OPPO wygrywa z Nokią w Chinach i we Francji – w Polsce nie ma żadnego konfliktu

Newsy
Opinie: 0
OPPO wygrywa z Nokią w Chinach i we Francji – w Polsce nie ma żadnego konfliktu

OPPO poinformowało, że pod koniec listopada sąd w Chinach orzekł na korzyść OPPO w sprawie przeciwko Nokii o globalne stawki licencjonowania patentów 5G.

Sprawa dotyczyła patentów 5G FRAND (Fair, Reasonable, and Non-Discriminatory). 

OPPO w swoim specjalnym oświadczeniu podało, że jest gotowe przestrzegać i wykonać decyzję sądu dotyczącą globalnych opłat licencyjnych FRAND za patenty Nokii.

Chińska firma ma nadzieję na jak najszybsze rozwiązanie sporu dotyczącego opłat licencyjnych.

Według OPPO, wyrok ten daje jasne wytyczne dotyczące stawek opłat licencyjnych patentów istotnych dla standardu 5G dla światowej branży telekomunikacyjnej oraz innych branż z nią związanych (takich jak IoT czy inteligentne samochody). 

OPPO ma nadzieję, że Nokia będzie również przestrzegać i wykona wyrok chińskiego sądu, dzięki czemu obie strony będą mogły szybko powrócić do negocjacji. 

Samo OPPO jest także jednym z kluczowych posiadaczy patentów standardu 5G. Firma jest obecna w ponad 40 krajach i regionach z patentami w obszarze komunikacji 5G, składając łącznie ponad 5700 globalnych wniosków patentowych. Przedsiębiorstwo ma ponad 2900 kluczowych rodzin patentów 5G zgłoszonych do ETSI (Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych). Ponadto firma przedłożyła ponad 9000 wniosków do 3GPP. 

OPPO w swoim oświadczeniu zachęca innych producentów do rozwiązywania sporów dotyczących własności intelektualnej między licencjodawcami i licencjobiorcami w drodze partnerskich negocjacji w oparciu o wzajemny szacunek dla wartości patentów.

Przy okazji sądowego sukcesu w Chinach, OPPO pochwaliło się także wygranymi we francuskich sądach. Sąd Najwyższy w Paryżu, orzekł, że patent Nokii EP486 został unieważniony z powodu braku poziomu wynalazczego, a patent EP731 z powodu braku nowości na terenie Francji. OPPO wygrało w pierwszej instancji, po dwuletnim postępowaniu sądowym.

W Niemczech na razie sytuacja pozostaje bez zmian. OPPO szanuje decyzję sądu wstrzymując sprzedaż swoich produktów za pośrednictwem wszystkich własnych kanałów sprzedaży. Jednak oczywiście chiński producent sprzeciwia się nieracjonalnie wysokim opłatom licencyjnym za patenty.

Marki OPPO i OnePlus ze względu na spory z Nokią przestały operować we Francji i Niemczech, ale zapewne po zakończeniu sporów patentowych Chińczycy chętnie wrócą na te lukratywne rynki.

W Polsce nie jest prowadzony żaden spór między Nokią i OPPO.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: