Są nowe etykiety energetyczne

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0
Nowe etykiety energetyczne

Od dziś obowiązują nowe etykiety energetyczne. Etykieta energetyczna jest oznakowaniem unijnym, które funkcjonuje od 1995 r.

Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów europejskich korzysta z niej przy zakupie urządzeń elektrycznych, ale obecna klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta. Z tej przyczyny w 2017 r. Komisja przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, obejmujące: powrót do dobrze znanej i skutecznej skali „od A do G” dla produktów oraz procedurę przeliczania skali dla każdego z produktów.

Co nowego jest na etykietach energetycznych?

Nowe etykiety energetyczne zaczną obowiązywać:

  • od 1 marca 2021 r. dla 4 grup  produktowych tj. lodówki, zamrażalki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2).
  • od 1 września 2021 r. dla źródeł światła czyli oświetlenia.

Co nowego jest na etykietach energetycznych?

Skala

Od A do G.
Kolory pozostają, klasa A jako zielona najbardziej efektywna, klasa G  - czerwona jako najbardziej energochłonna

Kod QR (fotokod)

Prawy górny róg etykiety
Baza danych będzie zawierała dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można się do niej dostać skanując kod QR za pomocą smartfona.

Piktogramy

 

Większość ikon pokazujących funkcję produktu pozostanie bez zmian. Jednak niektóre piktogramy będą nieco zmienione i przybędzie kilka nowych (np. klasa efektywności wirowania pralki, oznaczenie efektywności energetycznnej w trybie HDR dla telewizorów ponieważ w tym trybie jest zużywane więcej energii niż w trybie standardowym).
kWh Zużycie energii w zależności od  produktu wyrażone w kWh, w kWh/rok, w kWh/1000h, w kWh/100 cykli.
Klasy efektywności energetycznej

Powrót do zamkniętej skali klas efektywności energetycznej, czyli od klasy „A” do „G” – aby pogłębić świadomość konsumencką i ułatwić porównywanie produktów.
Po przeskalowaniu, w zależności od grupy produktowej, pierwsza klasa efektywności energetycznej pozostałaby klasą pustą, bądź też dwie pierwsze klasy. W praktyce oznacza to, że na początku, po przeskalowaniu klasa B lub C byłyby klasami najbardziej efektywnymi energetycznie, które byłyby dostępne na rynku.

 

Porównanie etykiety energetycznej obecnej i nowej na przykładzie lodówki

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: