Nowa decyzja UKE w sprawie spisu abonentów TP

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 3

Decyzją z 14 lipca 2006 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyznaczył Telekomunikację Polską do świadczenia wszystkim użytkownikom usługi ogólnokrajowego spisu abonentów i usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych. Prezes UKE określił także szczegółowe warunki świadczenia przez TP obu tych usług, w tym dane dotyczące formy oraz zakresu ich świadczenia oraz stopień szczegółowości danych abonentów, które będą objęte spisem i usługą informacji o numerach telefonicznych.

W dniu 31 lipca 2006r. Telekomunikacja Polska wystąpiła do Prezesa UKE z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem ww. decyzji z dnia 14 lipca br. oraz o wstrzymanie jej wykonalności.

25 września br. Prezes UKE wydał decyzję w przedmiotowej sprawie. Utrzymał w niej rygor natychmiastowej wykonalności, doprecyzował zapisy budzące wątpliwości oraz dodatkowo dookreślił sposób dystrybucji spisów abonentów oraz ilość informacji udzielanych w ramach jednego połączenia z ogólnokrajowym biurem numerów.

W odniesieniu do sposobu dystrybucji, Prezes UKE określił, że TP będzie zbierała zamówienia użytkowników na spisy abonentów i bezpłatnie dostarczała je do swojej placówki wskazanej przez zamawiającego. Zamawiający może jednak zażądać dostarczenia spisu pod wskazany adres i w określony sposób (np. kurierem), wówczas będzie musiał ponieść koszty takiego dostarczenia.
Natomiast w zakresie ilości informacji udzielanych w ramach jednego połączenia z ogólnokrajowym biurem numerów, Prezes UKE ustalił, że w przypadku gdy TP będzie pobierała opłatę za połączenie z biurem numerów w zależności od długości trwania połączenia, nie może ograniczyć ilości udzielanych informacji. Natomiast, gdy opłata za połączenie będzie taka sama bez względu na jego długość, Spółka może udzielać informacji o nie mniej niż czterech numerach telefonicznych.

Prezes UKE nie przychylił się natomiast do stanowiska TP o braku możliwości zapewnienia dostępności usługi użytkownikom wszystkich publicznych sieci telefonicznych za taką samą opłatę i poprzedzenia realizacji usługi informacją o wysokości opłaty za połączenie.

Prezes UKE zwrócił uwagę, iż uprawnienia do samodzielnego ustalania cen posiada zgodnie z art. 61 ust. 1 PT każdy dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Dostawcą, w świetle art. 2 pkt 27 lit.a) PT, jest przedsiębiorca telekomunikacyjny uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych. W świetle art. 103 ust. 1 PT przedsiębiorcą zobowiązanym – a jednocześnie uprawnionym na podstawie decyzji Prezesa UKE – do świadczenia wszystkim użytkownikom publicznych sieci telefonicznych usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych jest TP S.A. A zatem to TP S.A. ustala cenę za tę usługę, zarówno w przypadku jej świadczenia swoim abonentom, jak również użytkownikom operatora innej sieci dostępowej i użytkownikom przedsiębiorcy telekomunikacyjnego bez sieci dostępowej (tj. korzystającego z usługi hurtowego dostępu do sieci Spółki tzw. WLR).

Ponadto, Prezes UKE stoi na stanowisku, że cena za połączenia telefoniczne do usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych powinna być taka sama dla wszystkich ww. użytkowników. Zdaniem Prezesa UKE, wyłącznie tak określona cena spełnia bowiem ujęte w art. 61 ust. 2 Ustawy warunki ustalania cen usług telekomunikacyjnych na podstawie niedyskryminujących kryteriów.

Prezes UKE nie podzielił stanowiska Spółki, iż TP nie może ustalić ceny za połączenie do usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych dla abonentów innych operatorów. Zdaniem Prezesa UKE, wprowadzenie takich samych cen za przedmiotową usługę dla ww. użytkowników jest możliwe pod warunkiem przyjęcia odpowiedniego modelu rozliczeń za tę usługę.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    wlo pisze: 2006-09-27 10:15
    Czyli kto poniesie koszty tychże rozliczeń? Tepsa oczywiście - przecież ma ten przywilej wydawania książki nie tylko dla własnych ale i dla innych abonentów ;-) Możemy więc już zapomnieć o darmowych ksiązkach. Będziemy za nie płącić "po kosztach" zgodnie z PT.
    0
  • Users Avatars Mini
    mirekb pisze: 2006-09-27 13:56
    na szczescie jest net,nie przez tp;-))tak samo to mozna znalesc jak sie chce..firmy napewno a i osobe prywatna-juz stracic te 1.5pln na biuro nr orange i tak samo mi poda 4 nr orange czy tp.tu przepis budzi wątpliwosci..Pani Aniu czmu az 1.5pln i akurat za4 nr skoro statystyki muwia ze sie ptaja ludzie zazwyczaj o 2 nr,(kom i stacjo)moze wiec dac kare tp i zmienic pezepisy ze oplata 1pln za podanie nr kom i stacjo?to zdzierswo i blokowanie informacji przez tp.nie powinno tak byc Pani Aniu..
    0
  • Users Avatars Mini
    pafnucy pisze: 2006-09-29 18:01
    Uważam, że opłata za biuro numerów powinna być symboliczna dla abonentów tpsy a ew. trochę wyższa z poza sieci. W końcu płacąc abonament w tpsa powinno mieć się dostęp do biura nr. po stawce 35 gr/min (tak jak kiedyś).
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: