Netia ma system automatycznie naprawiający sieć szkieletową

Newsy
Opinie: 13

Netia wdrożyła w swojej sieci system DWDM wykorzystujący nowoczesne mechanizmy oparte o GMPLS, które pozwalają na błyskawiczne i automatyczne odtworzenie połączeń w przypadku awarii światłowodu. Dodatkowa zaleta nowego rozwiązania, to możliwość szyfrowania fizycznych łączy klienckich (lambd).

Dzięki zastosowaniu techniki GMPLS średni czas odtworzenia łączy w systemie DWDM Netii wynosi zaledwie 180 sekund, podczas gdy w tradycyjnym podejściu naprawa kabla światłowodowego, może trwać wiele godzin. To ważna informacja, przede wszystkim dla klientów Netii korzystających z zaawansowanych usług – powiedział Jacek Wiśniewski, Dyrektor Obszaru Technologii i Zarządzania Siecią w Netii S.A.

Przeprowadzone testy potwierdziły skuteczność działania tej technologii na bardzo dużych odległościach. Netia zestawiła w tym celu - najdłuższe w Polsce – łącze bez regeneracji o długości 3827 km i przepływności 100 Gb/s. Łącze uruchomione zostało nie w laboratorium, ale na rzeczywistej sieci Netii, równolegle do innych działających komercyjnie usług.

Opinie:

Opinie archiwalne (13):

Komentuj

Komentarze / 13

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    asc pisze: 2017-05-19 07:48
    czyli następne 100 osób do wyj/*bania a później szukanie na gwałt informatyka bo wszysko się posypało a samo to się mało co naprawia..
    0
  • Users Avatars Mini
    Ciekawy pisze: 2017-05-19 08:42
    Czyli właściwie co? Że ruch automatycznie przejdzie do innych węzłów omijając problem zerwanego światłowodu. To akurat główne założenie całej sieci internetowej, tak po prostu to ma działać. Na czym polega tu innowacja, że operator chwali się tym?
    1
  • Users Avatars Mini
    Ciekawy2 pisze: 2017-05-19 08:54
    Ciekawy. Internet to warstwa3 tam TCP dba zeby pakiet dotarł rożna trasa... W warstwie drugiej łącza dwdm są punkt punkt i jak jest fibercut to koniec. Trzeba spawać lub ręcznie kreować inna trasę, załatwiać urządzenia na inna odległość itp. Tutaj robi to system. Jest to ale usługa nie dla kowalskich, aczkolwiek szkielet oparty na tym wpłynie na nas tez pozytywnie
    0
  • Users Avatars Mini
    MasterofTECHNO pisze: 2017-05-19 13:13
    Nowa technologia, no ja to szanuje,Netia ciśnie temat. Ciekawe czy to łącze będzie synchronizowane z routerem technicolor
    0
  • Users Avatars Mini
    Kirkegard pisze: 2017-05-19 18:58
    Od kiedy Netia ma sieć szkieletową? Od kiedy sieć szkieletowa się psuje? Co to jest automatyczna naprawa? Mają automaty z kablami i spawarkami, automat sam szuka i spawa? Z ich objaśnień wynika, że routing automatyczną naprawą - zawsze serwer można nazwać chmurą. Co to jest szyfrowanie łącza? Netia, Netia, ponad wszystko! Całkiem dużo nie spotykanych na świecie nowości.
    0
  • Users Avatars Mini
    Marian z Pragi pisze: 2017-05-20 00:40
    Orange to ma od kilku lat i to na większej sieci, a się nie chwalą. Systemy SDH w sieci szkieletowej są już na ukończeniu likwidacji, wszystko jest przełączane na DWDM, a proces trwa już kilka lat ze względu na rozległą i skomplikowaną sieć. Docelowo za kilka lat będą przełączyć całkiem sieć na GigabitEthernet, ale routery są jeszcze drogie w porównaniu do DWDM OSN 1800 Huawei, a sieć najwyższego rzędu jest oparta na DWDM 1830 AlLU oraz routerach ALU i Cisco. Żaden operator w Polsce nie ma takiej sieci, nawet w Europie tylko najwięksi posiadają podobną sieć. Tak, że Netia chwali się swoją ogólnokrajową siecią, która jest namiastką tego co pracuje w Orange w jednej tylko dzielnicy Warszawy.
    1
  • Users Avatars Mini
    Marian z Pragi pisze: 2017-05-20 01:01
    Zauważyłem, że niektórzy nie rozumieją na czym polega "automatyczna naprawa", a chodzi o to, że jest kilka wariantów sieci z protekcjami sprzętowymi i liniowymi, czyli urządzenie w razie wykrycia błędów w transmisji przełącza na kartę lub port protekcyjny i przerzuca ruch na inną drogę kablową. Sieć szkieletowa zazwyczaj pracuje w ringu i jak wypadnie jedno z urządzeń z braku zasilania, to nie pada cała sieć, a jak wskutek awarii kabla doszłoby do odcięcia, to jest protekcja liniowa, która zapewnia dotarcie sygnału do urządzenia inną drogą. Takie rozwiązanie jest stosowane od lat w SDH oraz w sieci szkieletowej opartej na routerach (Damback) GigabitEthernet. To żadna nowość, tak działają sieci szkieletowe u normalnych operatorów na całym świecie, tylko Netia w końcu to uruchamia, bo sprzęt DWDM od Huawei jest obecnie stosunkowo tani i może się pochwalić czymś, co jest normą od lat gdzie indziej. Nawet sieć dostępowa ONU oparta na SDH pracuje w ringach i jak wypadnie jakaś szafa ONU z sieci, to pozostałe nadal działają i jest to tańsze oraz odporniejsze na awarie rozwiązanie niż topologia gwiazdy.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ciekawy2 pisze: 2017-05-20 10:27
    Marianie z Pragi. Nie masz niestety racji. Orange nie ma sieci GMPLS! Ma to tylko Netia w Polsce. Orange może to wprowadzić ale potrzebuje NATO furmankę kasy i 2 lat.
    0
  • Users Avatars Mini
    321 pisze: 2017-05-20 13:35
    Marian z Pragi dobrze mówi, a ciekawy 2 to dyletant i troll.
    0
  • Users Avatars Mini
    Ado pisze: 2017-05-20 21:35
    Ciekawy artykuł, malo mamy takich wiadomości, stąd nie ma świadomości na temat GMPLS w optyce, co też widać po komentarzach, Netia na razie ładnie zaprezentowała swoją unikalną jak na Polskę strategię optycznego transportu. Życzę wszystkim operatorom takiego podejścia do sieci, a dziennikarzom odkrywania tajemnic tych technik.
    0
  • Users Avatars Mini
    Marian z Pragi pisze: 2017-05-22 09:17
    Do Ciekawy 2 Orange ma sieć GMPLS opartą m.in. na sprzęcie 1830 PSS-32 i nie jest to tajemnicą.
    0
  • Users Avatars Mini
    Aaa pisze: 2017-05-22 20:31
    https://globenewswire.com/news-release/2017/04/11/958610/0/en/PSNC-Deploys-ADVA-Optical-Networking-96-Channel-100G-Core-Solution-in-Pan-European-Research-Network.html
    0
  • Users Avatars Mini
    Aaa pisze: 2017-05-22 20:37
    GMPLS jest protkolem miedzy L1 I L2, DWDM i IP/MPLS.Huawei nie ma GMPLSa tylko ASON.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: