Opera: w Polsce prawie nikt nie korzysta w WAP, przez telefon przeglądamy "zwykły" Internet

Newsy
Żródło: Opera
Opinie: 11
Opinie: 11

Według opublikowanego przez Opera Software raportu „Stan sieci mobilnej”, ruch w portalach społecznościowych obejmuje niemal 40% mobilnego Internetu.

Wybrane najważniejsze informacje globalne z raportu za pierwszy kwartał:

 • portale społecznościowe odpowiadają za niemal 41% ruchu: w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Afryka Południowa i Indonezja ponad 60% ruchu jest kierowane do sieci społecznościowych.

 • W marcu ponad 11,9 miliona osób odwiedziło za pomocą przeglądarki Opera Mini 2,4 miliarda stron. Do tej pory w sumie ponad 44 miliony użytkowników wypróbowały przeglądarkę Opera Mini.

 • Wspomniane 11,9 miliona ludzi wygenerowało ruch danych rzędu ponad 33 milionów MB u operatorów z całego świata.

 • Internet zatriumfuje nad zawartością WAP: surfowanie po pełnej treści stron internetowych stanowi ponad 77% całego ruchu w sieci. Jednak strony WAP nadal generują pozostałe 23% ruchu. Udział stron WAP nieco spadł, ponieważ coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że Opera Mini pozwala na przeglądanie pełnej zawartości stron internetowych.

Najważniejsze informacje dotyczące Polski:

- W Polsce osoby korzystające z przeglądarki Opera Mini wolą wykorzystywać telefony komórkowe do przeglądania pełnej zawartości Internetu - zaledwie 4% ruchu odbywa się do stron WAP lub .mobi.

10 najpopularniejszych stron w Polsce:
www.nasza-klasa.pl
www.pocket.blueconnect.pl
www.onet.pl
www.google.pl
www.allegro.pl
www.fotka.pl
www.plemiona.pl
www.bwin.com
www.grono.net
www.livescore.com

Statystyki przeglądarki Opera Mini

Globalna liczba użytkowników

Globalna ilość odsłon miesięcznie

Ilość przesłanych danych na miesiąc (MB)

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Justin pisze: 2008-05-20 12:16
  Zgadzam sie ze wszystkich tych stron korzystam naejcześciej ale z opery:)
  0
 • Users Avatars Mini
  echelon pisze: 2008-05-20 12:53
  Być może gdyby klienci wiedzieli, że korzystając ze stron WAP płacą mniej za transfer danych (mniejsze rozmiary plików graficznych itd.) częściej by na nie wchodzili zamiast na tradycyjne witryny.
  0
 • Users Avatars Mini
  MacGod pisze: 2008-05-20 14:03
  Napiszę przy tej okazji kilka moich przemyśleń, dlaczego jest tak słabo z WAPem: (1) konieczna jest odpowiednio duża rozdzielczość wyświetlacza, tryb fullscreen (ja dopiero przy 176x220 odczułem komfort przeglądania); (2) koszty korzystania z WAPu są nadal jeszcze zbyt wysokie (nawet omyłkowo uruchamiając przeglądarkę można już zapłacić 60 gr); (3) czy istniejące serwisy WAP (powiedzmy polskie) można oceniać jako różnorodne, aktualne pod względem zawartości, funkcjonalne, zoptymalizowane itp.
  0
 • Users Avatars Mini
  MacGod pisze: 2008-05-20 14:03
  itd.? (Prawie codziennie zaglądam na portalik Plus.pl, ale tylko dlatego, że dostęp mam promocyjnie bezpłatny i przyznam, że np. w dziale Wiadomości na topie widzę informacje, które w internecie czytałem kilka godzin wcześniej, poza tym wielotematyczność serwisu jest dość ograniczona, reszta to dostęp płatny); (4) czy są jeszcze instytucje/firmy/organizacje zainteresowane tworzeniem lub utrzymywaniem swoich serwisów WAP? (przykładowo: mBank zaprzestał udostępniania kanału WAP swoim klientom).
  0
 • Users Avatars Mini
  MacGod pisze: 2008-05-20 14:03
  (5) Wydaje mi się, że jeśli w najbliższym czasie ceny smartphonów zejdą do bardzo przystępnego poziomu, a operatorzy skłonią się do obniżek cen dostępu do Internetu, wówczas WAP umrze śmiercią naturalną... Oczywiście można by tutaj wyliczać jeszcze inne powody słabnącej pozycji WAPu.
  0
 • Users Avatars Mini
  pelikan pisze: 2008-05-20 16:26
  Opera mini to najlepszy wynalazek do przegladania neta przez komorke z ktorego korzystam blisko rok, slupki wna wykresach sa naprawde imponujace
  0
 • Users Avatars Mini
  WojtekX pisze: 2008-05-20 17:38
  Wreszcie w nowej operze można się zalogować ing:):):)
  0
 • Users Avatars Mini
  Paw pisze: 2008-05-21 00:15
  W Polsce to i tak malo kto korzysta z mobilnego internetu w telefonie, wiem to po znajomych, a jaki jest tego powod? Wszyscy maja ta sama odpowiedz - bo jest drogo! I wcaje sie nie dziwie, skoro w telefonie mojego ojca otworzylem tylko 3 strony, w przegladarce Opera Mini, a do zaplaty przyszlo ponad 6 zl (pakietowa transmisja, siec Era). A ja, owszem korzystam z internetu w telefonie po przez orginalna przegladarke (tak jak teraz),
  0
 • Users Avatars Mini
  Paw pisze: 2008-05-21 00:22
  lub uzywajac Opery Mini (tak jak w tej chwili). Wszystko za ryczaltowy net w telefonie na karte, za jedyne 7,50£ miesiac (limit 200MB danych na miesiac). Pozdro.
  0
 • Users Avatars Mini
  Rafi pisze: 2008-05-21 00:58
  Mam nokie e50 brakuje mi jedynie w niej wifi no i mankamentem jest mały wyświetlacz ale od kąd sim+wprowadził opłaty ryczałtowe za korzystanie z opery płace 5zł/m-c to pozwala oderwac mnie od komputera mogę sprawdzic pocztę nasza klasę sprawdzic rozkład jazdy itd.a wszystko to przez operę i do tego jeszcze gg mając wifi w telefonie praktycznie mogę obejść się bez komputera ale nie na długo,przeraża mnie wielkość wyświetlacza ale jako alternatywne urządzenie polecam operę.
  0
 • Users Avatars Mini
  koszmar pisze: 2008-05-21 10:31
  Ja w abonamencie za 30f mam 1Gb/m-c takze se smigam :) i nawet nei umiem tego wszystkiego wykorzystac
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: