Orange w tym roku podłączy światłowodem 100 tys. domów jednorodzinnych

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 16
Opinie: 16

Jean-Francois Fallacher, szef Orange Polska, poinformował, że jego sieć w tym roku zmieni swoją strategię dotyczącą budowy sieci światłowodowej.

Aż 10% całości nowych łączy mają stanowić instalacje do domów wolnostojących. W nomenklaturze statystycznej są to budynki, w których mieszka maksymalnie 5 rodzin. W praktyce będą to domy jednorodzinne i segmenty.

W tym roku Orange zamierza w sumie rozbudować swoją sieć o 1 mln nowych gospodarstw domowych.

Oznacza to, że pomarańczowy operator podłączy około 100 tys. domów jednorodzinnych swoją siecią FTTH.

 

Na razie nie wiadomo jakie obszary będą rozwijane, ale na pewno będą to np. osiedla domów jednorodzinnych w Warszawie (m.in. planowana jest warszawska Ochota). Zapewne Orange zdecyduje się na podbój przedmieść największych polskich aglomeracji.

Zmiana strategii spowoduje wzrost średnich kosztów budowy jednego łącza. Na razie jest to 500 zł na instalację "do piwnicy". Gdy klient zdecyduje się na podłączenie to koszty Orange szybują do około 1300 zł (instalacja przez zewnętrzną firmę plus sprzęt). W przypadku domów jednorodzinnych koszt będzie sporo większy.

Może to oznaczać kłopoty w postaci zauważalnego wydłużenia terminu odzyskania nakładów na budowę infrastruktury. Już teraz cały projekt jest opłacalny przy założeniu, że klient Orange będzie związany z operatorem na kilka umów terminowych następujących po sobie. Orange przyjął takie założenie w oparciu o swoje doświadczenia z klientami ADSL - oni wiązali się z operatorem na długie lata, bo nie mieli dostępu do ofert konkurencji. Teraz sytuacja jest już jednak trochę inna - zarówno T-Mobile, Plus, jak i Play oferują im substytut rozwiązań fix w postaci szybkich łączy 4G.

Orange zapowiada, że w tym roku podłączy więcej klientów światłowodu niż w roku ubiegłym, ale jednocześnie przyznaje, że teraz będzie budował FTTH na jeszcze trudniejszych obszarach pod względem działania konkurencji.

 

Przyspieszeniu tempa pozyskiwania klientów nie będzie sprzyjać także aktywność na rynku FTTH Grupy Cyfrowego Polsatu po zakupie Netii oraz T-Mobile. Można jej się spodziewać już w II połowie przyszłego roku. Niemiecki operator prowadzi obecnie negocjacje w sprawie warunków dostępu do światłowodowej sieci Orange.

Usługi FTTH Orange są obecne w 75 miastach. W IV kw. podłączono 38 tys. nowych klientów. W całym zeszłym roku podłączono 126 tys. nowych gniazdek (77% z nich to nowi klienci OPL). Zasięg sieci przez 12 miesięcy urósł o 1,002 mln łączy. Na koniec roku tylko 8.7% wybudowanej sieci było wykorzystywane przez klientów.

 

Z wynikami Orange za zeszły rok można zapoznać się tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (16):

Komentuj

Komentarze / 16

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Opole pisze: 2018-02-21 17:47
  w Opolu Orange ostro bierze się za podłączanie domków jednorodzinnych. Leci po swoich słupach dokładając do miedzianych kabli swoją instalację światłowodową
  5
 • Users Avatars Mini
  wieliczka pisze: 2018-02-21 18:26
  czekam !!!
  0
 • Users Avatars Mini
  X pisze: 2018-02-21 18:26
  Inwestycje opoznione o dobrych kilka lat, trzeba bylo klasc ftth do abonentow neostrady a nie lepic miedziane druty i czekac az baza abonencka wykruszy sie do poziomu minimalnego. Konkurencji ftth dzisiaj nie brakuje.
  5
 • Users Avatars Mini
  Oj pisze: 2018-02-21 19:03
  A ja, miasto 40 tyś. ludności i jadę na Neostradzie 10 Mb bo... nie ma nic lepszego. Oto ten XXI wiek :-(
  3
 • Users Avatars Mini
  kmn pisze: 2018-02-21 19:51
  @X: nie o kilka ale ok 10 lat za późno. iwestorzy widza i akcje lecą na łeb na szyję. tylko światłwody do każdego domu, który ma obecnie neo, moze zagwarantowac tej firmie przetrwanie. jeżeli tego nie zrobią to za 10 lat orange bedzie sprzedane
  3
 • Users Avatars Mini
  Jaskiniowiec pisze: 2018-02-21 20:29
  Ileż to ja lat prosiłem o VDSL. Gdy dzwoniłem do (jeszcze) TP, to nawet na infolinii nie bardzo wiedzieli, co to. Jednakże za każdym razem zapewniali mnie, że jak już półkę podłączą, to mnie poinformują i zmigrują z adsl. Minęły lata całe, a ja dowiedziałem się przypadkiem, że od kilku lat jest już vdsl w mojej miejscowości. Jednakże gdy przy każdym przedłużaniu usługi informowano mnie, że nie było, nie ma i ew trzeba czekać. Podpisz umowę z Orange i zapomnij o traktowaniu cię jak podmiotu. Liczy się tylko ilość cyrografów. Do tego DLM i będziesz przeszczęśliwy. Wracając do tematu. Skoro nie dało się tego vdsl, no to ew światłowód. Zapłaciłbym nawet tysiaka na m-c. Ale nie! Nieważne, że światłowód od Orange leci linią napowietrzną jakieś 30m ode mnie. Orange zaproponowało mi przekop przez pół wsi i cenę taką, że włosy dęba stanęły na mojej łysinie. A! I oczywiście obowiązkowe opłaty za port i za urządzenie! Korporacyjny beton Orange niech dalej idzie na ilość umów a nie na jakość klientów... Widać efekty.
  4
 • Users Avatars Mini
  Moriarty pisze: 2018-02-21 20:42
  Eeee tam, światłowód to syf. Tylko LTE! Tylko LTE! LTE jest szybsze, niezawodne i mobilne!
  -10
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2018-02-21 21:17
  Taa, szczególnie jak jest zapchane w danych godzinach. Każdy ma swoje preferencje. Ja jednak zostaje przy Orange Supernovie
  2
 • Users Avatars Mini
  Ftth user pisze: 2018-02-21 22:11
  Historia jakich wiele. Mieszkając kiedyś w bloku miałem od Orange Neostradę 6Mb. Przeprowadziłem się do domu i chciałem przenieść linię telefoniczną z internetem pod warunkiem, że będzie to 6Mb. Przy podpisywaniu umowy jak najbardziej możliwe. Po założeniu przyłącza - nie da się - damy Panu 2Mb. Odstąpiłem od umowy z winy operatora ponieważ wymaganie o łączu 6Mb było zapisane w zamówieniu. Nie przeszkodziło to Orange sprzedaniu nieopłaconych faktur, które zakwestionowałem i reklamowałem do firmy windykacyjnej. Na szczęście po kilku miesiącach udało się to odkręcić. Przez 6 lat moim podstawowym internetem było LTE. W wakacje w skrzynce pojawiła się ulotka lokalnego operatora o instalacji światłowodu. Po dwóch trzech miesiącach światłowód zaczął działać. Instalacja 300zł, miesięczny abonament 99zł za łącze 200/20. Teraz Orange w się obudził i poprzez urząd gminy szuka chętnych na światłowody.
  5
 • Users Avatars Mini
  Darek pisze: 2018-02-22 01:39
  Oczywiście, że powinni podłączać światłowód tam gdzie nie ma konkurencji to ludzi chętnych byłoby pełno, a oni skupili się na blokach gdzie wszyscy mają kablówki z pakietami telewizyjnymi.
  2
 • Users Avatars Mini
  ziutasek pisze: 2018-02-22 07:53
  @Darek Pomyśl dlaczego "tam gdzie nie ma konkurencji" nie ma konkurencji ?
  0
 • Users Avatars Mini
  Grzegorz Szewczak pisze: 2018-02-22 09:27
  W końcu widać jakieś światło w tunelu. Blokersi przebierają jak w ulęgałkach a szlachta na przedmieściach siedzi na byle czym. Dawajcie, spawajcie i zapraszam do siebie :)
  2
 • Users Avatars Mini
  leon pisze: 2018-02-22 18:41
  menedżery z orange obudzili się z rękami na wysokości poziomu moczu w nocniku. a trzeba było 10-5 lata temu rozpocząć rozbudowę miedzi do światłowodów tak aby na każdej ulicy można było zaoferować ludziom przynajmniej vdsl a nie tylko 500 metrów od centrali. teraz może już być za późno...
  1
 • Users Avatars Mini
  budiben pisze: 2018-02-22 21:12
  Podłączy to nie znaczy, że większa ich część z tego skorzysta. Jak będzie to 20% to max, a jak wiadomo liczba 100tys domów, to i tak niedużo.
  1
 • Users Avatars Mini
  Robert pisze: 2018-02-22 22:28
  W miejscowosciach tam gdzie mieszkam ( to jest buk pod poznaniem) orange nie rozwija sieci od 15 lat!!!! 7tysieczna gmina dwadziescia pare kilometrow od centrum wielkpolski...? Nawet nie ma tutaj spejcalnej konkurencji..... Inea cos tam zrobila ale tylko tam gdzie spbie sami wymyslili a nie tam gdzie klient sobie sam zazyczyl....... Smutne to....
  2
 • Users Avatars Mini
  Mick pisze: 2018-02-23 14:24
  Jak rozumiem, podłączają w ciemno, czy komu to potrzebne czy nie. :-)) U mnie w ulicy poprowadzili światłowód i faktycznie chyba jeden na piętnaście domów jednorodzinnych podłączył się. Nie np. nie, po co mi to? Internet już mam, komórkę też, a TV oglądam sporadycznie, naziemna mi wystarczy.
  -2

Rekomendowane: