei P30 Pro to bardzo dobry smartfon, który oferuje nam bez wątpienia najlepszą i najbardziej rozbudowaną fotografię mobilną jaka jest obecnie dostępna na rynku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: