Najszybszy internet w Polsce - PLAY dogonił T-Mobile i Orange

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Serwis SpeedTest.pl opublikował swój styczniowy ranking polskiego internetu.

Ranking ogólny - operatorzy stacjonarni

Ranking ogólny za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

Ranking ogólny SpeedTest.pl powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Klienci wielkopolskiego operatora INEA pobierali w styczniu dane ze średnią prędkością powyżej 130 Mbit/s. U pozostałych czołowych polskich operatorów wynik ten mieści się w przedziale od około 70 Mbit/s do 90 Mbit/s.

Ranking sieci Wi-Fi - operatorzy stacjonarni

Ranking Wi-Fi pozostaje bez większych zmian

Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

Zestawienie to powstaje na podstawie wyników testów WiFi z aplikacji mobilnych. Prędkości zależą od kilku czynników: prędkość łącza, wydajność routera Wi-Fi oraz ilość anten Wi-Fi w smartfonie użytkownika.

3G/4G

PLAY przy uwzględnianiu roamingu krajowego

T-Mobile wysuwa się na prowadzenie w rankingu dostawców internetu mobilnego

Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

PLAY bez uwzględnienia roamingu krajowego

Największą poprawę w działaniu internetu mobilnego w telefonie powinni zauważyć w minionym miesiącu klienci T-Mobile. 8% wzrost średniej prędkości pobierania danych pozwolił operatorowi na ponowne zajęcie pierwszego miejsca w rankingu 3G/4G LTE. Różnice pomiędzy miejscami na podium (tj. T-Mobile, Orange i Play) są niewielkie. Średnie prędkości pobierania danych całej trójki mieszczą się w przedziale od 19 do 22 Mbit/s. Tutaj dość znacznie odstaje Plus z wynikiem w okolicach 15 Mbit/s.

W zestawieniu nieuwzględniającym pomiarów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce w styczniu współdzielone jest przez Play oraz T-Mobile z różnicą prędkości poniżej 100 kbit/s:

Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

4G LTE

PLAY przy uwzględnieniu roamingu krajowego

T-Mobile zajmuje pierwsze miejsce w rankingu 4G LTE

Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

PLAY bez uwzględnienia roamingu krajowego

Przyspieszenie sieci T-Mobile jest również widoczne w rankingu uwzględniającym tylko pomiary wykonane w zasięgu sieci 4G LTE. W nadchodzącym roku będzie on miał większe znaczenie, ponieważ operatorzy coraz więcej posiadanych zasobów radiowych przeznaczają na potrzeby sieci LTE. „Rozkład sił” w rankingu 4G jest taki sam jak w zestawieniu „mieszanym”. Średnie prędkości uzyskiwane przez klientów czołowych operatorów (T-Mobile, Orange i Play) mieszczą się w przedziale od około 22 do 25 Mbit/s. Z kolei znajdujący się poza podium Plus uzyskał wynik nieco powyżej 17 Mbit/s.

Sytuacja zmienia się, jeśli pominiemy testy wykonane w roamingu krajowym. W przypadku sieci 4G LTE własna infrastruktura Play zapewnia wyniki zbliżone do sieci Orange. Najszybszy pozostaje T-Mobile.

Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.01.2019 – 31.01.2019 (link).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: