NFC i kody 2D - mPay testuje nowe technologie zapisu kodów

Newsy
Opinie: 4

mPay wprowadził do swojej oferty możliwość obsługi płatności bezstykowych w technologii NFC (Near Field Communication). NFC w przypadku mPay jest wykorzystywane wyłącznie jako źródło kodu potrzebnego do aktywacji usługi lub zakupu produktu. Rozwiązanie to upraszcza i przyśpiesza dokonywanie płatności przy użyciu telefonów komórkowych. Użytkownik, posiadając telefon NFC, może wykonać płatność zbliżając telefon do naklejki mPay w punkcie sprzedaży. Zaletą rozwiązania mPay jest możliwość wykorzystania standardowego modelu telefonu (np. Nokia 6131NFC) bez konieczności instalowania w nim dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywane są standardowe funkcje telefonu oferowane przez producenta.

Obecnie na rynku istnieją dwa modele wykorzystania technologii NFC do obsługi płatności mobilnych – rozliczenie transakcji po stronie sprzedawcy lub po stronie klienta.

Pierwszy model, promowany m.in. przez Visę (Visa Wave), MasterCard (PayPass) oraz organizację GSMA (Pay-Buy-Mobile) zakłada, że telefon komórkowy wykorzystywany jest jako substytut karty płatniczej w punktach, w których akceptowane są również karty bezstykowe. Model ten zakłada, że zarówno sprzedawcę, jak i klienta należy wyposażyć w całkowicie nowe urządzenia – telefon NFC po stronie klienta oraz czytnik NFC po stronie sprzedawcy. Rozwiązanie takie wymaga stosunkowo dużych inwestycji (wymiana terminali), co przekłada się bezpośrednio na długi czas budowania rynku. Sprawę komplikuje fakt, iż telefony NFC są praktycznie na rynku niedostępne. Nie ma też jasno określonych modeli biznesowych, w których do istniejącego podziału prowizji (bank - agent rozliczeniowy - Visa/MasterCard) dołącza jeszcze operator telekomunikacyjny oraz opcjonalnie wydawca certyfikatu bezpieczeństwa. Płatności mobilne w opisanym powyżej modelu nie są nastawione na budowanie nowego rynku akceptantów, a raczej na zastąpienie kart płatniczych telefonami komórkowymi.

Drugi model wykorzystania technologii NFC, zakłada, że płacenie telefonem jest identyczne jak inne podstawowe funkcje telefonów NFC, a sama technologia jest jedynie dodatkiem ułatwiającym korzystanie z systemu płatności mobilnych. Korzystając z technologii NFC połączenie wybierane jest automatycznie po przyłożeniu telefonu komórkowego do naklejki z numerem sprzedawcy. Rozwiązanie takie pozwala przyśpieszyć transakcję, natomiast nie wpływa na sam model jej rozliczania. Wdrożenie usług płatności mobilnych przy użyciu technologii NFC w modelu rekomendowanym przez mPay jest prostsze i tańsze niż w rozwiązaniach konkurencyjnych. Po stronie sprzedawcy nie ma żadnych inwestycji związanych z zakupem dodatkowego terminala lub czytnika NFC. Użytkownik może korzystać z dowolnego telefonu NFC bez żadnych dodatkowych aplikacji. Może też skorzystać z dowolnego innego modelu telefonu nie obsługującego NFC. Każda transakcja w systemie mPay może zostać zrealizowana całkowicie zdalnie, a nie tylko zbliżeniowo, jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Umożliwia to m.in. obsługę płatności w Internecie oraz przekazów pieniężnych między dwoma osobami. Jest to prawdziwy mobilny instrument płatniczy. Punkty obsługujące płatności w technologii zbliżeniowej NFC oznakowane są specjalną naklejką.

mPay uruchomił testowe wdrożenie obsługi kodów dwuwymiarowych (2D). Jest to kolejna generacja kodów paskowych, którą cechuje dużo większa pojemność oraz uniwersalność. Kody 2D, to kolejny sposób wykonywania płatności mobilnych, który jest uzupełnieniem dla technologii NFC lub wykonywania transakcji bezpośrednio z klawiatury telefonu. Użytkownik, korzystając z telefonu wyposażonego w aparat telefoniczny oraz specjalną aplikację, ma możliwość wykonania transakcji robiąc zdjęcie kodu 2D. Kod ten jest automatycznie konwertowany na numer sprzedawcy w systemie mPay, co powoduje wykonanie transakcji. Kody 2D w systemie mPay to kolejne ułatwienie w realizacji transakcji. Spółka szacuje, że rozwiązanie to znajdzie zastosowanie przy obsłudze transakcji internetowych, gdzie kod 2D wyświetlany jest na ekranie monitora komputerowego czy płatnościach za faktury, gdzie kod ten już obecnie używany jest przez wielu wystawców do identyfikacji faktur. Kody 2D upraszają obsługę transakcji w miejscach gdzie nie można zastosować NFC, a jednocześnie oba rozwiązania mogą być wspólnie stosowane. Czytanie kodów 2D jest jedną ze standardowych funkcjonalności telefonów Nokia Series 60. Aplikacja na inne telefony będzie z czasem dostępna na stronach internetowych mPay.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    HOQS pisze: 2008-02-05 16:12
    Wszystkim zainteresowanym co jest zapisane w tym kodzie uprzejmie donoszę że jest tam wpisany nr podany poniżej w karcie :-)
    0
  • Users Avatars Mini
    mni pisze: 2008-02-05 18:30
    Datamatrix ECC200
    0
  • Users Avatars Mini
    daro pisze: 2008-02-06 03:02
    Usluga z kodami 2d znajdzie zastosowanie, gdy spora czesc spoleczenstwa bedzie posiadala odpowiednie telefony.......czyli jeszcze troche poczekamy ;)
    0
  • Users Avatars Mini
    HOQS pisze: 2008-02-06 13:56
    Daro, nie przesądzaj. Wystarczy telefon z w miarę dobrym aparatem cyfrowym. Mówi się że 2mgpx wystarcza. Oprogramowanie do czytania kodów jest standardem np w noki. A jak przypadkiem go nie ma to zawsze można ściągnąć z sieci, idzie jedynym kosztem jest podłączenie do Internetu. Kwestią problematyczną jest konkretne wykorzystanie kodów i edukacja użytkownika (przekonanie do używania). Jeżeli ktoś odnawia umowę z operatorem to też co dwa lata dostaje w miarę nowoczesny telefon za nieduże pieniąd
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: