Assembly Research - wykluczenie Huawei to dla Polski prawie 5 mld euro strat

Newsy
Opinie: 0
Opóźnienie wdrożenia sieci 5G to dla polskiej gospodarki nawet 4,8 mld euro strat

Ewentualne zakwalifikowanie Huawei  jako “dostawcy wysokiego ryzyka” w Polsce zmusi krajowych operatorów do poniesienia ogromnych kosztów wymiany sprzętu, co w konsekwencji przełoży się na znaczne opóźnienia we wdrażaniu sieci 5G – ostrzegają eksperci z międzynarodowej firmy konsultingowej Assembly Research. Z ich analizy wynika, że nawet 3-letnie opóźnienie może kosztować naszą gospodarkę prawie 5 mld euro strat.

Analitycy Assembly Research oparli swoje szacunki na hipotetycznym scenariuszu, w którym przyjęta zostaje nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a Huawei zostaje zaklasyfikowany jako „dostawca wysokiego ryzyka”. Z raportu jasno wynika, że wykluczenie sprzętu Huawei z budowy infrastruktury 5G w Polsce opóźniłoby prace w skali, która uniemożliwiłaby osiągniecie 10,2 mld euro korzyści gospodarczych, jakie polski rząd prognozował na lata 2020-2025.

Z analizy Assembly Research wynika, że 3-letnie opóźnienie we wdrożeniu technologii 5G przełoży się dokładnie na 2,68 mld euro strat z potencjalnych korzyści strategicznych, operacyjnych, konsumenckich i korzyści dla osób trzecich. Pozostała część szacunku (2,17 mld euro) to strata w całej gospodarce.

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: